Jak chronić środowisko podczas budowy bądź kupna domu?

Jak chronić środowisko podczas budowy bądź kupna domu?

Podczas budowy czy kupna domu warto pomyśleć o ochronie środowiska. Dzięki ekologicznym rozwiązaniom będzie żyło się wygodniej i taniej, a sama nieruchomość zyska na wartości. Czytaj dalej

Nowo wybudowany dom nie musi spełniać wszystkich wymogów ekologów, aby okazał się korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia portfela i środowiska. Wystarczy, że uwzględni kilka podstawowych zasad.

Jeśli budujemy

Żeby ułatwić sobie sprawę, zaraz po przystąpieniu do budowy, należy wydzielić teren, z którego będzie mogła korzystać zatrudniona firma budowlana. W tym obszarze powinna zamknąć się wszelka działalność silnie ingerująca w działkę. Dzięki temu samochody dostawcze, materiały budowlane i różnego typu odpady będą skumulowane w jednym miejscu, co oszczędzi już rosnące na placu trawy i drzewa.

Przy pierwszych zakupach budowlanych, w trosce o środowisko i zdrowie przyszłych mieszkańców, warto zwrócić uwagę na wszelkie atesty i jakość materiałów. – Dobrze, jeśli produkt jest zgodny z normą ISO 14001, bo oznacza to, że jego producent gwarantuje brak negatywnego oddziaływania na środowisko – tłumaczy Iwona Wozińska, główny specjalista  ds. BHP i Ppoż. oraz pełnomocnik ds. ISO z firmy Franspol, której wytyczne działania opierają się m.in. o tę normę. – Staramy się przygotowywać produkty bezpieczne, zarówno dla użytkownika, jak i dla środowiska, dlatego każde nowe rozwiązanie naszej firmy uwzględnia ekologiczne ustalenia międzynarodowych organizacji – dodaje.

Powszechne „patrzenie na ręce” ekipie budowlanej to najlepszy sposób na oszczędności, nie tylko przy naprawie źle wykonanych elementów. Jeśli na etapie tworzenia instalacji budowlańcy zaniedbają jakieś szczegóły w trakcie łączenia poszczególnych elementów, to straty ciepła czy wody na złączach w przyszłości mogą być znaczące. Ważne jest też prawidłowe wykonanie izolacji i uszczelnienie okien, aby ciepło gromadzone wewnątrz nie uciekało.


Jeśli kupujemy

Niekiedy lepiej wykorzystać możliwości, jakie oferuje nam rynek nieruchomości, niż od podstaw tworzyć eko-dom. Obecnie dużo łatwiej o rozwiązania sprzyjające naturze, bo deweloperzy dostrzegli takie zapotrzebowanie i od pewnego czasu uzupełniają swoje portfolio o ekologiczne nieruchomości. Szczególnie jest to widoczne pośród inwestycji podmiejskich, w których główną rolę odgrywa zielone otoczenie. Bliskość lasu, czy jeziora dopinguje firmy do wykorzystywania eko-materiałów i rozwiązań zachowujących piękne krajobrazy w nienaruszonym stanie. Novum Plus, deweloper budujący osiedle Rozalin w podpoznańskim Lusówku, postawił na oszczędność wody i energii. – Domy na Osiedlu Rozalin są wyposażone w system rekuperacji, czyli odzyskiwania energii cieplnej z wydmuchiwanego przez wentylację powietrza – wyjaśnia Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus. – W I etapie inwestycji wprowadziliśmy też system zbierania wody deszczowej z każdego domu – dodaje. Deszczówka co prawda nie nadaje się do picia, ale gromadzona w specjalnym zbiorniku może posłużyć do umycia auta, prac porządkowych i podlewania grządek. Na osiedlu znajduje się także zbiornik retencyjny, a wszystkie domy podłączone są do kanalizacji sanitarnej. Deweloper nie kryje, że do takich rozwiązań skłoniło go właśnie otoczenie planowanej inwestycji. – W ten sposób możemy ochraniać idealne do rekreacji i uprawiania sportów zielone tereny Lusówka – przyznaje D. Sztandera.

Ekologiczne działania deweloperów wspierają także banki, premiując klientów nastawionych na pozytywny wpływ na środowisko. Dedykowany im produkt ma w ofercie Bank Ochrony Środowiska. Ekologiczny kredyt hipoteczny można przeznaczyć na finansowanie zakupu, budowy lub remontu domu czy mieszkania w budynku, w którym zostaną zastosowane rozwiązania pozwalające oszczędzać energię. O ekologiczny kredyt hipoteczny może ubiegać się każdy, kto planuje zainwestować w  Odnawialne Źródła Energii, czyli kolektory słoneczne, pompę ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, albo instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów. Spełniając powyższe kryteria można liczyć na obniżkę marży kredytowej nawet o 1 p.p.

Obecnie ekologiczny dom to nie ekstrawagancja a świadomy wybór. I chodzi tu nie tylko o bycie przyjaznym środowisku, ale też zdrowie i samopoczucie mieszkańców takiej nieruchomości oraz realne oszczędności finansowe.
Źródło: LTM Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16300 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >