Audyt energetyczny - termomodernizacja

Audyt energetyczny - termomodernizacja

Audyt energetyczny został obligatoryjnie wprowadzony w momencie, w którym ustawodawca podjął decyzję o częściowym zwrocie kosztów docieplenia budynku. Po spłacie 75% kosztów kredytu przeznaczonego na termomodernizację pozostałe 25% spłaci budżet państwa za pośrednictwem Funduszu Termomodernizacyjnego.

Warto jednak pamiętać, że audyt może istotnie zmienić podejście inwestora do sposobu izolowania ścian zewnętrznych budynku. Właściwe określenie grubości warstwy izolacyjnej pozwala na obliczenie optymalnej grubości warstwy izolacyjnej. I niejednokrotnie, na użycie o wiele cieńszej warstwy wełny mineralnej, niż mogłoby się początkowo - bez raportu audytora energetycznego - wydawać.

 Inwestorem termomodernizacji może być właściciel lub zarządca budynku, lokalnej sieci ciepłowniczej lub lokalnego źródła ciepła, realizującego przedsięwzięcie termomodernizacyjne, z wyłączeniem jednostek budżetowych i zakładów budżetowych. Termomodernizacji mogą podlegać budynki mieszkalne i budynki wykorzystywane przez jednostki samorządu terytorialnego do wykonywania zadań publicznych, stanowiący ich własność. Również lokalna sieć ciepłownicza dostarczającą ciepło do budynków z lokalnych źródeł ciepła lub lokalne źródło ciepła (kotłownię lub węzeł cieplny, z których nośnik ciepła jest dostarczany bezpośrednio do instalacji ogrzewania i ciepłej wody w budynku lub ciepłownię osiedlową lub grupowy wymiennik ciepła).

Termomodernizacja zmniejsza roczne zapotrzebowanie na energię. W przypadku ubiegania sie o kredyt termomodernizacyjny musza byc spełnione pewne warunki. W przypadku budynków, w których modernizuje się jedynie system grzewczy taka oszczędności musi być mniejsza co najmniej o 10%, a w pozostałych budynkach co najmniej o 25%.

Inwestycja finansowana w ramach ustawy musi mieć prosty czas zwrotu mniejszy niż 7 lat. Premia termomodernizacyjna stanowi 25 % zaciągniętego kredytu i przysługuje inwestycją, w których: posiadają pozytywnie zweryfikowany audyt energetyczny, udzielony kredyt na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie przekracza 80% jej kosztów, a okres spłaty kredytu nie przekracza 7 lat, miesięczne spłaty kredytu wraz z odsetkami są mniejsze 1/12 roczny oszczędności uzyskanych w wyniku prac termomodernizacyjnych, inwestor spłacił 75 % kredytu wraz z odsetkami i wystąpił o przyznanie premii termomodernizacyjnej.

 
Źródło: budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18322 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 83

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >