Jak ochronić się przed czadem?

Jak ochronić się przed czadem?

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób. Przyczyną zatrucia jest najczęściej niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych oraz pożar. Piecyk gazowy z niedrożnym przewodem kominowym umieszczony w małej łazience, może w ciągu minuty wytworzyć prawie 30 dm3 tlenku węgla, co jest dawką poważnie zagrażającą życiu. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by ochronić się przed czadem. Czytaj dalej

 

Tlenek węgla jest gazem bardzo niebezpiecznym, ponieważ nie posiada zapachu, barwy ani smaku. Ponadto wykazuje on około 210-300 razy większe niż tlen powinowactwo z hemoglobiną. Wchłaniany podczas oddychania czad łączy się z naszym czerwonym barwnikiem krwi tworząc karboksyhemoglobinę i tym samym uniemożliwiając w 80% transport tlenu do komórek. Nadmiar karboksyhemoglobiny powoduje niedotlenienie organizmu, co może prowadzić nawet do śmierci przez uduszenie. O czym powinniśmy wiedzieć, aby ochronić się przed czadem?   

 

Gdy budujesz dom

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu, powinieneś zadbać o swe przyszłe bezpieczeństwo już na etapie planowania prac. – "Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wybór dobrej wentylacji domu. Może ona być naturalna, czyli grawitacyjna albo mechaniczna: wywiewna bądź nawiewno-wywiewna. Każda z tych wentylacji ma swoje ograniczenia: grawitacyjna jest najbardziej zawodna, ponieważ zależy od sił natury, nawiewna z kolei nie może być instalowana, gdy planujemy w domu kominek lub montaż kotła z otwartą komorą spalania czy gazowego podgrzewacza wody. Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najlepsza, ale również najdroższa w eksploatacji" – wyjaśnia Robert Skulimowski z firmy Wellmade zajmującej się budownictwem indywidualnym.

 

Nie mniej ważny jest wybór kotła. Bezpieczne w 100% są jedynie kotły z zamkniętą komorą spalania, czyli np. wszystkie kotły kondensacyjne. Nie potrzebujemy wtedy komina, a pobieranie powietrza do spalania oraz odprowadzanie spalin wymuszone jest przez specjalny wentylator. Dzięki temu, że cały proces spalania jest niejako odcięty od pomieszczenia, w którym kocioł się znajduje, to jesteśmy w pełni bezpieczni. Jednak kolejny problem pojawia się, jeżeli chcemy posiadać w domu lub w mieszkaniu kominek. "Bardzo często zwracamy uwagę na wygląd kominka, a zapominamy o bezpieczeństwie. Jednak jeżeli ma on służyć nie tylko celom dekoracyjnym, ale również grzewczym, to powinniśmy wybrać kominek zamknięty z wkładem i tak wykonaną obudową, by było w niej wystarczająco dużo miejsca na cyrkulację powietrza oraz zamontowanie elementów, które będą rozprowadzać ciepło"- mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade. Należy również zadbać o szczelność komina.

 

 


Gdy kupujesz dom

Jeżeli chcesz kupić dom, to również musisz zastanowić się nad wyborem, który zapewni Ci bezpieczeństwo i ochronę przed czadem. Zapytaliśmy wrocławskiego dewelopera o rzeczy, na które najbardziej trzeba zwrócić uwagę. – "Wybierając dom powinniśmy sprawdzić, czy odpowiada nam zamontowana w nim instalacja. Jeżeli marzymy o kominku, to musimy kupić dom z wentylacją nawiewno-wywiewną. Poza tym trzeba dokładnie sprawdzić, czy wszystko zostało poprawnie zainstalowane, czy komin jest szczelny i nie grozi nam tzw. ciąg wsteczny, czy odbioru dokonała osoba posiadająca odpowiednie i aktualne kwalifikacje" – tłumaczy Tomasz Sujak, dyrektor handlowy Archicomu. A zatem jeżeli kupujemy dom, to obowiązkowo sprawdzamy, czy został on zbudowany w taki sposób, by był bezpieczny podczas ogrzewania.

 

 


Gdy już mieszkasz

Jak ochronić się przed czadem jeżeli jesteśmy już użytkownikami mieszkania? – "Jeżeli mieszkamy w bloku lub kamienicy, warto rozważyć rezygnację z ogrzewania gazowego. O ile istnieje taka możliwość, to powinniśmy zastanowić się nad ogrzewaniem wody ciepłem sieciowym. Likwidując piecyki gazowe, zapewniamy nie tylko sobie, ale również środowisku najlepsze bezpieczeństwo" – wyjaśnia Marcin Sodo, współwłaściciel krakowskiej firmy Nawigator Nieruchomości zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości. Niestety nie każdy blok i dom może korzystać z ciepła systemowego. W takim wypadku powinniśmy pomyśleć o dobrym, czyli bezpiecznym kotle.

 

Nie wolno również zapominać o sprawdzaniu przewodów kominowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego (węgla lub drewna) należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej raz na trzy miesiące, a w obiektach, które ogrzewane są gazem – co najmniej raz na sześć miesięcy. Ponadto art. 62 ust. 1 pkt. ustawy Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) nakłada na właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych obowiązek okresowej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów spalinowych co najmniej raz w roku.   

 

O czym jeszcze należy pamiętać? – "Powinniśmy również samodzielnie sprawdzać, czy nasza wentylacja działa sprawnie, np. poprzez przykładanie kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Jest to konieczne zwłaszcza wtedy, gdy wymienimy okna lub drzwi na nowe, ponieważ ich szczelność może pogarszać wentylację. Można również zamontować dodatkowe nawietrzaki w oknach lub czujniki tlenku węgla. Takie urządzenie kosztuje niewiele, bo około 100-200 zł, a może uratować nam życie" – radzi Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości.

 

 

 

Podstawowe zasady jak ochronić się przed czadem:

- Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie.

- Wybierz bezpieczny kocioł grzewczy i dbaj o niego.

- Zapewnij kontrole i przeglądy przewodów spalinowych i urządzeń grzewczych.

- Zadbaj o sprawną wentylację.

- Systematycznie sprawdzaj ciąg powietrza.

- Wietrz pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania (łazienka, kuchnia).

- Zamontuj czujnik tlenku węgla.

- Nie zamykaj drzwi do łazienki na klucz podczas kąpieli.

 

 

Źródło: Fresh PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17555 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 173

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >