Klimat pomieszczenia - jaka temperatura jest najbardziej odpowiednia dla organizmu?

Klimat pomieszczenia - jaka temperatura jest najbardziej odpowiednia dla organizmu?

Dla podłóg z materiałów naturalnych idealnymi warunkami klimatycznymi pomieszczeń są te, które odpowiadają człowiekowi. 18-22°C to temperatura, w której mieszkańcom nie jest ani za zimno ani za gorąco, to także idealna temperatura do pracy umysłowej i fizycznej. Aby uzyskać takie warunki zimą decydujemy się na ogrzewanie pomieszczeń. Czytaj dalej


Czy to kaloryfer, piec olejowy, ogrzewanie podłogowe czy też klimatyzacja, skutkiem ubocznym sztucznego podnoszenia temperatury jest wysuszenie powietrza. A należy pamiętać, że prócz ciepłoty pomieszczenia warto także brać pod uwagę jego wilgotność. Najlepsza dla ludzkiego zdrowia mieści się w granicach 40-60% i taką wilgotność „lubią” podłogi drewniane. W takich warunkach pracują najmniej – drewno nie chłonie wody, ale także jej nie oddaje, skutkiem czego elementy nie pęcznieją i nie kurczą się.

 

nawiewnik w oknie

 

Jak nawilżać pomieszczenie? Niektórzy uciekają się różnych sposobów – częstego wietrzenie mieszkania, zawieszania na kaloryferach ozdobnych, ceramicznych pojemników na wodę, która ogrzana uwalnia parę wodną lub suszenia we wnętrzach mokrej odzieży. Niewątpliwym hitem ostatnich lat są elektryczne nawilżacze parowe, lub te bardziej nowoczesne – ultradźwiękowe. Te ostatnie tworzą delikatną i zdezynfekowaną przez ultradźwięki mgiełkę, która w przypadku nawilżaczy parowych nie zawiera drobnoustrojów dzięki procesowi podgrzewania wody.

 

Bez względu na to, jaki rodzaj nawilżacza pracuje w pomieszczeniu (z jonizatorem powietrza czy też bez) warunkiem koniecznym jest częsta zmiana filtrów oraz mycie całego urządzenia. Brudny nawilżacz może przyczyniać się do rozpraszania drobnoustrojów oraz grzybów w ten sposób zwiększając ryzyko zachorowań oraz alergii. Warunek ten ma także zastosowanie do dyfuzorów, urządzeń, które wytrącają zanieczyszczenia z pochłanianego powietrza do wody z biopochłaniaczem oczyszczając je.

 

Czytaj również: Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Co lepiej sprawdzi się zimą

 

Informacje na temat ilości pary wodnej generowanej przez dane urządzenie można znaleźć w instrukcji obsługi każdego nawilżacza lub dopytać u sprzedawcy. Jednak po stronie klienta stoi decyzja o wielkości wytwarzanych kropel. Zbyt duże mogą osadzać się w postaci rosy na meblach i podłodze, powodując paczenie drewna lub moczenie dywanu lub wykładziny. Nawilżacz powinien być także wygodny w użyciu – woda musi być uzupełniana nie za często, ale także nie wolno dopuszczać do tego by tęchła i rozwijały się w niej bakterie. Uzupełniając wodę każdorazowo należy umyć zbiornik.

 

Nawilżacze pojawiły się już biurach łagodząc infekcje górnych dróg oddechowych oraz szczypanie oczu niekoniecznie wywołane długotrwałą pracą przy komputerze. Coraz częściej goszczą także w domach mieszkalnych, gdzie ceniony jest komfort i warunki sprzyjające relaksowi oraz głębokiemu snu. To nie tylko moda na pokaz nowoczesnych urządzeń lecz faktyczna troska o nasze zdrowie. Dostosowując wilgotność pomieszczeń do naszych potrzeb, czy to przy pomocy profesjonalnych nawilżaczy czy też domowymi metodami dbamy także o naturalne podłogi zachowując ich piękno na dłużej.

 

Jedyne, czego można się obawiać to sytuacja, w której dopuścimy do zbyt dużego zawilgocenia. A zbyt duża wilgotność powietrza, prócz skutków mało estetycznych w postaci zawilgoconych ścian i wiecznie zaparowanych okien, może być groźna dla ludzkiego zdrowia. Powietrze ciężkie od pary wodnej i rozwijających się w niej drobnoustrojów oraz pleśni nie wpływa dobrze ani na samopoczucie mieszkańców ani na materiały naturalne użyte do wykończenia danego wnętrza.

Jeżeli ingerujemy w klimat pomieszczeń, ogrzewając bądź nawilżając je, warto zachować zdrowy rozsądek i dystans wobec nowinek technicznych. Instalując ogrzewanie podłogowe trzymać należy się zasady, że maksymalna temperatura przy podłodze to 25 stopni. Przed podjęciem decyzji o kupnie konkretnego nawilżacza warto zadać sobie pytanie czy kupujący wie jaki efekt zamierza uzyskać. Czy wyłącznie estetyczny (futurystyczne urządzenie jako wystrój nowoczesnego wnętrza) czy w grę wchodzi także wymiar zdrowotny?

 

Czytaj również: Wentylacja hybrydowa


Źródło: podlogi.info / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Praca Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... Użytkownik olek992 napisał: Jakie firmy polecacie? Jeżeli chodzi o pracę i to za granicą to zobacz na Mondi Polska. Co prawda oni obsługują rynki niemieckojęzy...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 349 Grupa: Firmy budow... W przemyśle używa się wielu różnych maszyn, no i trzeba przyznać, że z czasem takie maszyny kończą swoją żywotność i trzeba wymienić je na inne. Co wtedy robi s...
  • Pellet czy ekogroszek Liczba postów: 10 Grupa: Budowa i re... Możecie pomyśleć o pellet zobaczcie na stronę https://www.sambudrol.pl/sklep/ to tutaj na tej stronie można zakupić wysokiej jakości pellet oraz workowany eko...
  • Elektryk Liczba postów: 64 Grupa: Firmy budow... Wiele osób zastanawia się, kiedy niezbędne są uprawnienia SEP. Warto wiedzieć, że tego typu kwestie określone są przez przepisy prawa. Obsługa instalacji oraz u...
  • Beton – tworzywo do odkrycia Liczba postów: 62 Grupa: Budowa i re... Ponadto posadzki anhydrytowe są świetnymi przewodnikami ciepła, co u umożliwia zaoszczędzenie na ogrzewaniu.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 272

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >