Do czego służy reduktor gazowy?

Do czego służy reduktor gazowy?

Instalacja gazowa - nawet ta najprostsza - to zestaw wielu współpracujących ze sobą elementów. Jednym z niezbędnych urządzeń jest reduktor gazu. Jego rolą jest obniżenie ciśnienia gazu z sieci lub zgromadzonego w butli, do ciśnienia roboczego odpowiedniego dla zasilanego nim odbiornika. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom. Czytaj dalej

 

 

Jak działa reduktor gazu?

Jak wskazuje sama nazwa, reduktor gazowy służy do redukcji, czyli obniżenia wyższego ciśnienia medium wlotowego do niższej wartości i to niezależnie od wahań ciśnienia czy wahań przepływu na wejściu. Ponadto reduktor dopasowuje przepływ gazu do aktualnego poboru. Przy jego wzroście zwiększa stopień otwarcia zaworu dławiącego. Natomiast przy spadku zapotrzebowania na gaz przymyka przepływ.

 

Rodzaje reduktorów gazu

Ze względu na rodzaj zastosowanego medium, rodzaj przyłącza, zakres ciśnień czy dokładność nastawy wyróżnić można wiele typów reduktorów. Jedne są dedykowane do gazu płynnego a inne do gazu ziemnego. Najpowszechniej spotykane, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i w przemyśle reduktory to sieciowe reduktory gwintowane i reduktory butlowe. Te pierwsze posiadają przyłącza gwintowane - calowe lub metryczne. Te drugie są wyposażone w przyłącza przystosowane do danego typu butli. Mogą posiadać także przyłącze na wąż elastyczny. Różne typy reduktorów możemy wyróżnić także ze względu na maksymalny przepływ oraz zakres ciśnienia - wejściowego i wyjściowego. W internetowym sklepie SORBEX można znaleźć bogatą ofertę tych urządzeń w najlepszych cenach.

 

Czytaj również: Czysta energia gazowa w zasięgu firmy

 

Do czego służy reduktor gazowy?

 

Reduktor gazowy - zastosowania

Reduktor gazowy jest stosowany praktycznie we wszystkich instalacjach gazowych. Dotyczy to zarówno instalacji wykorzystujących butle z gazami technicznymi (acetylen, hel, propan, argon, dwutlenek węgla), jak i instalacji na propan-butan, oraz gaz ziemny. Zakres ich stosowania jest bardzo szeroki. Reduktory ciśnienia gazu umożliwiają wygodne i bezpieczne korzystanie z gazu w takich obszarach jak:

 

  • spawalnictwo - spawanie MIG/MAG i TIG oraz lutowanie,
  • przemysł - zasilanie palników i innych urządzeń,
  • infrastruktura - sieci dystrybucji energii,
  • gospodarstwa domowe - w przyłączach domowych do zasilania takich urządzeń jak kuchenka gazowa, przepływowy podgrzewacz wody, piec gazowy, ogrzewacz itp. 

 

Jak dobrać reduktor ciśnienia gazu?

Aby dobrać odpowiedni reduktor gazu do danego zastosowania, należy zwrócić uwagę na parametry odbiorników gazu w danej instalacji. Jest to: ciśnienie pracy, zużycie gazu lub moc. Takie informacje najczęściej można znaleźć na tabliczkach znamionowanych lub w dokumentacji danego urządzenia. Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia do skrzynki gazowej, to jego parametry należy dobrać na podstawie projektu, lub w oparciu o parametry starego reduktora w przypadku wymiany na nowy w istniejących instalacjach. 

 

Dzięki dobrze dopasowanemu reduktorowi gazowemu zapewniamy sobie poprawne i bezproblemowe działanie odbiorników pobierających gaz. A to przekłada się na nasz spokój i bezpieczeństwo.

 

Czytaj również: Wiązki kablowe w budownictwie – zastosowanie

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18509 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >