Jak ochronić dom przed wilgocią?

Jak ochronić dom przed wilgocią?

Wilgoć w domu jest zjawiskiem naturalnym, którego nie można uniknąć. Para wodna powstaje głównie w łazience czy kuchni i sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla naszego domu – zagrożeniem może być jej kondensacja i osiadanie na ścianach – co w konsekwencji może doprowadzić do zagrzybienia ścian i zniszczenia domu. Czytaj dalej

 

Aby zniwelować działanie wilgoci w domu konieczna jest prawidłowa wentylacja. Podczas budowy domu warto zainwestować w dobry system wentylacyjny domu. Czyli po pierwsze dobrze zaprojektowany – po drugie zbudowany z materiałów najwyższej jakości. Projekt wentylacji pomieszczeń robi projektant budynku – polega on głównie na odpowiednim rozmieszczeniu kanałów wentylacyjnych oraz miejsc w których znajdują się wloty powietrza – koniecznie musi uwzględniać takie miejsca jak łazienka, kuchnia oraz wszelkie pomieszczenia bez okien. 

 

Spójny system wentylacyjny

Równie ważny jak projekt jest wybór materiałów o najwyższe jakości i najlepszych parametrach, bo choć działanie systemu wentylacyjnego nie jest widoczne gołym okiem, to decyduje o tym jak „oddycha” nasz dom. To wybór na  lata –  systemu nie da się wymienić bez ponoszenia dużych kosztów. W takim przypadku niska cena, nie jest najlepszym kryterium wyboru, tym bardziej, że trwałość domu wykończonego porządnymi materiałami jest o wiele dłuższa niż materiałami o niższych parametrach. Najważniejszym elementem systemu wentylacyjnego jest kominek wentylacyjny, którego zadaniem jest odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz budynku.

 

Czytaj również: Odpowiednia wentylacja i uszczelnienie kalenicy

 

- W przypadku naszego kominka optymalna geometria zapewnia niezakłóconą wentylację, a specjalnie ukształtowane kanaliki odprowadzają skropliny (kondensat) na pokrycie dachowe, zabezpieczając tym samym przed ewentualnymi szkodami wynikającymi z nadmiernych ilości wilgoci w przewodach wentylacyjnych – mówi Przemysław Skibiński, doradca Techniczno-Handlowy, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.

 

 

Ale aby kominek dobrze spełniał swoją funkcję należy zadbać o wszystkie pozostałe elementy systemu – zapewniające szczelność i właściwą instalację kominka na połaci dachu.

 

- Planując zakup kominka wentylacyjnego, najlepiej wybrać ofertę z firmy, która posiada komplet akcesoriów gwarantujących szczelne przejście przez połać dachową: szczelne przewody elastyczne, kołnierze uszczelniające otwory w membranie dachowej, specjalne taśmy do mocowania na folii dachowej – radzi Przemysław Skibiński.

 

Czytaj również: Rekuperatory o odmiennej konstrukcji


Prawidłowy montaż kominka

Aby prawidłowo zamontować kominek na połaci dachu należy go skręcić z płytą podstawową, dopasowaną do danego pokrycia dachowego. Następnie należy go solidnie połączyć z przewodem wentylacyjnym dochodzącym do dachu. Inaczej żadna wentylacja nie spełni swojej funkcji. Najlepiej zdecydować się na elastyczne połączenia, które można wygiąć pod dowolnym kątem i dowolnie ustawić. Kolejny krok to uszczelnienie wszelkich połączeń przy pomocy specjalnych taśm lub kołnierzy. Dopiero taki system zapewnia prawidłową wentylację pomieszczeń – która gwarantuje, że dom nie ulegnie zawilgoceniu, mogącym nie tylko zniszczyć dom, ale też znacząco obniżyć komfort życia mieszkańców.

 

 

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Należy pamiętać, że nawet najlepiej zaprojektowana wentylacja nie spełni dobrze swojej roli, jeżeli nie zapewnimy dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń – o czym zapominamy głównie zimą, bojąc się utraty ciepła. Niezależnie od pory roku zalecane jest częste wietrzenie domu a okna najlepiej pozostawiać w pozycji mikrouchylenia lub zainstalować w oknach nawiewniki z funkcją sterowania wielkością wpuszczanego strumienia powietrza. Niedopuszczalne jest również zaklejanie czy zasłanianie kratek wentylacyjnych  - bo może się okazać, że pozorna oszczędność na ogrzewaniu – będzie nas kosztować zawilgoconymi ścianami  i zniszczonym domem – a te szkody są znacznie droższe w naprawie.

 

Źródło: Fama PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Co sadzicie o Natur Eko Dom? Liczba postów: 222 Grupa: Firmy budow... Pan Guliński w końcu trafił do telewizji. Gratulujemy. https://uwaga.tvn.pl/report aze,2671,n/domy-z-bali-klienci-mowia-ze- zostali-oszukani-przez-dariusza-g,3306.. .
  • Kolana i trójniki z otuliny do izolacji trudno dos... Liczba postów: 5 Grupa: Budowa i re... Kolana i trójniki to niezbędny element każdej budowy. Warto jednak dokładnie znać różne rodzaje i zastosowania takich elementów. Z taką wiedzą będziecie mieć pe...
  • Elewacja domu Liczba postów: 135 Grupa: Budowa i re... Oferta elewacji na https://joniec.pl/produkty/elewacje zdaje się być szeroka i może oferować rozwiązania odpowiadające różnym gustom i potrzebom. Zastanawiając...
  • Co to jest rekuperacja? Liczba postów: 45 Grupa: Budowa i re... Rekuperacja to świetne rozwiązanie. A mimo to wciąż widzę, że ludzie często nawet nie zastanawiając się za bardzo - wybierają, że wolą system grawitacyjny. Szko...
  • Rozwój firmy budowlanej - marketing internetowy. Liczba postów: 66 Grupa: Firmy budow... Ucz się od doświadczonych ekspertów i odkrywaj nowe strategie sprzedażowe, które przyniosą wymierne korzyści Twojej firmie. Szkolenia na https://www.projektgamm...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19133 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 298

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >