Platforma parkingowa ekologicznym rozwiązaniem

Platforma parkingowa ekologicznym rozwiązaniem

Zdaniem przedstawicieli branży parkingowej, zbliża się koniec epoki betonowych i asfaltowych placów parkingowych. Parking przyszłości to ekologiczne urządzenie do parkowania kilku samochód na powierzchni kilku metrów kwadratowych.

 

Zdaniem inwestorów i firm zarządzających parkingami zrzeszonych w International Parking Institute [IPI] jednym z głównych kierunków, które  będą wyznaczać zmiany  w branży,  jest zastosowanie nowych technologii pozwalających na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni garażowej. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez International Parking Institute, jednym z najczęstszych problemów obiektów parkingowych jest  obecnie niewłaściwe projektowanie garaży, które słabo rozwiązują problem organizacji ruchu pieszych i pojazdów, oznakowania dróg dojazdowych - uważa tak 22% przedstawicieli branży. Firmy zrzeszone w IPI  zwracają również uwagę na słabe planowanie wnętrz budowli parkingowych [9%],  skromne zastosowanie  automatyki [8%], czego efektem jest niepełne wykorzystanie potencjalnych możliwości przestrzeni budowli parkingowej [2%]. 

 

Czytaj również: Jaka metodą budować domy zimą?

 

Zdaniem członków IPI wyzwaniem dla branży parkingowej, która cały czas szuka rozwiązań pozwalających na zwiększenie rentowności, jest zastosowanie zintegrowanych technologii parkingowych i automatyki [23%], budowa większej liczby zielonych  lub zrównoważonych parkingów [10%]. Nowe trendy mogą oznaczać koniec epoki betonowych i asfaltowych placów parkingowych, marginalizację skali parkingów wykonywanych w technologii tradycyjnej. 

 

 

- "Trendy, jakie dzisiaj sygnalizują eksperci IPI  to naturalny kierunek rozwoju tego typu budownictwa. Również w Polsce są dostępne i coraz chętniej stosowane przez inwestorów platformowe systemy parkingowe, które pozwalają zwielokrotnić ilość miejsc postojowych, zwiększyć tempo realizacji inwestycji i zaproponować użytkownikom technologię przyjazną środowisku" – mówi Iwo Nowina Konopka, architekt specjalizujący się w planowaniu i realizacji automatycznych systemów parkingowych. Jego zdaniem, zmiany wskazane przez IPI  mogą poprawić również sytuację deweloperów, którzy bardzo często ograniczają liczbę lokali w budynku zderzając się z problemem zbyt malej powierzchni, jaką mogą przeznaczyć na miejsca postojowe niezbędne do spełnienia wymagań wskaźników parkingowych.

 

Czytaj również: Zalety budownictwa szkieletowego

 

-  "W 99% przypadkach nie ma takiego problemu. Trzeba tylko zmienić sposób myślenia o parkingu. Nowoczesny parking w nowoczesnym mieście to ekologiczne urządzenie do parkowania kilku samochód na powierzchni kilku metrów kwadratowych, a nie połać betonu lub asfaltu" – dodaje Iwo Nowina Konopka, który realizował m.in. projekty automatycznych parkingów w zabytkowych centrach włoskich miast: Rzymu, Mediolanu, Verony, Padwy i Bolonii. 

 

Źródło: Nowina Konopka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17075 użytkowników

Użytkownicy online (5)

gości: 174

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >