W jaki sposób wybrać pokrycia dachowe? Dylematy inwestora

W jaki sposób wybrać pokrycia dachowe? Dylematy inwestora

Koszt pokrycia dachowego to średnio 1/5 kosztów całej inwestycji. Jak wybrać trwały i piękny dach, który nie zrujnuje naszego budżetu? Który z materiałów jest optymalny z punku widzenia kosztów budowy dachu i jego eksploatacji? Czytaj dalej

Idealny projekt domu to taki, który łączy ze sobą funkcjonalność oraz estetykę. Cechy te stają się szczególnie ważne w przypadku dachu.

- "Najprostszy, dwuspadowy dach jest najtańszy w wykonaniu ze względu na stosunkowo małe skomplikowanie konstrukcji" – mówi Marek Podeszwa, doradca techniczny Braas RuppCeramika – "Wydatki, które zostaną poniesione na budowę dachu, zależą nie tylko od kosztów użytych materiałów, ale również od czasu i pracy, którą dekarz poświęci na jego wykonanie. Każdy element obróbki dekarskiej, każda lukarna, załamanie połaci może powiększać koszty. Wielopłaszczyznowy dach to nie tylko konieczność zakupu większej liczby elementów potrzebnych do wykończenia kalenic, naroży oraz koszy, ale także konieczność zamontowania większej ilości elementów należących do sytemu rynnowego."


Za jeden z najtańszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia dachu uważana jest blacha. Wymaga lżejszej więźby dachowej i w tym elemencie inwestorzy poszukują często dodatkowych oszczędności. Wiele osób decyduje się jednak na dach wykonany z dachówki. Dlaczego? Co prawda metr kwadratowy pokrycia dachówki betonowej czy ceramicznej jest droższy i wymaga solidniejszej więźby, ale taki dach ma zalety, które sprawiają, że inwestycja okazuje się warta swojej ceny.

 

Kosztorysowanie

- "Jeśli wybraliśmy już projekt domu i zastanawiamy się nad wyborem pokrycia dachowego, warto udać się po wycenę do firmy handlowej, która zajmuje się sprzedażą materiałów" – podpowiada Marek Podeszwa. – "Podobną wycenę jest w stanie wykonać także profesjonalna firma dekarska, bo nie tylko wyliczy ilość elementów danego systemu, ale także precyzyjnie wyceni koszt montażu. Jest to tym bardziej istotne, im bardziej skomplikowana jest połać dachu."


Pozornie tańsza blacha wymaga w praktyce wiele obróbek dekarskich, czyli przycinania, wyginania, co znacznie wpływa na funkcjonalność dachu – często w tych miejscach dach okazuje się nieszczelny. Trzeba również pamiętać, że po wykonaniu dachu z blachy pozostaje dużo niewykorzystanych odpadów. Dachówki betonowe Braas i cementowe RuppCeramika można kupić jako część systemu dachowego, w wielu kolorach dachówek podstawowych i dużym wyborze dachówek kształtowych.

 

Co ważne - inwestor kupuje jedynie te elementy, które zostaną wykorzystane przy budowie dachu. Nawet, jeśli pojawi się konieczność przycinania dachówek, w przypadku wyboru dachówek barwionych w masie, nie musimy się obawiać że dach będzie wyglądał mniej estetycznie – wszelkie obróbki nie będą po prostu widoczne. Warto pamiętać, że mimo iż dachówki kształtowe są nieco droższe od podstawowych to ich wykorzystanie pozwala oszczędzić nieco na kosztach wykonania dachu.

 

Superdekarze

Dobry fachowiec i jego praca też kosztują, ale na specjalistach na pewno nie warto oszczędzać. Doświadczony dekarz nie tylko pomoże nam wybrać odpowiedni materiał, ale także jego kształt i kolor. Co więcej, zbudowany przez niego dach, nie będzie wymagał dodatkowych poprawek. Praktycznie każdy z producentów, w tym Braas polecają specjalistów, którzy są najlepszymi fachowcami w swojej dziedzinie, systematycznie się szkolą i dają gwarancję na wykonywane przez siebie prace. Świetną wyszukiwarką najlepszych dekarzy jest strona internetowa www.superdekarz.pl.  

 

Pamiętajmy o gwarancjach

Oczywiście dach to nie tylko kwestia rodzaju pokrycia, ale też materiałów izolacyjnych, ocieplenia i orynnowania. Rynek oferuje bardzo duży wybór tych materiałów, musimy zatem kupować uważnie – wybierzmy tylko te, które mają odpowiednie gwarancje i parametry.

 

- "Przy wyborze materiału trzeba zwrócić uwagę na gwarancję od producenta oraz warunki jej udzielenia" – podkreśla Marek Podeszwa – "Warto również zainwestować w kompletne systemy dachowe – wtedy mamy pewność, że wszystkie elementy będą dopasowane nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim technologicznym."Źródło: Pegasus Public Relations / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17360 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 193

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >