O co chodzi z rekuperatorami?  [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

O co chodzi z rekuperatorami? [ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Są reklamowane jako sposób na tańsze ogrzewanie. Jak dokładnie działają rekuperatory, ile kosztuje system wentylacji mechanicznej i jak dużo można oszczędzić? Czytaj dalej

 

Chociaż rachunki za gaz mają być w nowym roku niższe, to jednak ogrzewanie wciąż jest drogie. I będzie jeszcze droższe. Dlatego tak ważne jest, aby w sposób maksymalnie efektywny wykorzystać tę energię, za którą płacimy. Jednym ze sposobów są rekuperatory.

 

Czym są te urządzenia?

 

W najprostszy sposób można rekuperatory opisać jako urządzenia służące do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz domu. Składają się z dwóch wentylatorów – wywiewnego i nawiewnego. Ten pierwszy służy do odsysania powietrza z wnętrza, ten drugi – do zasysania go z zewnątrz.

 

W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, wykorzystanie rekuperatorów pozwala na efektywniejsze odzyskiwanie ciepła i bardziej aktywną cyrkulację powietrza w domu. Odzyska ciepła, na który pozwalają rekuperatory sięga dziewięćdziesięciu procent. Korzyści są więc oczywiste. Są jednak także i koszty.

 

 

Czytaj również: Powietrzna pompa ciepła - Energia z powietrza

 

Ile kosztuje instalacja?

 

Najważniejsza sprawa: przy budowie nowego domu instalacja rekuperatorów będzie znacznie droższa od rozwiązań tradycyjnych. Wysokość nakładów, które trzeba ponieść w związku z budowaniem wentylacji mechanicznej odstrasza wiele osób. Kto jednak zrazi się do tej opcji, popełni błąd. Rekuperatory to przecież inwestycja – żeby korzystać, trzeba najpierw włożyć pieniądze.

 

Do rzeczy jednak. Cały system wentylacji mechanicznej, w skład którego wchodzą zarówno rekuperatory jak i przewody wentylacyjne i inne akcesoria kosztuje, w przypadku domu o powierzchni 150 m2 około 20 tys. zł. Dużo, ale i oszczędności są spore.

 

 

 

 

Ile można zaoszczędzić?

 

Przykładowo, jeśli weźmiemy pod uwagę dom ogrzewany pompą ciepła, rekuperacja pozwala nam na oszczędności już od samego początku. Zamiast montować urządzenie o mocy 10 kW, wystarczy nieco słabsze – 8 kW. Co oznacza niższy o około 2 tys. zł wydatek na instalację pompy ciepła i 4 tys. mniej na dolne źródło. Łącznie więc na starcie zaoszczędzimy nawet 6 tys. zł.

 

Pompa ciepła to przypadek ekstremalny. Późniejsza eksploatacja takiej instalacji praktycznie nic nie kosztuje. Jednak wentylacja mechaniczna pozwala oszczędzać także przy ogrzewaniu bardziej tradycyjnym. Wydatki mogą być wówczas nawet o 20 proc. niższe.

 

W praktyce oznacza to, że rocznie na ogrzewanie będziemy wydawać o kilkaset złotych mniej. Ile konkretnie? To zależy od rodzaju ogrzewania. Przykładowo, rekuperatory pozwolą zaoszczędzić nawet 1,4 tys. zł w domu wyposażonym w kocioł na olej opałowy (jeden z najdroższych sposobów na ogrzewanie). W domu ogrzewanym ekogroszkiem oszczędności będą dużo niższa i sięgną pięciuset złotych rocznie. Inwestycja w rekuperację może się więc zwrócić w ciągu czterdziestu lub kilkunastu lat w zależności od rodzaju ogrzewania.

 

 

Czytaj również: Otulina gwarantuje optymalne działanie instalacji. Jaką wybrać?

 

 

Autor artykułu

 
Artykuł powstał we współpracy z firmą Ekoterm 
Źródło: Ekoterm / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17351 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 289

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >