Hydroizolacje bitumiczne fundamentów – konieczna ochrona przed wilgocią

Hydroizolacje bitumiczne fundamentów – konieczna ochrona przed wilgocią

Hydroizolacja fundamentów to absolutna konieczność. Niezabezpieczone piwnice i fundamenty niezwykle szybko nasiąknęłyby wilgocią, która powędrowałaby w górę budynku, atakując kolejne pietra. Nasiąknięte wilgocią ściany i podłogi to idealne warunki do rozwoju grzybów, pleśni i porostów. Czytaj dalej

 

Dlaczego należy wykonywać hydroizolację?

Wilgoć to poważny problem, który dotyka źle zabezpieczone fundamenty, ściany i podłogi. W przypadku braku wykonania hydroizolacji fundamentów nasiąkłyby wodą z gruntu, która rozpoczęłaby proces powolnego i metodycznego niszczenia parametrów materiału. Dalej nasiąkać zaczęłyby wyższe partie murów, co powodowałoby moknięcie ścian i w konsekwencji łuszczenie farb, odpadanie tynku, czy odspajanie tapet. Poza tym mokre ściany odznaczają się o wiele gorszą izolacyjnością cieplną. W sytuacji, gdy wilgoć utrzymywałaby się w ścianach, doszłoby do rozwoju grzybów i pleśni.

 

Wyróżniamy hydroizolację pionową i poziomą

Hydroizolacja pozioma dotyczy izolowania płyt fundamentowych i podłóg na gruncie. Ten rodzaj hydroizolacji chroni przed przemieszczaniem się wilgoci w górne partie budynku. Hydroizolacja pionowa chroni z kolei ściany przed wnikaniem wody z gruntu do ścian.

 

Hydroizolacja pionowa

Na rynku możemy spotkać się z wieloma materiałami wykorzystywanymi do realizacji pionowej hydroizolacji. Jednymi z popularniejszych i najefektywniejszych rozwiązań są: masy bitumiczne modyfikowane polimerami (KMB). Polimerowe masy hydroizolacyjne to płynne produkty, które nanoszone są za pomocą pacy lub wałka malarskiego. Są łatwe w aplikacji i oferują świetne parametry izolacyjne.

 

Czytaj również: Dwukomponentowa hydroizolacja odporna na starzenie się i warunki atmosferyczne.

 

 Hydroizolacje bitumiczne fundamentów – konieczna ochrona przed wilgocią

 

Hydroizolacja pozioma

Hydroizolację poziomą realizuje się zwykle za pomocą papy na osnowie poliestrowej, a także wykorzystując w tym celu folię PVC lub z twardego polietylenu. Papę kładzie się w dwóch warstwach, natomiast folię zwykle jednowarstwowo.

 

Materiał a rodzaj izolacji

W zależności od stopnia izolacji możemy wyróżnić trzy stopnie hydroizolacyjności – lekki, średni i ciężki. W przypadku hydroizolacji lekkiej wykorzystuje się zwykle niesamowicie łatwe w aplikacji hydroizolacyjne masy bitumiczne, które nanosi się raz lub dwukrotnie. W przypadku średniej hydroizolacji masy bitumiczne również doskonale zdadzą egzamin. Poza tym można stosować folię i papę. Do ciężkiej hydroizolacji stosuje się najczęściej specjalne zaprawy hydroizolacyjne, beton wodoodporny lub grube folie hydroizolacyjne.

 

Hydroizolacje bitumiczne – proste w aplikacji, uniwersalne i funkcjonalne

W przypadku hydroizolacji lekkiej i średniej rekomendujemy stosowanie hydroizolacji bitumicznych. Produkty te są niezwykle łatwe w aplikacji i doskonale chronią fundamenty przed wnikaniem wody z gruntu.

 

Czytaj również: Niezbędne informacje na temat izolacji przeciwwilgociowej budynku

 

Szukasz sprawdzonych produktów  do wykonywania hydroizolacji bitumicznej? Sprawdź na: http://www.caparol.pl/.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Źródło: caparol.pl / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15810 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 325

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >