Zaprawa murarska do klinkieru

Zaprawa murarska do klinkieru

Wszelkie prace murarskie wykonywane z użyciem cegieł i kształtek klinkierowych wymuszają zastosowanie odpowiedniej do tego materiału zaprawy. Czytaj dalej

 

Jest to szczególnie istotne w przypadku wznoszenia elementów konstrukcyjnych - ścian zewnętrznych i osłonowych, murów ogrodzeniowych lub innych tego typu elementów ozdobnych. Firma Baumit poleca zaprawę murarską Baumit Klinker S, która została opracowana z myślą o murowaniu na pełną spoinę z cegieł klinkierowych. Idealnie dobrany skład mieszanki oraz jej właściwości ułatwiają poprawne wykonanie muru licowanego zarówno wewnątrz jak i szczególnie na zewnątrz budynku.

 

Baumit Klinker S to fabrycznie przygotowana sucha mieszanka, gotowa do użycia po wymieszaniu z wodą. Służy do murowania na pełną spoinę z cegieł klinkierowych o niskiej nasiąkliwości. Mieszanka może być również wykorzystywana do fugowania wznoszonej konstrukcji. Zaprawa jest barwiona w masie na 7 kolorów: jasnoszary, szary, ciemnoszary, antracyt, beż, brąz oraz czarny. Dzięki temu można jej odcień łatwo dobrać do koloru elementów klinkierowych. Zaprawa Klinker S została opracowana jako wyjątkowo trwała, o klasie M10 wytrzymałości na ściskanie, jest również odpowiednio szczelna i nisko nasiąkliwa.

 

Czytaj również: Sanitarny silikon zapachowy

Co więcej specjalny, odpowiednio dobrany skład oraz dodatki poprawiające własności użytkowe w znaczny sposób redukują niebezpieczeństwo powstawania wykwitów wapiennych oraz przebarwień na murach. Zaprawa Baumit Klinker S przeznaczona jest do murowania, z jednoczesnym spoinowaniem (fugowaniem), murów z cegły klinkierowej o niskiej nasiąkliwości (ok. 6%), np. muru licowego ścian elewacji lub wewnętrznego, kominów, czy murów lub słupków ogrodzeniowych. Warto podkreślić, że istnieje możliwość przygotowania na zamówienie również wersji zaprawy murarskiej do cegieł klinkierowych o wysokiej nasiąkliwości (do 16%) pod nazwą Baumit Klinker S WN16.

 

 

Zaprawa murarska do klinkieru Baumit Klinker S może być wymieszana z wodą za pomocą elektrycznej mieszarki ręcznej, betoniarki wolnospadowej lub mieszarki przepływowej. W przypadku mieszania ręcznie lub w betoniarce wolnospadowej, najpierw dodaje się wodę - ok. 3,5 - 4 l na worek 25 kg, a następnie wsypuje suchą zaprawę. Czas mieszania to ok. 3 minuty. Zawsze należy mieszać całą zawartość worka. Do każdego worka należy dodawać dokładnie taką samą ilość wody. Zaprawa po wymieszaniu powinna mieć gęsto plastyczną konsystencję wilgotnej ziemi, pozbawioną grudek. Szczególną uwagę należy zwrócić na ilość dozowanej wody. Zbyt duża ilość wody pogarsza własności zaprawy takie jak nasiąkliwość, wytrzymałość, odporność zaprawy na czynniki zewnętrzne, które są główną przyczyną występowania wykwitów na licu wykonanego muru.

 

Prace murarskie należy wykonywać z suchej i czystej cegły klinkierowej. W przypadku wznoszenia muru, należy zabezpieczyć fundament izolacją przeciwwilgociową przed kapilarnym podciąganiem wody. Murować z zaprawy Baumit Klinker S na pełną spoinę z jednoczesnym fugowaniem spoiny. Kształtowanie fugi (spoiny) należy wykonywać podczas twardnienia zaprawy, przy pomocy kielni – fugownicy. Murowanie powinno odbywać się zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Przy murowaniu należy przestrzegać zaleceń producenta cegieł klinkierowych.

 

Czytaj również: Dodatek zimowy przyspieszający wiązanie tynków i farb fasadowych

 

Po każdym etapie murowania i w trakcie procesu schnięcia, a także twardnienia zaprawy należy zabezpieczyć mur (np. przez przykrycie folią) przed opadami, wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem, zapewniając jednocześnie możliwość swobodnego przepływu powietrza potrzebnego do właściwego przebiegu procesu wiązania i dojrzewania zaprawy. Po wymurowaniu, wykonane elementy takie jak mury, słupki oraz przęsła należy od góry wieńczyć elementami umożliwiającymi odpowiednią ochronę konstrukcji przed działaniem czynników atmosferycznych (np. wody deszczowej), poprzez montaż daszków lub innych kształtek.

 

Źródło: GutPR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17309 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 190

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >