Jak wybrać idealną barwę elewacji budynku?

Jak wybrać idealną barwę elewacji budynku?

Choć wydawać by się mogło, że kolor domu zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, to w rzeczywistości podczas jego doboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Architektura budynku, dominująca kolorystyka otoczenia czy nasłonecznienie to tylko niektóre spośród nich.

 

 

Choć wielu z nas uważa, że kolor domu to sprawa czysto prywatna, w rzeczywistości jednak do tej kwestii warto podchodzić z rozwagą: - Fasada domu pomalowana na odcień intensywnej czerwieni w pierwszym momencie może wydawać się nam bardzo oryginalnym rozwiązaniem. W praktyce jednak taka barwa może powodować przegrzanie się budynku w słoneczne dni, a także optycznie zmniejszenie samej bryły. Ponadto, jeśli wyobrazimy sobie całe osiedle pomalowane na najróżniejsze barwy, to początkowo ciekawy efekt kolorystyczny może okazać niewypałem. Dlatego dobór odcienia elewacji nie powinien być tylko kwestią naszych preferencji, lecz świadomą decyzją uwzględniającą m.in. sąsiedztwo budynku, nasłonecznienie czy bryłę budynku – radzi Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb. Zobaczmy zatem, co należy wziąć pod uwagę w trakcie aranżowania koloru na fasadzie.

 

Kolorystyka otoczenia


Wybierając odcień farby fasadowej, przyjrzyjmy się dominującej kolorystyce otoczenia oraz panującym w nim tradycjom architektonicznym. Nie chodzi o to jednak, aby machinalnie kopiować kolor sąsiadów, lecz o to, żeby dostosować barwę do głównych wzorców. Wbrew pozorom pstrokate osiedle wcale nie prezentuje się oryginalnie. Ponadto nadmiar intensywnych barw jest męczący dla wzroku.

 

 

 

Czytaj również: Elewacja z cegły klinkierowej

 

 

Architektura domu


Podczas aranżacji barw na fasadzie nie zapominajmy o samej bryle budynku. Tradycyjna architektura dobrze komponuje się z paletą pasteli – jasnymi żółciami, kremami, beżami itp. Natomiast w przypadku nowocześniejszych rozwiązań możemy pokusić się o odważniejsze zestawienia i połączyć np. biel lub szarość z odrobiną intensywnej zieleni, czerwieni lub niebieskiego.

 

Wielkość budynku


Nie powinniśmy zapominać, że kolor jest jednym z czynników wpływających na wizualny odbiór budynków. W praktyce oznacza to, iż jasne barwy – odbijając promienie słoneczne – sprawiają, że obiekty wydają nam się większe. A z kolei odcienie ciemne działają przeciwnie, powodując, że dany budynek postrzegamy jako mniejszy. Dlatego dobrze jest unikać mocnych kolorów na fasadach niewielkich domów, gdyż wizualnie staną się one jeszcze mniejsze. Intensywne odcienie w takim wypadku można zaś wprowadzić jako barwne akcenty w kompozycji.

 

 

Czytaj również: Modne faktury na ścianie

 

 

Nasłonecznienie


Ta sama opozycja „jasne-ciemne” ma istotne znaczenie w przypadku nasłonecznienia. Barwy ciemne i intensywne skuteczniej przyciągają promienie słoneczne, co może prowadzić do znacznego nagrzewania się budynku, a nawet do pęknięć przegrzanej powłoki. Dlatego w takim przypadku bezpieczniejszym wyborem ponownie okazują się jasne, pastelowe odcienie, które w mniejszym stopniu absorbują promieniowanie słoneczne. Natomiast barwy ciemniejsze z powodzeniem możemy wykorzystać w miejscach mniej nasłonecznionych (np. na gzymsach lub we wnękach okiennych).

 

Sprawdź zanim kupisz


Na koniec pamiętajmy też, że malowanie fasady to inwestycja na co najmniej kilka lat. Dlatego zamiast od razu kupować w sklepie upatrzony kolor, lepiej sprawdzić go na kilka sposobów. Najpierw dobrze jest przyjrzeć się sklepowemu wzornikowi w naturalnym oświetlaniu (sztuczne światło lamp zazwyczaj „przekłamuje” barwy). Następnie zaopatrzmy się w tester i przeprowadźmy próbne wymalowanie, aby zobaczyć, jak kolor będzie prezentował się w rzeczywistych warunkach, a także na większej powierzchni. Na koniec zaś obejrzyjmy kolor z kilku odległości i sprawdźmy, jak postrzegamy z różnych dystansów.

Źródło: royalbrand / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Nocleg dla pracowników Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... O jak miło !!! znam tą firmę od kwater https://kwaterysilesia.pl/kontakt/ i powiem wam, ze nieraz korzystałem z ich gościny i zawsze zarówno ja i moi pracownic...
  • Własna firma Liczba postów: 30 Grupa: Firmy budow... Prowadzicie własne firmy? ___ Gry zuma
  • wywóz odpadów budowlanych Liczba postów: 1 Grupa: Firmy budow... Jaka firma z kontenerami oferuje wywóz odpadów budowlanych Lublin ? Szukam kogoś do współpracy od zaraz.
  • Blog budowlany Liczba postów: 10 Grupa: Firmy budow... Jeżeli ktoś z was szuka dobrego szklarza, który wykona na przykład lustra łazienkowe na wymiar lub szklane półki to ja mogę polecić dobrego szklarza z Gdyni. F...
  • Narzędzia dla profesjonalistów Liczba postów: 139 Grupa: Budowa i re... A gdzie szukać firm od zadań specjalnych ? bo ja ostatnio szukałem firmy, która oferuję taką usługę jak zrywanie asfaltu. Dobrze, że mam ogarniętego kolegę, któ...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17352 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 258

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >