Jak uszczelnić balkon?

Jak uszczelnić balkon?

Dlaczego zabezpieczenie balkonu przed przeciekaniem jest takie ważne? Balkony i tarasy to najbardziej wrażliwe na wpływ czynników zewnętrznych części budynku. Z tego powodu powinniśmy zadbać o ich właściwe zabezpieczenie, w szczególności przed wodą opadową, która ma najbardziej destrukcyjny wpływ na warstwy tarasowe. Jak jednak należy prawidłowo to zrobić i jakich materiałów do tego użyć? Poniżej przedstawiamy najważniejsze porady dotyczące uszczelniania balkonów. Czytaj dalej

Problemy z uszczelnieniem balkonu 

Zdecydowana większość tarasów i balkonów nie posiada lub ma źle wykonaną warstwę hydroizolacyjną. Bardzo istotną kwestią, na którą niewielu z nas zwraca uwagę jest ochrona balkonu przed destrukcyjnym działaniem naprężeń termicznych, które są głównym powodem wszelkiego rodzaju awarii, takich jak pękanie i odpadanie płytek, przecieki czy tworzenie zastoisk wody. Powstają one na skutek występowania na zmianę wysokich i niskich temperatur na balkonie, a ich obecność jest nie do uniknięcia. Jedynym rozwiązaniem jest dobór technologii, która nie ulega zniszczeniom pod wpływem zmian temperatury. 

 

Jak prawidłowo uszczelnić balkon? - rozwiązanie 

Istnieje wiele metod izolacji tarasu, jednak nie wszystkie z nich gwarantują pełną wytrzymałość i trwałość balkonu. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykonanie warstwy z zaprawy uszczelniającej przed ułożeniem posadzki ceramicznej. Należy jednak pamiętać, że gdy warstwy tarasowe są ze sobą sztywno związane (jak w przypadku tradycyjnej zaprawy cementowej), są bardziej narażone na pękanie pod wpływem skoków temperatury. Parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze zaprawy jest elastyczność, gdyż niweluje ona negatywne oddziaływanie naprężeń termicznych. 

 

Jak uszczelnić balkon?

 

Czytaj również: Prawidłowa wentylacja pomieszczeń - jak uzyskać satysfakcjonujący efekt

 

Inną metodą wykonania uszczelnienia jest wykorzystanie do tego celu membrany PVC, którą zgrzewa się przy użyciu gorącego powietrza z podłożem, przez co stanowi nieprzepuszczalną dla wody i zanieczyszczeń, szczelną warstwę pod posadzką. Na membranie płytki można ułożyć w technologii posadzki wentylowanej lub na zaprawie klejowej. 

 

Elementem kluczowym w tworzeniu trwałego balkonu jest odpowiednie uszczelnienie i zabezpieczenie jego krawędzi, które są najbardziej narażone na uszkodzenia. W strefie okapowej powinniśmy zastosować profile, których zadaniem jest zapewnienie szczelności i odprowadzanie wody opadowej poza konstrukcję balkonu. Przy wyborze obróbki blacharskiej należy zwrócić uwagę na to, by posiadała ona własności antykorozyjne. Przykładem profili okapowych posiadających własności antykorozyjne są profile Renoplast wykonane z aluminium pokrytego powłokami poliestrowymi oraz farbą proszkową, dzięki czemu są całkowicie odporne na korozję. Kompletny system, składający się z profili, narożników, łączników i odbojników sprawia, że połączenia pomiędzy elementami są szczelne, a strefa okapowa dobrze zabezpieczona przed wpływem czynników zewnętrznych. 

Poniżej prezentujemy przykładowy profil okapowy dostępny pod linkiem okap balkonowy Renoplast

 

Jak uszczelnić balkon?

 

Uszczelnianie balkonu — krok po kroku 

Po wyborze odpowiednich materiałów przychodzi pora na prace remontowe. Pamiętajmy, że stosowanie się do wskazówek producenta jest bardzo ważne w kontekście trwałego wykończenia balkonu. Poniżej omawiamy poszczególne kroki w uszczelnieniu balkonu. 

 

1. Przygotowanie podłoża 

Odpowiednio przygotowane podłoże to podstawa. Należy je wyrównać i usunąć wszelkie luźne elementy, a następnie wykonać wylewkę cementową ze spadkiem 1-2% w kierunku okapu. Umożliwi to lepsze odprowadzanie wody opadowej poza obszar balkonu. 

 

2. Montaż profili okapowych 

Pierwszy krok prac związanych z uszczelnieniem balkonu to zamontowanie profili na balkonie. Zaczynamy od narożników, które układamy na zaprawie uszczelniającej, a następnie przykręcamy do podłoża za pomocą wkrętów. Tak samo postępujemy z profilami prostymi, które przycinamy piłą do metalu w razie potrzeby. Na koniec montujemy łączniki i odbojniki, będące składnikami systemu. 

 

3. Wykonanie warstwy hydroizolacyjnej 

Powierzchnię balkonu pokrywamy cienką warstwą zaprawy uszczelniającej, pokrywamy nią także części profili łączące się z podłożem. Następnie, dla dodatkowego wzmocnienia narożników i krawędzi balkonu, w tych miejscach zatapiamy w zaprawie taśmę uszczelniającą. 

 

Wybierając wariant z użyciem membrany PVC, należy rozłożyć na podłożu najpierw warstwę geowłókniny, a na niej membranę, której końce należy zgrzać ze sobą gorącym powietrzem. Zewnętrzne krawędzie membrany powinniśmy także zgrzać z profilem okapowym, tak, aby stworzyć szczelną warstwę izolacyjną. 

 

4. Ułożenie posadzki 

Po wykonaniu wszystkich wymienionych wyżej czynności przechodzimy do ułożenia posadzki. Możemy to zrobić na elastycznej zaprawie klejowej lub na specjalnych podkładkach tarasowych (tzw. posadzka podniesiona wentylowana). 

 

5. Uszczelnienie elastyczne 

Na koniec należy jeszcze wypełnić krawędzie pomiędzy płytkami silikonem, aby mieć pewność, że posadzka jest całkowicie szczelna. 

 

Podsumowanie 

Wykonanie uszczelnienia balkonu jest kluczowym krokiem w remoncie tej części budynku, w kontekście jego wieloletniego użytkowania. Pamiętajmy o wyborze odpowiednich do tego celu materiałów i zastosowaniu się do kroków montażowych omówionych powyżej, aby móc cieszyć się solidnie wykonanym balkonem przez długi czas. 

 

Czytaj również: Wykwity na ścianach - grzyby i pleśnie, jak skutecznie z nimi walczyć

 

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Wózek widłowy Liczba postów: 84 Grupa: Firmy budow... My ostatnio kupowali baterię do wózka widłowego bardzo dobrej jakości sprzęt posiada producent baterii do wózków widłowych http://www.bater.pl/baterie-trakcyjne...
  • Nowoczesna minikoparka Liczba postów: 18 Grupa: Budowa i re... Jeśli chodzi o firmę budowlano-remontową to warto zadbać o wysokiej jakości sprzęt, ale również maszyny jak minikoparki, walce i wiele innych. Jednak jeśli chod...
  • Odzież robocza najlepsza na upały Liczba postów: 82 Grupa: Budowa i re... Kupując kurtki odblaskowe czy inną odzież roboczą najlepiej zwrócić uwagę na producenta oraz udać się do sprawdzonego sklepu https://www.sprzetbhp.pl
  • Rusztowanie elewacyjne – jak wybrać? Liczba postów: 42 Grupa: Budowa i re... Ja kierowałem się głównie uniwersalnością i bezpieczeństwem. Zdecydowałem się na rusztowanie modułowe od firmy www.stalkol.com . Posiada stabilną konstrukcję, z...
  • systemy alarmowe Liczba postów: 16 Grupa: Firmy budow... W mojej opinii jeżeli będziecie szukali dobrej jakości sprzętu do monitoringu w wersji zarówno bezprzewodowej, jak i analogowym. To na pewno warto zwrócić uwagę...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15810 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >