Jak zadbać o budowanie tanie, bezpieczne i zgodne z europejskimi standardami

Jak zadbać o budowanie tanie, bezpieczne i zgodne z europejskimi standardami

Nie tylko unijne, ale także nasze rodzime przepisy coraz poważniej traktują normy bezpieczeństwa w budownictwie. Projekty nowych zapisów przewidują m.in. rozszerzenie kompetencji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz utrudnienie odstąpienia przez prokuratury od postępowań w sprawach zgłoszonych przez PIP.

 

Bezpiecznie na wysokości

Na rynku już dostępne są produkty marki Combisafe, służące do tworzenia pełnych systemów zabezpieczeń krawędziowych na placach budowy. Założeniem przy projektowaniu poszczególnych elementów było nie tylko zapewnienie jak największego bezpieczeństwa pracowników, ale także ergonomia i wygoda w konstrukcji oraz transporcie systemu. W jego skład wchodzą słupki kwadratowe, które do podłoża można przytwierdzić za pomocą różnych typów mocowań oraz montowane do słupków stalowe barierki.

 

Nie tylko wytrzymuje ona nacisk do 500 kg, amortyzuje także drgania, a lity pas u jej dołu zapobiega wypadaniu drobnych elementów. Możemy wybrać również barierkę zintegrowaną z okrągłym słupkiem, szczególnie przydatną w trudnodostępnych miejscach. Do wszystkich produktów przygotowano szereg multiścisków i stópek, dzięki czemu montaż możliwy jest praktycznie na każdym podłożu i na różnych wysokościach. System spełnia europejską normę EN 13374. Dodatkiem są pojemniki i stojaki na poszczególne elementy, dzięki którym ich transport jest bezpieczniejszy i łatwiejszy.

 


- "Nie tylko europejskie, ale i polskie przepisy zwracają naszą uwagę na kwestie bezpieczeństwa" – mówi Jan Grochala, kierownik produktowy z wypożyczalni sprzętu i maszyn budowlanych Cramo. – "Praca wykonywana na poziomie powyżej jednego metra wymaga już systemu zabezpieczeń krawędziowych. Pokutujący wśród przedsiębiorców stereotyp „drogiego bezpieczeństwa” jest nieprawdziwy. Nowoczesne systemy zabezpieczeń są droższe jedynie o około 10% od tradycyjnych"– wyjaśnia Grochala.
 

Pomiędzy piętrami

Praca na budowie wymaga również ciągłego przenoszenia z miejsca na miejsce narzędzi i materiałów. Aby ułatwić to zadanie opracowany został System Schodów Combisafe. To rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie podczas wykonywania konstrukcji budynków. Schody o właściwościach antypoślizgowych można ustawić pod kątem 25-50 stopni. Ich maksymalne wymiary to 6,5 m wysokości i 0,75 m szerokości. Można je mocować do płyt, rusztowań, elementów szalunków lub konstrukcji stalowych.

 

 

- "Montaż do 9 stopnia może być wykonany przez dwóch pracowników bez użycia dodatkowego sprzętu" – mówi Jan Grochala z firmy Cramo. – Schody, mające więcej niż 11 stopni, wymagają już jednak zastosowania specjalistycznego sprzętu do podnoszenia. "Ich podstawa jest zakończona ostrymi szpicami, co przeciwdziała przesuwaniu się konstrukcji. Bez względu na zabezpieczenia pamiętajmy jednak o tym, że system powinien być oparty na równym i stabilnym podłożu" – dodaje Grochala. Produkt dostarczany jest w trzech częściach: barierki, schodnia i mocowania. Cały system spełnia europejską normę EN 12811, dotyczącą tymczasowych konstrukcji stosowanych na placu budowy.

Źródło: inplusPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17643 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >