Budownictwo pasywne sposobem na oszczędność

Budownictwo pasywne sposobem na oszczędność

Jak dowieść można na sprawdzonych przykładach - choćby kościoła w Nowym Targu, czy hali sportowej w Słomnikach - budownictwo pasywne pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet kilka-kilkanaście tysięcy w skali roku!

 

Bryły budynków pasywnych zapobiegają stratom cieplnym, umożliwiają maksymalny pobór energii słonecznej i chronią przed przegrzaniem w czasie upałów. Pierwsza w Polsce pasywna hala sportowa przynosi ogromne oszczędności z tytułu ogrzewania. Całoroczne koszty ogrzania budowli to zaledwie 5 tys. zł. Tradycyjne hale sportowe generują  w tym obszarze wydatki rzędu niemal 40 tys. zł!

 

Czytaj również: Wzrasta ranga drewnianych konstrukcji

 

Kościół pasywny z kolei generuje koszty zużycia energii i ogrzewania w wysokości 4,5 tys. zł za cały okres grzewczy, podczas gdy tradycyjne kościoły muszą liczyć się z wydatkiem ok. 7-8 tys. zł miesięcznie. W budynkach pasywnych ważne są przede wszystkim 3 rzeczy: wykorzystanie odpowiednich materiałów, dobra izolacja obiektu oraz prawidłowa wentylacja. Ważne jest także odpowiednie nasłonecznienie budynku, czyli jego usytuowanie musi być dokładnie przemyślane, tak, aby jak najbardziej wykorzystywał dopływ energii słonecznej.

 

 

 

Źródło: IGN / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18040 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 901

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >