Na co wpływa wysokie stężenie CO₂

Na co wpływa wysokie stężenie CO₂

Naukowcy z Berkeley Lab odkryli, że wysokie stężenie CO₂ w pomieszczeniu wpływa na to, jak ludzie podejmują decyzje. Wyniki przeprowadzonych badań są zaskakujące i mogą mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania szkół i innych miejsc, w których gromadzą się ludzie.

 

"Zawsze przyjmowaliśmy dogmat, że dwutlenek węgla, na poziomie spotykanym w budynkach, nie jest szczególnie istotny i nie wpływa na ludzi" - mówi William Fisk z Berkeley Lab, współautor badania opublikowanego w Environmental Health Perspectives. "Zatem uzyskane wyniki, dość jednoznaczne, były zaskakujące".

 

Podstawowym źródłem CO2 we wnętrzach są ludzie. Neutralne stężenie dwutlenku węgla na świeżym powietrzu wynosi około 360-400 ppm (parts per milion - ilość cząsteczek gazu na milion cząsteczek powietrza). Wyższy poziom CO2 we wnętrzach wynika z ograniczonej wentylacji i chęci oszczędzania energii przeznaczanej na ogrzewanie. Chociaż w zamkniętych pomieszczeniach, w których gromadzą się ludzie, poziom CO2 często przekracza 1000 ppm, a niekiedy nawet 3000 ppm, do tej pory naukowcy koncentrowali się na zagrożeniach wynikających ze znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń niż na samym dwutlenku węgla.

 

Czytaj również: Koszty zielonego budownictwa

 

Dwa niewielkie eksperymenty zrealizowane przez węgierskich naukowców, które wskazały, że stężenie CO2 pomiędzy 2000 a 5000 ppm może wpłynąć na ludzką efektywność przekonały Williama Fiska i jego zespół do pogłębienia rozumienia tego zjawiska poprzez przeprowadzenie własnych badań. W konsekwencji odkryto, że już umiarkowanie wysoki poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniu upośledza proces podejmowanie decyzji. 

 

 

CO2 w polskich szkołach. Zdaniem profesora Lucjana Pawłowskiego, dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska, w niektórych salach polskich szkół stężenie CO2 wynosi nawet 5000 ppm. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przebadali powietrze w salach lekcyjnych w kilkunastu szkołach Lubelszczyzny i w większości badanych przypadków stężenie dwutlenku węgla przekraczało dopuszczalne normy. Podobne wyniki odkryli naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W zbadanych salach lekcyjnych kilku pomorskich szkół wyniki trzy razy przekroczyły normę. W konsekwencji przebywania w takich pomieszczeniach mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, zawroty, nudności i wymioty, złe samopoczucie, rozdrażnienie i niepokój. 

 

Czytaj również: Inteligentny dom tanim kosztem

 

"Na rynku od wielu lat są już odpowiednie rozwiązania pozwalające uzyskać dobrą wentylację bez znacznej straty ciepła" - mówi Krzysztof Żyliński z firmy inVENTer. "Systemy wentylacji z rekuperacją nie tylko wymieniają powietrze, ale także je oczyszczają i ogrzewają. Problemem nie jest już także brak przewodów wentylacyjnych w budynkach, ponieważ dostępne są rozwiązania zdecentralizowane, montowane bezpośrednio w zewnętrznych ścianach, które można łatwo zainstalować w wybranych pomieszczeniach, czyli na przykład tam gdzie uczą się dzieci".

 

Warto przypomnieć, że zgodnie z zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 2002 roku szkoły i placówki edukacyjne powinny zapewnić właściwe oświetlenie, ogrzewanie i wentylację.

Źródło: Alec's Red House / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Jak wybrać podłogę Liczba postów: 178 Grupa: Robimy stro... Remont to dobry czas i moment, żeby pomyśleć o przerobieniu instalacji grzewczej na bardziej oszczędną. Wejdźcie i przeczytajcie informacje https://termoplaza.p...
  • Płoty ogrodowe Liczba postów: 790 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 126 Grupa: Robimy dach Użytkownik Alina11789 napisał: Witam,bedziemy pokrywac dach na oborze i stodole około 700 metrów.Chcemy pokryć blachą trapezową,ocynkowaną kolorową.popytal ismy....
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 202 Grupa: Firmy budow... Ale przecież w tym zakresie powinniście zawsze stawiać na takie rozwiązania, które realnie mogłyby się u Was sprawdzić. Moim zdaniem ciekawym pomysłem mogłoby b...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 170 Grupa: Nowości ara... Literki fajny pomysł:)
  • Co sądzicie o domach szeregowych Liczba postów: 174 Grupa: Domy szereg... Mi osobiście bardzo podobają się domki w zabudowie szeregowej. Ostatnio nawet znalazłam takie http://osiedlezielonezacisze.pl/oferta/ i rozważam inwestycje.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17206 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 357

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >