Poznaj zalety i wady pomp ciepła

Poznaj zalety i wady pomp ciepła

Pompa ciepła to nowoczesne urządzenie grzewcze, wykorzystujące energię cieplną zawartą w naturalnych pokładach gruntu, wody lub powietrza, zastępujące np. kocioł zasypowy. Zasada działania jest podobna jak w przypadku lodówki, ale zamiast chłodzić- grzeje. Najważniejszymi elementami pompy ciepła są: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny. Oddawanie lub pobieranie energii jest efektem zmiany stanu skupienia czynnika chłodzącego, za którego pośrednictwem przekazywane jest ciepło. Czytaj dalej

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost popularności pomp ciepła jako samodzielnego urządzenia do ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej.

 

Pompa ciepła. Zalety

Do najważniejszych zalet pomp ciepła należą:

 

●       bezobsługowość;

●       energooszczędność — niski pobór energii elektrycznej;

●       technologia przyszłości — ekologiczna i przyjazna środowisku;

●       niskie koszty eksploatacji;

●       w połączeniu z fotowoltaiką zyskujemy niezależność energetyczną i cieplną;

●       długa żywotność urządzeń;

●       możliwość zastosowania w budowanych i istniejących budynkach;

●       wzrost wartości nieruchomości wyposażonej w pompę ciepła;

●       możliwość chłodzenia pomieszczeń latem;

●       możliwość uzyskania dofinansowania na zakup.

 

Poznaj zalety i wady pomp ciepła

 

Czytaj również: Dlaczego warto duże domy ogrzewać pompą ciepła?

 

Z całą pewnością dużą zaletą jest bezobsługowość pompy ciepła. Opinie użytkowników, często wskazują na dużą wygodę korzystania z tego rozwiązania, ponieważ sterowanie i dbanie o komfort cieplny domowników nie przysparza żadnych trudności. Istotną oszczędność niesie ze sobą brak konieczności budowania kotłowni i komina. Nie musimy też martwić się o magazynowanie opału i sprzątanie.

 

Energooszczędność to również mocna strona tego rozwiązania. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% zapotrzebowania na energię z otoczenia. Niewielka ilość energii elektrycznej potrzebna jest jedynie do prawidłowej pracy sprężarki. Dodatkowo, łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, dajemy swój wkład w ochronę środowiska, a jednocześnie zyskujemy niezależność energetyczną, Podwyżki cen energii elektrycznej przestają być dla nas istotne. Niski eksploatacyjny koszt pompy ciepła w zestawieniu z możliwościami uzyskania dofinansowania z programu “Czyste Powietrze” czynią z tego rozwiązania atrakcyjną technologię w porównaniu do tradycyjnych metod ogrzewania budynków.

 

Rozwiązanie takie, jak powietrzna pompa ciepła nie wymaga specjalnych zezwoleń na budowę, a rynkowa wartość nieruchomości wyposażonej w pompę ciepła wzrasta. Również dlatego, że oprócz funkcji ogrzewania, pompa ciepła w okresie letnim z powodzeniem zastąpi nam klimatyzację, przynosząc ulgę w upalne dni.

 

Wady pomp ciepła

Przeciwnicy pomp ciepła często zwracają uwagę na cenę jako główną wadę pompy ciepła. Rzeczywiście decyzja o montażu takiego rozwiązaniu łączy się ze sporym jednostkowym wydatkiem, ale trzeba to potraktować jako inwestycję w przyszłość, która może przynieść duże oszczędności. Poza ceną, częstymi argumentami wskazującymi na wadę pompy ciepła są:

 

●       wymóg wypełnienia obowiązków wynikających z ustawy F-gazowej w przypadku powietrznej pompy ciepła typu SPLIT- rejestracja urządzenia, wykonywanie obowiązkowych kontroli szczelności;

●       konieczność optymalnego doboru pompy ciepła do potrzeb cieplnych budynku. W przypadku błędnego wyboru mogą pojawić się problemy z uzyskaniem komfortu cieplnego oraz zbyt dużym poborem energii elektrycznej;

●       hałas- niektóre osoby, wrażliwe na odgłosy pracujących tego typu urządzeń mogą odczuwać lekki dyskomfort. Nowoczesne pompy są jednak projektowane tak, aby hałas był znikomy.

 

Czytaj również: Dlaczego warto wybrać podgrzewacz wody z wysoko wydajną pompą ciepła

 

Poznaj zalety i wady pomp ciepła

 

Pompa ciepła zamiast węgla

Biorąc pod uwagę wspomniane zalety i wady, widać, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Pompy ciepła, mimo początkowego wkładu finansowego, stają się coraz bardziej popularne i świetnie zastępują tradycyjne rozwiązania grzewcze, wykorzystujące węgiel czy gaz, a przy tym są świetną inwestycją w przyszłość pozwalającą zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nieoceniony pozostaje za to wkład w ochronę środowiska wszystkich, którzy zdecydują się na użytkowanie pompy ciepła w swoim domu.

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17584 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 293

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >