Oszczędne pompy ciepła

Oszczędne pompy ciepła

Ciepło domowego ogniska ma wartość nie tylko przysłowiową. Także to dosłowne, fizyczne ciepło jest jednym z czynników, które sprawiają, że w domu czujemy się komfortowo, bezpiecznie i miło.

 

Już na etapie budowy domu jednorodzinnego warto zadbać o to, by tego ciepła nigdy nam nie zabrakło i dokonać wyboru sposobu, w jaki będziemy ogrzewać budynek, a przede wszystkim wodę. 

 

Dom ma nam służyć na lata, warto więc dokładnie przemyśleć, jak rozwiązać tę kwestię już na etapie samego projektu. Jednocześnie nie można też zapominać o urządzeniu, które będzie w stanie zapewnić nam komfort ciepłej wody użytkowej. Produkcja c.w.u. jest przecież integralną częścią instalacji grzewczej.

 

Czytaj również: Zawory strefowe

 

Jakie urządzenia oferuje rynek c.w.u.?

Na rynku grzewczym obok tradycyjnych urządzeń do podgrzewania wody, takich jak bojlery, znajdziemy nowoczesne, ekologiczne podgrzewacze wody z pompą ciepła. Urządzenia te pozyskują energię ze źródeł odnawialnych. W zależności od źródła ciepła, pompy dzielimy na ziemne (geotermalne), wodne (gdzie źródłem ciepła jest zbiornik wodny, jezioro, staw) oraz powietrzne (gdzie źródłem ciepła jest powietrze).

 

Wśród wielu producentów oferujących tego typu urządzenia na szczególną uwagę zasługują podgrzewacze wody z pompą ciepła NUOS firmy Ariston Thermo. Producent ten oferuje pełną gamę urządzeń dedykowanych do mieszkań, domów jednorodzinnych, biur, restauracji, hoteli czy niewielkich zakładów usługowych, a także klubów fitness. Pompy NUOS to wynik intensywnych badań działu R&D Ariston w celu poprawy efektywności energetycznej oraz łatwości użytkowania podgrzewaczy, w których produkcji Ariston jest światowym liderem. Te wszechstronne i łatwe w instalacji urządzenia, stanowią ekologiczną ewolucję tradycyjnych podgrzewaczy wody.

 

Czytaj również: Bezglikolowe pompy ciepła

 

Zasada działania pompy ciepła NUOS

Pompy ciepła NUOS działają na zasadzie wymiany ciepła z powietrzem. Bazują na odwróconym cyklu chłodniczym – pobierają energię z powietrza i transferują ją do ciepłej wody użytkowej. Wykorzystywana jest tu specyficzna właściwość (entalpia) czynnika chłodniczego. Czynnik ten ma właściwości łatwego parowania w niskich temperaturach. W pompach NUOS zastosowano czynnik R134A (tetrafluoroetan C2H2F4).

 

Przy ciśnieniu atmosferycznym woda paruje w 100°C, a czynnik R134A w -27°C. Ta zmiana stanu skupienia (z gazu w ciecz i z cieczy w gaz) pozwala na transfer ciepła. Energia czerpana z powietrza jest odnawialna i darmowa. Dlatego jedyną zużytą energią w procesie zachodzącym w pompie będzie energia elektryczna do zasilania kompresora, wentylatora i układu elektronicznego.

 

Efektywność pracy pompy ciepła mierzy się w jednostkach współczynnika efektywności COP (Coefficient Of Performance). W pompach ciepła NUOS (typ powietrze-woda) współczynnik ten zależy od temperatury i wilgotności powietrza oraz od temperatury wyjściowej zimnej wody. Urządzenia te osiągają COP do wartości 3,7 wg EN 255-1. gwarantując oszczędności energii do 70%, co stanowi osiągnięcie najwyższej możliwej klasy efektywności energetycznej (A+).

 

 

Realne oszczędności:

Absorbowana moc elektryczna pompy NUOS wynosi 310 W. W porównaniu do standardowego podgrzewacza o podobnej pojemności, którego moc wynosi 1200-1500W widać, że używanie pompy NUOS jest w pełni uzasadnione. Znacznie zmniejsza obciążenie wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku. Normy europejskie określają średnie roczne zużycie energii na podgrzanie ciepłej wody dla 3-osobowej rodziny.

 

Wartość ta stanowi 1.550 kW na rok. Biorąc pod uwagę parametry i efektywność pompy ciepła NUOS 80, zmierzoną dla temperatury powietrza 15°C, w porównaniu do tradycyjnego podgrzewacza elektrycznego i biorąc pod uwagę koszt energii elektrycznej 0,51 zł/kWh, możliwe jest zaoszczędzenie rocznie nawet do 620 zł. Duże oszczędności energetyczne (do 70%) związane z zasadą działania pompy ciepła mogą zamortyzować się już w ciągu 4 lat.

 

Czytaj również: Bezglikenowa instalacja grzewcza

 

NUOS w domu jednorodzinnym

W domach jednorodzinnych, w których liczba mieszkańców wynosi od 4 do 5 osób dedykowane są pompy NUOS Evo Split (wiszące) o pojemności 200 litrów. Przeciętnie przyjmuje się, że taka rodzina zużywa ok. 40 litrów wody na osobę. Wydajność tej pompy (maksymalny jednorazowy pobór c.w.u.) wynosi 348 l/min, w związku z czym komfort c.w.u. jest bardzo wysoki. NUOS Evo Split (200) osiąga współczynnik COP 3,7 przy temperaturze powietrza 20°C oraz COP 2,9 przy temperaturze powietrza 7°C. W warunkach temperatury powietrza od -5°C do 42°C pracuje w trybie pomy ciepła. Są to jedne z najlepszych parametrów pomp ciepła do c.w.u. na naszym rynku.

 

Wiszący NUOS Evo Split jest idealnie dopasowany do otoczenia domowego. Dzięki zainstalowaniu w osobnej jednostce sprężarki i wentylatora, rozmiary jednostki wewnętrznej są niewielkie. Dodatkowo zaś, umieszczenie tych dwóch najbardziej hałaśliwych elementów w osobnej jednostce sprawia, że urządzenie nie generuje żadnego hałasu w pomieszczeniu instalacji. W codziennym życiu podgrzewacz NUOS dopasowuje się do swoich użytkowników za sprawą możliwości dziennego programowania. Urządzenie dostosowuje się w ten sposób do rytmu dnia całej rodziny, przygotowując ciepłą wodę zawsze w czasie, kiedy jej najbardziej potrzebujemy. 

Źródło: AchA PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17300 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 222

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >