Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie

Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie

Czy bramę wjazdową na posesję można zamontować bez pomocy specjalistów? Okazuje się, że na taki wariant decyduje się spora część inwestorów. Nie musi to być zadanie trudne, jeśli wybierzemy odpowiedni model i będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak prawidłowo samodzielnie przeprowadzić prace montażowe i na co szczególnie zwrócić uwagę na przykładzie Bramy Uniwersalnej tłumaczy ekspert. Czytaj dalej

 

Wybór produktów ogrodzeniowych jest ogromny, obecnie istnieje też wiele możliwości indywidualnego kształtowania zarówno wyglądu ogrodzenia, jak i jego wymiarów. Choć takie propozycje znajdują swoich zwolenników, duża część inwestorów nie ma jasno sprecyzowanej wizji. Zależy im przede wszystkim na tym, aby ogrodzenie dobrze spełniało swoje funkcje, było estetyczne, solidne i trwałe, a przy tym nie kosztowało fortuny. 


Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie


- Wbrew pozorom olbrzymi wachlarz możliwości niektórym osobom wcale nie ułatwia wyboru – mówi Monika Kamińska z Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe Śląsk. – Często klienci, którzy muszą ogrodzić działkę, chcą to po prostu zrobić szybko i za rozsądną cenę. Wielu z nich jest też zainteresowanych samodzielnym montażem. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzają się proste rozwiązania, takie jak System Uniwersalny. Jest to klasyczne ogrodzenie z wypełnieniem profilowym w kilku najbardziej typowych wymiarach. Dzięki temu jest dostępne niemal od ręki i zdecydowanie tańsze. Co więcej, zostało zaprojektowane tak, by z jego instalacją poradził sobie nie tylko wykwalifikowany monter, ale nawet sam właściciel. 


3 kroki do montażu bramy 

Najbardziej skomplikowanym elementem ogrodzenia jest zwykle brama wjazdowa. Ekspert Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe przekonuje jednak, że zarówno model przesuwny, jak i dwuskrzydłowy z Systemu Uniwersalnego nie przysporzą problemów montażowych. 


– Oprócz elementów głównych, czyli skrzydła i słupów, w zestawie można znaleźć wszystkie elementy jezdne bramy, zamek oraz komplet szpilek wraz z kotwą chemiczną – wyjaśnia Monika Kamińska. – Brama przesuwna składa się z 13 elementów, a dwuskrzydłowa ma jedynie skrzydła, słupy, zawiasy, zamek i rygiel. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych narzędzi. Wystarczy szpadel, sznurek, poziomica, klucze płaskie i wkrętarka. 


Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie

Czytaj również: W jakiej sytuacji brama przesuwna będzie lepszym wyborem od dwuskrzydłowej?


Instrukcja montażu przesuwanej Bramy Uniwersalnej mieści się na zaledwie 3 stronach i obejmuje 3 etapy: wykonanie bloku fundamentowego, rozmierzenie i zamocowanie szpilek toru jezdnego oraz posadowienie bramy na fundamencie. 


– Prawidłowy fundament to podstawa sprawnego montażu bramy i jej dalszego bezproblemowego użytkowania – podkreśla specjalistka. – Najważniejsze, aby był równy i zrobiony tak, by jego górna część znajdowała się dokładnie na  poziomie docelowego wjazdu na posesję. Jeśli stopa fundamentowa znajdzie się poniżej gruntu, będzie zatrzymywała się tam woda. Pamiętajmy, aby fundament bramy uwzględnić już na etapie planowania nawierzchni w ogrodzie i wykonać go przed ułożeniem bruku. Jego głębokość powinna wynosić co najmniej 800 mm, a szerokość 400 mm. Zamiast wylewać stopę, można skorzystać z gotowych prefabrykowanych fundamentów dostępnych w ramach Systemu Uniwersalnego. 


Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie

 

Szpilki mocujące do toru jezdnego można zamontować na kotwy chemiczne po 14 dniach od wylania bloku fundamentowego. Jeśli skorzystamy z prefabrykatów, do dalszych prac można przystąpić bezpośrednio po ich wkopaniu.


– Tor jezdny powinien znajdować się dokładnie w osi bramy – podpowiada ekspert Plast-Met. – Pamiętajmy, że brama dojeżdża do czoła słupa najazdowego, dlatego całe ogrodzenie trzeba minimalnie cofnąć w głąb działki. 


Ostatni etap to założenie skrzydła i wypoziomowanie bramy. Ważną zaletą Systemu Uniwersalnego jest to, że kierunek otwierania można określić bezpośrednio na budowie. Brama jest bowiem tak przygotowana przez producenta, że może służyć zarówno jako lewa, jak i prawa. 


Automatyka na później 

Bramę wjazdową można wyposażyć w automatykę. To znacznie podnosi komfort użytkowania. Co istotne, nie trzeba tego robić od razu na etapie zakupu i montażu samej bramy.


–  Niektórzy inwestorzy decydują się na zakup kompletnego napędu później, co pozwala rozłożyć koszty w czasie –  stwierdza Monika Kamińska. - Warto jednak przewidzieć taką opcję i doprowadzić prąd w wylewanej stopie pod bramę, aby uniknąć późniejszych przeróbek. 


Montaż bramy wjazdowej bez pomocy specjalistów - zobacz jak prosto zrobisz to samodzielnie


Czytaj również: Garaż nie tylko dla auta - czyli funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni garażowej


O ile montaż samej bramy bez problemu można przeprowadzić samodzielnie, w przypadku instalacji automatyki warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowca, aby zachować gwarancję i mieć pewność jej poprawnej konfiguracji.


Źródło: Orchidea / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybudować dom, który będzie tani w utrzymaniu?... Liczba postów: 97 Grupa: Ekologiczny... Na stronie https://remont.biz.pl/pompa-ciepla/ jest bardzo ciekawy wpis na ten temat
  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 175 Grupa: Robimy stro... Panele są tanie i proste w montażu, ale niezbyt trwałe. Więc już lepiej zdecydować się na ogrzewane płytki.
  • Podłogi Liczba postów: 218 Grupa: Robimy stro... Gres jest ok, jest tyle możliwości modnych wzorów imitujących kamień naturalny , ze coś wybierzesz nawet pod ogrzewanie podłogowe śmiało możesz stosować.
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 356 Grupa: Ogrodzenia... Jeśli poszukujecie siatki ogrodzeniowej to warto zajrzeć do ich oferty: https://zampol24.pl/14-siatki-ogrodzenio we-powlekane :) Mają różne rodzaje i każdy znajd...
  • Komputerowe projektowanie domów - polska wersja na... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... W mojej opinii zdecydowanie warto wziąć pod uwagę w takim razie ZwCAD-a i oczywiście w wersji 2020 ale i najnowszej aktualizacji 2021 który jak na razie prezent...
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 77 Grupa: Ogrody A myśle że w każdej porze roku ogród jest piękny! :) Wiadomo, że wiosna lato jest najpiękniej ale zima też ma swój klimat :) My z żoną juz patrzymy za jakimiś k...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16325 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 209

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >