Kocioł na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe

Kocioł na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne budownictwo wymaga niekonwencjonalnych rozwiązań. Postęp technologiczny w tym obszarze pozwala na stosowanie zaawansowanych urządzeń. Do takich, z pewnością można zaliczyć kotły 5 klasy. Jest to nowoczesne źródło ciepła, które zapewnia komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacyjne. Ponadto, w nowych budynkach bardzo często stosuje się ogrzewanie podłogowe wodne. Charakterystyka pracy kotłów na pellet i podłogówki nieco się od siebie różni. Istnieją rozwiązania, które pomagają zoptymalizować działanie takiego systemu. Jest to bardzo popularne połączenie, ze względu na szereg zalet, które posiada. Czytaj dalej

Temperatura pracy

Czym się różni ogrzewanie podłogowe od kaloryferów? Przede wszystkim powierzchnią grzewczą. Podłogówka pokrywa znacznie większy obszar niż tradycyjne kaloryfery. Wpływa to bezpośrednio na temperaturę pracy obu systemów. W przypadku podłogówki, nie powinna ona przekraczać 29 stopni Celsjusza (z wyjątkiem łazienki, w której dopuszcza się temperaturę wynoszącą 33 stopnie Celsjusza). Jest to uwarunkowane głównie komfortem cieplnym domowników. Ponadto, zbyt duże temperatury systemu oraz ich częste wahania mogą wpłynąć negatywnie na betonową płytę. Mogą być przyczyną pęknięć i tworzących się szczelin. Konsekwencją tego, jest konflikt z parametrami pracy kotła. Kotły na pellet, podgrzewają wodę nawet do 80 stopni Celsjusza. Ograniczanie tej temperatury do parametrów odpowiadających systemowi podłogowemu, działa negatywnie na żywotność i efektywność kotła.

 

Sterowanie temperaturą

Ograniczenia dopływu powietrza do paleniska to główny sposób sterowania temperaturą w kotle. Może się to odbywać na dwa sposoby:

  •         Poprzez przymknięcia klapy zasłaniającej otwór wlotowy.
  •         Przez zmianę prędkości obrotowej wentylatora.

 

Ponadto, w nowoczesnych kotłach, może to być realizowane za pomocą odpowiedniego dozowania paliwa. Jest to realizowane za pomocą elektryczny sterowników (m.in. w  kotłach 5 klasy Defro).

 

Kocioł na paliwo stałe a ogrzewanie podłogowe

 

Czytaj również: Jaka jest różnica pomiędzy kotłem kondensacyjnym jednofunkcyjnym a dwufukcyjnym - na który się zdecydować

 

Aby spalanie było efektywne, temperatura w kotle, nie powinna być niższa niż 60 stopni Celsjusza. Praca kotła przy niższych temperaturach, generuje większe zużycie paliwa i może prowadzić do awarii urządzenia. Niestety, minimalna temperatura pracy kotła jest zbyt wysoka dla ogrzewania podłogowego. Na szczęście, istnieje sposób na obniżenie temperatury wody wychodzącej z kotła. Jest to zawór mieszający. Urządzenie o prostym działaniu, które zoptymalizuje pracę systemu.

 

Zawór mieszający

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymaga dodatkowego osprzętu. Najbardziej popularne są zawory mieszające czterodrożne. Posiadają one cztery, niezależne porty (dla przewodów zasilających i powrotnych do kotła oraz zasilających i powrotnych do instalacji c.o.). Umożliwia to stworzenie dwóch obiegów wody. Mechanizm mieszający, który znajduje się w zaworze daje możliwość regulowania temperatury wody. Zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie siłowników zintegrowanych ze sterownikiem kotła. Optymalizuje to pracę całego systemu, bez ingerencji użytkownika. Mimo swojej ceny, zawory mieszające są idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce połączyć piec co na pellet z ogrzewaniem podłogowym.

 

Piece 5 generacji (np. Defro), aby pracowały wydajnie, muszą utrzymywać wymagane parametry temperaturowe. Tylko wtedy są oszczędne i przede wszystkim ekologiczne. Ich sprawność może być ograniczana przez system ogrzewania podłogowego. Rozwój technologiczny pozwala jednak na ograniczenie strat energii, przez co, zestaw zawierający kocioł na paliwo stałe oraz ogrzewanie podłogowe, jest coraz częściej pierwszym wyborem inwestorów.

 

Czytaj również: Wymieniamy stary kocioł na kondensacyjny - ile to pracy i jak się za to zabrać?

Źródło: Artykuł sponsorowany / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 15997 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >