Kocioł gazowy jednofunkcyjny z oddzielnym zasobnikiem czy dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem - jak dokonać właściwego wyboru?
Kotły gazowe wykorzystuje się zwykle nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Przy wyborze urządzenia często pojawia się pytanie, jaki kocioł wybrać – z wbudowanym zasobnikiem czy też z zasobnikiem, który jest osobno poza urządzeniem. Jaka jest pomiędzy nimi różnica i jak wpływa na nasz komfort? W tym artykule podpowiadamy, który sprzęt wybrać w zależności od naszych potrzeb.
Czytaj dalej
Kotły występują w wersji m.in. jednofunkcyjnej i dwufunkcyjnej, różni je sposób przygotowania ciepłej wody użytkowej. Co to oznacza w praktyce?
Kocioł jednofunkcyjny współpracujący z oddzielnym zasobnikiem
Głównym zadaniem kotła jednofunkcyjnego jest produkcja ciepłej wody do zasilania ogrzewania, gdy nie ma podgrzewacza wody użytkowej, ale można go do niego podłączyć. Kocioł rzeczywiście realizuje tylko jedną funkcję, jaką jest podnoszenie temperatury wody grzewczej. Dopiero potem woda kierowana jest raz do instalacji centralnego ogrzewania, a raz do wężownicy znajdującej się w pojemnościowym podgrzewaczu wody. Kotły często instalowane są już w komplecie z dużym pojemnościowym podgrzewaczem ciepłej wody użytkowej, będącym w stanie zaspokoić potrzeby nawet dużej rodziny. Zestaw z zasobnikiem zajmuje więcej miejsca, dlatego sprawdzi się w budynkach o większym metrażu z wydzielonym pomieszczeniem na sprzęt. Poza tym cena takiego zestawu jest zdecydowanie wyższa niż kotła z wbudowanym już zasobnikiem.
IsoTwin Condens Saunier Duval
Czytaj również: Innowacyjny projekt kotła grzewczego z wykorzystaniem paliwa przyszłości - wodoru
Do zalet tego rozwiązania należy możliwość korzystania z ciepłej wody w wielu miejscach równocześnie, np. uruchomienie drugiego prysznica nie spowoduje odczuwalnego spadku temperatury czy też ciśnienia wody. Pokaźny zapas ciepłej wody pozwala na szybkie napełnienie sporej wanny czy zasilenie np. wanny i prysznica jednocześnie. Taki kocioł to rozwiązanie optymalne dla domu z np. dwoma łazienkami, tym bardziej, gdy są one znacznie od siebie oddalone, gdyż daje to możliwość zastosowania układu cyrkulacji ciepłej wody. Punkty poboru łączy się wtedy dodatkową rurą, tworząc pętlę. Woda wprawiana w ruch przez pompę cyrkulacyjną krąży pomiędzy zasobnikiem a punktami poboru. Dzięki temu, po odkręceniu kranu ciepła woda leci od razu, natomiast bez cyrkulacji najpierw trzeba spuścić trochę zimnej wody.
Kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem
System dwufunkcyjny jest tańszy i zajmuje mniej miejsca. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku, gdy wszystkie punkty poboru wody położone są blisko kotła i nie ma ich zbyt wiele. Przykładowo, w małym domu z jedną łazienką, w której wisi kocioł, a kuchnia znajduje się zaraz za ścianą. Ciepła woda podgrzewana jest na przepływowo, czyli na bieżąco. Przy dużym zapotrzebowaniu takie rozwiązanie może nie zapewnić komfortu, co będzie się objawiać zmianami temperatury wody oraz długim oczekiwaniem na ciepła wodę po odkręceniu kranu. Są jednak rozwiązania, które pomagają wyeliminować tę niedogodność, takie jak funkcje wstępnego podgrzewania wody czy „ciepły start”. Polega to na utrzymywaniu stale wysokiej temperatury wody w wymienniku ciepła przez podgrzewanie jej co jakiś czas, mimo braku poboru. W instalacji z kotłem dwufunkcyjnym nie można zastosować instalacji wymuszających cyrkulację wody. Kocioł dwufunkcyjny to dobre rozwiązanie dla małych budynków lub mieszkań.
Kocioł wiszący z wbudowanym zasobnikiem
Opcje kompaktowe mogą zasilać instalacje c.o. i c.w.u. nawet w dużych budynkach. Mają dwa wymienniki ciepła i zasobnik ciepłej wody. Kotły dwufunkcyjne razem z zasobnikiem można kupić w wersji wiszącej lub stojącej. Różnica polega na pojemności zasobnika i sposobie podgrzewania c.w.u. W wersji stojącej zasobnik ma większą objętość. Producenci urządzeń oferują zasobniki o różnej wielkości, np. 120 czy 150 l, tak aby klient mógł dobrać go do swoich potrzeb. W mniejszych, wiszących kompaktach nie ma wężownicy, więc do zasobnika kierowana jest gorąca woda podgrzewana przepływowo. Ładowana jest od góry, tak aby w razie poboru, do kranu mogła popłynąć od razu gorąca. Jest to więc warstwowy układ temperatury – u góry najcieplejsza, natomiast im bliżej dna, tym jest zimniejsza. Gdy cała objętość wody znajdująca się w zasobniku zostanie nagrzana, podgrzewacz wyłącza się i uruchamia dopiero, gdy temperatura wody spadnie poniżej wartości zadanej. Tego rodzaju zasobniki nazywane są warstwowymi ze względu na proces podgrzewania wody, który przebiega w tej sposób.
Czytaj również: Czy obecnie można skorzystać z dofinansowania na zakup pompy ciepła
W dużych zasobnikach w kotłach stojących zwykle znajdują się wężownice i działają one w podobny sposób, jak zasobniki przy kotłach jednofunkcyjnych. Dodatkowo w przypadku kotłów kondensacyjnych można w jednej instalacji połączyć je z kolektorami słonecznymi albo pompą ciepła. To podnosi ich efektywność energetyczną.
IsoFast/IsoTwin Condens – idealne rozwiązanie do Twojego domu!
Jeżeli potrzebujesz większej ilości ciepłej wody, niż może zapewnić zwykły kocioł dwufunkcyjny, to rozwiązaniem są nasze nowe wiszące kotły kondensacyjne IsoFast lub IsoTwin marki Saunier Duval. Kotły wyposażone w jeden lub dwa ładowane warstwowo zasobniki o pojemności 21 l, gwarantują stały oraz błyskawiczny dostęp do ciepłej wody użytkowej, nawet przy dużych lub jednoczesnych poborach. Kotły te zajmują znacznie mniej miejsca niż kotły jednofunkcyjne z osobnym zasobnikiem, gdyż wszystkie podzespoły umieszczone są w jednej obudowie. Dzięki innowacyjnej technologii IsoDyn3, kotły potrafią rejestrować zużycie ciepłej wody przez domowników, a po kilu tygodniach nawet rozpoznawać ich potrzeby! Zasobniki z wodą podgrzewane są zawsze w odpowiednim czasie, tak by zapewnić błyskawiczne dostawy ciepłej wody bez względu na liczbę jednoczesnych poborów i pomagają zapobiegać niepotrzebnemu zużyciu energii. Zaletą technologii IsoDyn3 jest również krótki czas ponownego podgrzania wody. Potrzeba tylko 10 minut, aby móc pobrać nawet 210 litrów ciepłej wody o optymalnej temperaturze 40°C. Technologia ta zapobiega osadzaniu się kamienia w zasobniku, a także rozwojowi bakterii Legionelli. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają ekologicznego i energooszczędnego rozwiązania. Wejdź na stronę marki Saunier Duval i otrzymaj niezobowiązującą wycenę zakupu i montażu kotła gazowego.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Brama garażowa z napędem Liczba postów: 375 Grupa: Budowa i re... Artykuł na portalu https://dbamyobramy.pl/konserwacja-i-czy szczenie-bramy-garazowej-jak-i-czym-to-z robic-praktyczny-poradnik-n-2.html oferuje praktyczne wskazów...
- Projektowanie i aranżacja wnętrz Liczba postów: 67 Grupa: Firmy budow... Jeśli ktoś będzie potrzebował projektanta z Pomorza, to z całym sercem mogę polecić 5projekt.pl projektant wnętrz Lębork. Pani Marta meeega sympatyczna, cena ok...
- Markiza z czujnikiem wiatru i słońca Liczba postów: 50 Grupa: Budowa i re... Markizy to doskonałe rozwiazanie, w szczególności kiedy są wodoszczelne. Polecam modele http://rolety-piogal.pl/markizy.html
- Logistyka Liczba postów: 41 Grupa: Moja budowa Firmą specjalizującą się w świadczeniu kompleksowych usług w zakresie transportu międzynarodowego oraz krajowego, nowoczesnymi pojazdami o DMC do 40t. jest http...
- Materiały do naprawy dróg - gdzie szukać Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re...