Zasady malowania ścian

Zasady malowania ścian

Właściwe przygotowane i zagruntowane ściany to połowa sukcesu. Zanim jednak złapiemy za pędzel i pomalujemy mieszkanie pięknymi kolorami, nie zapomnijmy o zasadach dotyczących nakładania farby. Dzięki temu możemy być pewni, że przez długi czas będziemy mogli cieszyć estetycznym wyglądem wnętrza.

 

Właściwie przygotowane, zagruntowane ściany to oczywiście podstawa dobrze przeprowadzonego remontu ścian. Zanim jednak przejdziemy do aplikacji farby dekoracyjnej, nie zapominajmy o podstawowych zasadach związanych z malowaniem ścian: Dobór właściwego narzędzia, ocena temperatury i wilgotności czy techniki aplikacyjne to kwestie, o których nierzadko zapominamy podczas malowania. Wbrew pozorom zarówno rodzaj wałka, jak i sposób nakładania farby, mają ogromne znaczenie i w efekcie wpływają na ostateczny wygląd ścian – wyjaśnia Mariusz Szubert, ekspert marki Malfarb.

 

 

Wałek czy pędzel 

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni (takich, jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko. W zależności od długości włosia wyróżniamy trzy rodzaje wałków:

  • krótkie (6 – 10 mm) – do gładkich powierzchni
  • średnie (13 – 15 mm) – do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych
  • długie (19 – 30 mm) – do malowania powierzchni chropowatych

 

Czytaj również: Remont garażu i piwnicy

 

Dodatkowo w przypadku pomieszczeń wysokich dobrym rozwiązaniem okazuje się teleskop do wałka.  Mimo to nie powinniśmy jednak zupełnie zapominać o pędzlach: Mały pędzel płaski sprawdzi się doskonale tam, gdzie może być problem z wałkiem czyli m.in. przy narożnikach, we wnękach okiennych i w okolicach gniazdek elektrycznych. Z kolei świetnym rozwiązaniem w przypadku ściany za kaloryferem będzie sięgnięcie po płaski pędzel kątowy. – podpowiada ekspert marki Malfarb. Dodatkowo przed malowaniem warto zaopatrzyć się w takie akcesoria, jak np. kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Natomiast do zabezpieczenia podłogi czy framug drzwi wykorzystajmy odpowiednio folię i taśmę malarską.

 

 

Właściwe warunki

Optymalna temperatura do malowania pomieszczeń mieszcząca się w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów. Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

 

Czytaj również: Jak dopasować podłogi i drzwi do wnętrza mieszkania? 

 

Przygotowanie farby

Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie farbą nie wymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.

 

 

Malowanie

 Malowanie rozpoczynamy od sufitu – najlepiej od części znajdującej tuż przy oknie, prowadząc wałek w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Dzięki temu zabiegowi ewentualne smugi nie będą widoczne. Kolor, jakim pomalowaliśmy sufit, możemy przeciągnąć na ścianę, tworząc kilkucentymetrowy pasek (zabieg ten optycznie powiększa pomieszczenie). W tym celu warto za pomocą taśmy malarskiej wyznaczyć równą granicę pomiędzy ścianą i sufitem.

 

Następnie przechodzimy do malowania samych ścian. Jako pierwsze farbą należy pokryć naroża oraz granicę sufitu wyznaczoną taśmą malarską. Jako kolejne malujemy tzw. miejsca trudno dostępne czyli np. przestrzeń za kaloryferami, okolice gniazdek i żyrandoli, framug, okien oraz listew przypodłogowych (tu właśnie warto sięgnąć po mały pędzel, który umożliwi nam precyzyjną aplikację farby).

 

Czytaj również: Styl rustykalny coraz bardziej popularny podczas budowy domu

 

Ostatnim etapem jest malowanie dużych powierzchni za pomocą wałka. W tym wypadku pamiętajmy o kilku zasadach. Emulsję na wałek nakładamy obficie i równomiernie (unikajmy malowania „suchym” narzędziem). Samego wałka nie należy dociskać, lecz po prostu lekko prowadzić po ścianie. Pierwszą warstwę farby najlepiej nakładać w jednym kierunku np. góra – dół, a następną w innym np. lewo – prawo. Podczas malowania bardzo istotne jest trzymanie się zasady łączenia „mokrego z mokrym”. Oznacza to, że całą warstwę należy nanieść w jednym cyklu roboczym zanim farba całkowicie wyschnie. Dzięki temu na pomalowanej powierzchni nie pojawią się nieestetyczne smugi.

 

Czytaj również: Jaką rolę pełni inspektor nadzoru?

 

Po malowaniu

Po ukończeniu prac dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je zanim farba wyschnie. Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas innych remontów. 

Źródło: Royal Brand PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17199 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 170

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >