Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych

W instalacjach gazowych z rur miedzianych coraz częściej stosuje się połączenia zaprasowywane. Zalety tej technologii są widoczne zwłaszcza w przypadku modernizacji i przebudowy instalacji w eksploatowanych już budynkach. System Profipress G pozwala skrócić czas montażu nawet o połowę, eliminując jednocześnie ryzyko zaprószenia ognia lub uszkodzenia ścian.

 

Wprowadzenie przez firmę Viega na polski rynek systemu Profipress G w 2010 roku stanowiło prawdziwy przełom dla branży instalacyjnej. Szybkie i bezpieczne połączenia zaprasowywane mogły być od tej pory stosowane również w instalacjach gazowych. Obecnie Profipress G jest jednym z najpopularniejszych produktów firmy Viega. Jego zalety doceniają zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy oraz zarządcy obiektów, w których odbywa się montaż. Dzięki technice zaprasowywania, prace są znacznie mniej uciążliwe dla mieszkańców budynku, a przerwa w eksploatacji instalacji trwa zdecydowanie krócej.

 

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianychTechnika zaprasowywania jest coraz powszechniej stosowana przez wykonawców instalacji gazowych. Jej zalety są szczególnie widoczne w przypadku modernizacji i przebudowy instalacji w eksploatowanych już obiektach.

 

Czytaj również: Do czego służy reduktor gazowy?

 

„System Profipress G wykorzystujemy z powodzeniem zarówno przy nowych projektach, jak i w instalacjach modernizowanych” – mówi Patrycjusz Pawłowicz z firmy EDA. „Jednym z kluczowych argumentów jest bezpieczeństwo. Nie używamy tutaj gazów i palnika, więc mamy pewność że podczas montażu nie dojdzie do uszkodzenia ścian lub innych elementów wyposażenia budynku. Co więcej, po zakończeniu pracy połączenia zaprasowywane na miedzianych rurach wyglądają bardzo estetycznie, a w dzisiejszych czasach ma to istotne znaczenie dla zleceniodawcy”.

 

Większa wydajność pracy

Montaż w systemie Profipress G trwa nawet o 50% krócej, w porównaniu z lutowaniem. Dla instalatora oznacza to dużą oszczędność czasu, czyli większą wydajność pracy. Wykonawcy wymieniają też inne korzyści. „Z mojego punktu widzenia ważną kwestią jest mniejsze zapotrzebowanie na narzędzia, czyli wygodniejsza logistyka. Ponadto praca w systemie zaprasowywanym jest znacznie łatwiejsza niż lutowanie. Po krótkim przeszkoleniu instalator może od razu samodzielnie wykonywać połączenia bez ryzyka popełnienia błędu” – tłumaczy Patrycjusz Pawłowicz.

 

Minimum wysiłku, maksimum bezpieczeństwa

Profipress G to sprawdzony system łączenia rur miedzianych zgodnych z normą EN 1057 o średnicach od 12 do 54 mm. Przeznaczony jest do budowy bezpiecznych i wydajnych instalacji gazowych i układania przewodów w warunkach utrudnionych. Przy użyciu złączek Profipress G można wykonać również wewnętrzne instalacje gazowe, zasilane z przydomowych zbiorników LPG z gazem Propan-Butan. Zbiorniki te są obecnie coraz częściej stosowane ze względu na ograniczenia w sieciach gazowych i dywersyfikację dostaw paliw gazowych. System firmy Viega nadaje się także do przewodów oleju opałowego i napędowego.

 

Wszystkie złączki Profipress G wyposażone są w wysokiej jakości element uszczelniający z HNBR. Wyraźne, żółte oznakowanie komponentów wyklucza możliwość pomyłki. Przejścia gwintowane i łączniki specjalne wykonane są z wytrzymałego brązu.

 

Maksimum bezpieczeństwa gwarantuje charakterystyczny profil SC-Contur. Dzięki temu rozwiązaniu, każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas zcentralizowanej próby szczelności. Eliminuje to konieczność czasochłonnej kontroli wzrokowej. Zakres ciśnienia dla przeprowadzenia próby dla mediów gazowych wynosi od 22 mbar do 3 bar.

 

Wykonywanie połączeń zaprasowywanych w technologii firmy Viega jest wyjątkowo proste. Kształtka zostaje tu po prostu nasunięta na rurę na oznaczoną głębokość, a następnie zaprasowana elektrohydraulicznie za pomocą zaciskarki, co trwa dosłownie kilka sekund. 

 

Czytaj również: Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

 

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianychMontaż w systemie Profipress G jest zdecydowanie łatwiejszy i szybszy niż lutowanie. Dla instalatora oznacza to większą wydajność pracy, a dla mieszkańców budynku krótszą przerwę w eksploatacji instalacji.  

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych

Dzięki profilowi SC-Contur każde omyłkowo niezaprasowane połączenie zostanie natychmiast wykryte podczas zcentralizowanej próby szczelności

Bezpieczna i szybka modernizacja instalacji gazowej z rur miedzianych

Wszystkie złączki Profipress G wyposażone są w wysokiej jakości element uszczelniający z HNBR. Wyraźne, żółte oznakowanie wyklucza możliwość pomyłki z innymi systemami Viega.

Źródło: Brand Promotions / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19217 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 206

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >