Inteligentne rozwiązania w windach w najwyższych budynkach w Polsce

Inteligentne rozwiązania w windach w najwyższych budynkach w Polsce

Nowoczesne windy charakteryzują się nie tylko cichą pracą i szybkością przemieszczania, ale także zastosowaniem innowacyjnych technologii umożliwiających prawidłowe działanie dźwigu. Montowane udogodnienia zapewniają bezpieczną i optymalną komunikację pomiędzy piętrami, jednocześnie poprawiając wydajność systemów. Czytaj dalej

 

Najwyższym budynkiem w Polsce jest znajdujący się w Warszawie Pałac Kultury i Nauki (230 m wysokości całkowitej). Zamontowano w nim 40 wind, z czego w użyciu jest około połowa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz komputerowego sterowania wjazd na 30. piętro, gdzie znajduje się taras widokowy, zajmuje zaledwie 19 sekund. Jednakże to nie w Pałacu Kultury zastosowano najnowocześniejsze systemy sterowania dźwigami. Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie jest wrocławski Sky Tower. Kompleks mieszkalno-biurowo-handlowy Sky Tower będzie najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Początkowo planowano, aby obiekt miał 258 m wysokości, co dałoby mu miano najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce. Jednakże plany uległy zmianie i obecnie zakłada się budowę obiektu o wysokości 207 m. Całość składać się będzie z trzech budynków. Obiekt ma być ukończony w IV kwartale 2012 roku.

 

Czytaj również: Sprzęt sieciowy o nowoczesnym designie

 

Sprawne przemieszczanie się po 50-kondygnacyjnym budynku zapewni 38 ekskluzywnych i nowoczesnych dźwigów marki Schindler. Producent zamontuje także 8 schodów ruchomych i 2 chodniki ruchome. Najszybsze windy S7000 (12 sztuk) poruszać się będą z prędkością nawet 6m/s. Ich szyby mają 197 m wysokości. Jak wyjaśnia Paweł Daniluk, kierownik ds. jakości i bezpieczeństwa produktów z Schindler Polska, urządzenia tej klasy są niezwykle bezpieczne. Posiadają najnowocześniejszy system sterowania Lobby Vision, dzięki któremu praca dźwigów jest pod stałą kontrolą. W jednym miejscu zarządzania budynkiem można obserwować i sterować pracą wind, co umożliwia szybką reakcję w każdej sytuacji. Dodatkowo oprócz systemu Lobby Vision windy wyposażone zostaną w systemy Miconic 10 oraz Schindler ID – dodaje Daniluk.

 

 

System Miconic 10 umożliwia błyskawiczne przydzielenie poszczególnych wind oczekującym użytkownikom. - Grupuje użytkowników chcących dotrzeć na to samo piętro, dzięki czemu redukuje liczbę przystanków pośrednich poprawiając jednocześnie wydajność systemów dźwigowych – wyjaśnia Paweł Daniluk. Z kolei dzięki systemowi Schindler ID użytkownicy są rozpoznawani przez system poprzez kartę zbliżeniową, kod PIN lub klucz elektroniczny z zaprogramowanymi danymi. Na podstawie informacji zapisanych na karcie czy kluczu, system przydziela pasażerowi odpowiednią kabinę, która w najkrótszym czasie przewiezie go na  żądane piętro.

 

Czytaj również: Czujniki zamknięcia okien


Na uwagę zasługuje także gdyński wysokościowiec  Sea Towers. To najwyższy kompleks mieszkalny nie tylko w Trójmieście, ale także w Polsce. Za projekt apartamentowca odpowiada wiedeńska pracownia architektoniczna Andrzeja Kapuścika. Kompleks składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków: 29- i 38-kondygnacyjnego. Na ostatnim piętrze wyższego budynku, na wysokości 141,6 m, znajduje się dostępny dla mieszkańców i ich gości taras widokowy. Na terenie inwestycji oprócz luksusowych apartamentów znajdują się także biura i lokale usługowe, które zajmują pięć najniższych kondygnacji. Aby zapewnić mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, część usługowa posiada oddzielne wejście i komunikację wewnętrzną. Wygodę poruszania się po budynku zapewni m. in. 6 wind Schindler S7000. Producent zamontował urządzenia specjalnie przygotowane dla budynków wysokościowych. Ich udźwig to 800-1000 kg, prędkość jazdy – 2,5 m/s, a wysokość szybu – 113 m.

 

 

 

Najwięcej nowoczesnych rozwiązań znajduje się w warszawskich wysokościowcach. Są to zarówno biurowce, jak i hotele. Dla przykładu w hotelu Intercontinental, w którym zainstalowano 10 wind, szyby mają po 154 m. Pracę urządzeń kontroluje system Schindler Lobby Vision.  Z kolei hotel Hilton posiada 6 wind przeznaczonych do wysokich budynków, których pracę wspiera system Lobby Vision. Kolejny wieżowiec z szybami sięgającymi ponad 90 metrom to PZU Tower. Jest tam 11 wind, które wjeżdżają na wysokość 100 m z prędkością maksymalną 3,5 m/s. Zainstalowano także system Miconic 10 – optymalizujący czas przejazdu poprzez m. in. grupowanie podróżujących. Inwestycje, których realizacje zaplanowano na najbliższe lata również będą wyposażane w inteligentne rozwiązania. Prowadzą one do optymalizacji oraz gwarantują najwyższe bezpieczeństwo.

 

 

Źródło: Core PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16263 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 281

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >