Strop podstawą każdego domu

Strop podstawą każdego domu

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domów jest strop. To właśnie od jego wytrzymałości i stabilności w dużej mierze zależy bezpieczeństwo użytkowników.

 

 

 

Na skutek złego doboru i wykonania stropu mogą wystąpić takie zjawiska, jak pękanie tynku, słaba izolacja dźwiękowa, czy nawet zawalanie się konstrukcji.

 

 

Strop to poziomy element konstrukcyjny oddzielający poszczególne kondygnacje w budynku i przenoszący obciążenia na pionowe elementy piętra – ściany i słupy. Na górnej powierzchni stropu układana jest podłoga, natomiast dolną powierzchnię najczęściej pokrywa się tynkiem. Elementy stropów układane są w kierunku krótszej rozpiętości, czyli prostopadle do dłuższych ścian nośnych. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru: ścianek działowych, wyposażenia pomieszczenia, przebywających w nim osób czyli tzw. obciążeń użytkowych oraz ciężaru własnego na ściany nośne, belki i słupy. W konstrukcji dachu płatwiowo-słupowej stropy na ostatnich kondygnacjach odpowiadają też za przejęcie ciężaru z więźby. Zadaniem ich jest również usztywnienie całego budynku, jak i poszczególnych ścian oraz ochrona przed przenikaniem ciepła i dźwięków.

 

 

Przy wyborze stropu bardzo ważny jest wybór betonu. W stropach domów jednorodzinnych w zależności od obciążenia i konstrukcji stosujemy najczęściej beton o klasie B15 i B20. Jest to mieszanka betonowa składająca się ze spoiwa, piasku, żwiru i wody czyli zaprawy i wypełniacza w postaci żwiru oraz dodatków i domieszek. Beton możemy wykonywać ręcznie na placu budowy, albo zamówić gotowy wylewany z gruszki. Przy wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że trudno jest uzyskać odpowiednią jakość betonu mieszając go w betoniarce na budowie. Aby wykonać beton zgodnie z normami fachowcy zalecają zamawianie betonu z węzła betoniarskiego.

 

 

Do najczęściej wykorzystywanych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym należą stropy żelbetowe. Niektóre są betonowane na budowie, inne montuje się częściowo lub w całości z prefabrykatów. Jeżeli chcemy uzyskać mocny strop wykonując go na placu budowy pamiętajmy, aby oprócz dobrej jakości betonu zastosować stal zbrojeniową o odpowiednim gatunku i kształcie.  Nie powinno się więc używać zatłuszczonych, zardzewiałych ani pomalowanych farbą prętów, ponieważ takie elementy nie będą miały odpowiedniej przyczepności do mieszanki betonowej.

 

 

Strop gęstożebrowy - jego kształt wyznaczają rzędy pustaków wypełniających strop. Pustaki  zmniejszają ciężar własny stropu. Żebra układa się najczęściej w kierunku mniejszej rozpiętości stropu, opierając je na ścianach budynku i podciągach. Po ułożeniu pustaków na ich powierzchni (mocno zwilżonej wodą) wylewana jest wiążąca wszystko w całość płyta betonowa o grubości 3-4 cm (nadbeton), która zabezpiecza elementy wypełniające przed uszkodzeniem. Skrajne pustaki muszą być zaślepione zaprawą cementową, aby beton w czasie wylewania nie przedostał się do ich środka i nie zwiększył ciężaru stropu. Po świeżo zabetonowanym stropie można chodzić już następnego dnia, ale podpory montażowe wolno rozebrać dopiero po 10-14 dniach. W zależności od grubości stropu jego rozpiętość wynosi od 3 do ponad 7 m.

 

 

 

 

1 2

Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17350 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 229

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >