Ogrody zimowe: jakie oświetlenie do domowej oranżerii

Ogrody zimowe: jakie oświetlenie do domowej oranżerii

Oranżeria z dobrze zaplanowanym oświetleniem stanowi piękną ozdobę domu, zwłaszcza w porze wieczornej, kiedy układ świateł szczególnie ożywia wnętrze. Ogromne pole do popisu w dekoracji ogrodu zimowego daje domownikom okres świąteczno-noworoczny.

Co zrobić, aby ogród zimowy prezentował się dobrze zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz? Kwestia dobrze dobranego oświetlenia powraca ze zdwojoną siłą w okresie świątecznym, kiedy szczególnie zależy nam na stworzeniu w całym domu niezwykłego nastroju. Radosław Klepko, Product Manager Reynaers Polska podpowiada, jak umiejętnie dobrać odpowiednią technologię oświetleniową oraz podkreślić estetykę ogrodu zimowego.

   

Świetlne refleksy

W ciągu dnia naturalne światło z łatwością przechodzi przez szklane szyby oranżerii, doskonale doświetlając pomieszczenie. Wieczorem i w nocy sztuczne oświetlenie zapalone wewnątrz ogrodu zimowego z dużym prawdopodobieństwem będzie odbijane przez szyby jego konstrukcji. Ten potencjalnie męczący dla domowników efekt spotęguje się w przypadku podwójnie lub potrójnie szklonych (szyb) oranżerii – refleksów będzie odpowiednio dwu- lub trzykrotnie więcej. Dlaczego tak się dzieje?
Najprostszym sposobem oświetlenia całego ogrodu zimowego jest światło górne, montowane pod „sufitem” oranżerii. Jest ono także najczęściej stosowane.
Niestety właśnie ten sposób oświetlenia może być powodem niekorzystnego odbicia promieni świetlnych. W okresie świątecznym można potraktować to jako zaletę – smugi świateł będą tworzyć dodatkową „gwiezdną” dekorację w szybach konstrukcji ogrodu zimowego. Jednak w pozostałe okresy roku, warto zastosować mniej absorbujące wzrok rozwiązania.

Jest jeszcze jedna przyczyna, dla którego oświetlenie podwieszone u góry ogrodu zimowego może być niebezpieczne. Chodzi o wytrzymałość konstrukcji oranżerii. Radosław Klepko podkreśla: „Montując ciężkie lampy czy żyrandole do krokwi oranżerii, zachowajmy szczególna ostrożność. Pamiętajmy, że w ten sposób dodatkowo obciążamy. Przed montażem oświetlenia skorzystajmy z porady fachowca”.

Przykładem dobrych praktyk projektowania oświetlenia w każdym typie oranżerii jest wykorzystanie oświetlenia kierunkowego − nowoczesnych lamp diodowych, nisko stojących lub zwieszonych lamp stołowych, które oświetlą wybrany fragment ogrodu. Innym sposobem jest zastosowanie w miarę niskiego oświetlenia bocznego, różnego rodzaju kinkietów i plafonierów, zainstalowanego na wspólnej ścianie dla domu i oranżerii. Do specjalnych listew adaptacyjnych zapinanych na dolnej części krokwi, służących także do przepustu przewodów, możemy także zamontować punktowe reflektorki czy halogeny, umieszczone w strategicznych punktach pomieszczenia.

 

 

Pierwsza gwiazdka i pachnące lampiony

Ogród zimowy, jak żadne inne pomieszczenie domu, daje możliwość wypatrywania pierwszej świątecznej gwiazdki nie tylko przez szklane szyby, ale i przez szklany dach. Jest to również pomieszczenie, w którym w sposób szczególny możemy wyeksponować świąteczną atmosferę.
Ci, którzy chcieliby udekorować ogród zimowy, powinni zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Decydując się na zawieszanie migających światełek w górnych częściach oranżerii osiągniemy efekt imponujący ale – ze względu na wspomniane wcześniej refleksy – po pewnym czasie uciążliwy dla oczu. Równie dekoracyjną iluminację świetlną można natomiast stworzyć za pomocą lampek umieszczonych na wysokości stołu lub tuż przy podłodze, redukując w ten sposób do minimum ilość odbić światełek.

W przypadku kameralnych dekoracji świątecznych sprawa jest prosta. Wystarczy wyeksponować oświetleniem jedynie stojącą w oranżerii choinkę i zredukować do minimum pozostałą ilość światła w pomieszczeniu. W ten sposób świąteczne drzewko będzie i tak doskonale widoczne z zewnątrz oranżerii.

Jeśli chcielibyśmy urozmaicić tradycyjne sposoby dekoracji świątecznych, zwróćmy uwagę na papierowe lampiony, które z łatwością dostaniemy w każdym większym supermarkecie. Przymocujmy je do konstrukcji oranżerii. Możemy też pokusić się o własnoręczne wykonanie „pachnących lampionów”, zrobionych z przekrojonych na pół pomarańczy lub pomarańczy i mandarynek ponakłuwanych goździkami.

 

Oszczędności w portfelu


Dobierając – nie tylko w święta – odpowiednią technologię oświetleniową do naszego ogrodu zimowego, musimy się liczyć z wydatkiem. Warto więc położyć nacisk na zmniejszanie zużycia energii i kontrolę kosztów eksploatacji. Zainwestujmy w energooszczędne rozwiązania oświetleniowe, które zapewnią ochronę środowiska oraz długoterminowo przyczynią się do oszczędności w naszym portfelu. W ten sposób będziemy mogli rozkoszować się przytulną atmosferą ogrodu zimowego, nie narażając naszego budżetu.

I ostatnia, może najważniejsza sprawa: zanim zaczniemy się zastanawiać w jaki rodzaj oświetlenia chcielibyśmy wyposażyć naszą oranżerię, zwróćmy się do specjalistów, którzy odpowiednio zabezpieczą naszą instalację elektryczną. Cała konstrukcja instalacji elektrycznej ogrodu zimowego musi być uziemiona na wypadek zwarcia czy jakiegokolwiek przebicia.

Źródło: budnet.pl
Autor: PUBLINK/ budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Pellet zamiast węgla! Liczba postów: 36 Grupa: Budowa i re... Jak najbardziej warto, pod warunkiem iż mamy odpowiedni kocioł na pellet, alternatywą jest również ekogroszek, cenowo wychodzi podobnie, w zamian za to mamy eko...
  • Ekogroszek - opał w Twoim domu Liczba postów: 17 Grupa: Budowa i re... Pellet to równie ciekawa alternatywa jeżeli zależy nam na ekologicznym ogrzewaniu , tak czy inaczej podstawą jest mieć sprawdzony skład opału z którego będziemy...
  • Nowy wózek widłowy Liczba postów: 67 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukacie części do wózków widłowych to znam świetną firmę: www.lubritech.com.pl która nie tylko sprzedaje części zamienne, ale także zajmuje się naprawą w...
  • meble Liczba postów: 28 Grupa: Firmy budow... Ja również wszystkie meble od mieszkania zamawiałem przez internet bo jest tak po prostu wygodniej ;) Ja z kolei korzystałem z usług firmy https://kosmebels.pl/...
  • Konstrukcje stalowe w Polsce Liczba postów: 198 Grupa: Budowa i re... Ja ze swojej strony mogę polecić firmę, która oferuję budowę konstrukcji stalowych i jest to firma https://besttap.pl/o-nas. Firma jest ze Starachowic na tereni...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18079 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 585

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >