Klasyfikacja ogniowa wyrobu budowlanego -  wyroby izolacji cieplnej: mineralne w klasie A1

Klasyfikacja ogniowa wyrobu budowlanego - wyroby izolacji cieplnej: mineralne w klasie A1

Bezpieczeństwo pożarowe jest traktowane w krajach Unii priorytetowo, wyroby budowlane mają wyznaczone zakresy zastosowań odpowiednio do uzyskiwanej przez nie klasyfikacji ogniowej. Czytaj dalej

Wspólna dla wszystkich krajów klasyfikacja ogniowa – widoczna w oznakowaniu każdego wyrobu budowlanego – jest istotnym warunkiem swobodnego obrotu wyrobami budowlanymi na wspólnym rynku Unii. Zgodnie z przyjętą w 2000 roku klasyfikacją, wszystkie wyroby budowlane zostaną podzielone na klasy A1, A2, B, C, D, E, F od najbezpieczniejszych z klasy A1 do wyrobów klasy F, dla których nie określa się żadnych wymagań (żadnych istotnych nie są w stanie spełnić) Przykładowo, spośród najpopularniejszych wyrobów izolacji cieplnej: mineralne, z minimalnymi ilościami domieszek organicznych znajdą się w klasie najwyższej A1; natomiast wyroby ze spienionych tworzyw sztucznych – głównie w klasach E i F, wyjątkowo w D.



Uzyskana przez nie klasyfikacja zależy głównie od ilości tzw. retardantów w surowcu, a ta jest różna w zależności od krajowych wymagań związanych z ochroną ppoż.

W odniesieniu do wyrobów izolacji cieplnej - klasyfikacja ogniowa decyduje o zakwalifikowania wyrobów do odpowiedniego systemu oceny zgodności, stanowiącej podstawę do oznaczenia wyrobu CE - znakiem zgodności ze zharmonizowaną normą europejską.

Włókna wełny mineralnej wytworzonej z kamienia (bazaltu) topi się dopiero w temperaturze ok. 1000 stopni C. To temperatura jak panuje w pomieszczeniu podczas 2 godziny pożaru.

System klasyfikacji przyporządkowuje wyroby budowlane ze względu na ich reakcję na ogień do jednej z siedmiu podstawowych klas: A1, A2, B, C, D, E, F. Najlepsze (pod względem niepalności) wyroby znajdą się w klasie A1, w kolejnych klasyfikowane są wyroby wykazujące coraz gorsze właściwości, aż do wyrobów klasy F, dla których nie określa się żadnych wymagań. Wszystkie produkty wykonane z wełny mineralnej (kamiennej i szklanej) uzyskały klasyfikacje materiałów niepalnych (NRO, wg Polskich Norm), określane wg Norm Unii Europejskiej jako klasy A1 lub A2. Na przykład, dla porównania materiały piankowe są zaliczane do klasy E. W tzw. krytycznych obszarach budynku (dach płaski, konstrukcja nośna budynku) izolacja z wełny mineralnej pozwala na zahamowanie rozprzestrzeniania się ognia w trakcie rozgorzenia.

 

Przeprowadzane wielokrotnie badania, w standardowych metodach badawczych, potwierdzają najsurowsze wymogi kryteriów powierzchniowych ochrony pożarowej, co umożliwia stosowanie wełny mineralnej w pomieszczeniach technicznych i korytarzach. Wełna nie jest nasycana żadnymi związkami chemicznymi podwyższającymi jej niepalność.

 

Czytaj również: Wszystko o izolowaniu przewodów instalacji grzewczej

 


Źródło: budnet.pl / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19166 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 472

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >