Czy zmiany podatku VAT będą miały wpływ na branżę budowlaną?

Czy zmiany podatku VAT będą miały wpływ na branżę budowlaną?

Od 1 stycznia wzrosły stawki podatku VAT. Czy zmiany te będą miały wpływ na branżę budowlaną? U progu wiosennego sezonu na prace remontowe o podwyżce podatków opowiada Sebastian Kos z firmy Chapel Parket Polska.

 

 

Stawka VAT na materiały budowlane wynosi obecnie 23 procent. - "To stawka stosowana przez producentów przy sprzedaży wyrobów. Natomiast, kiedy cena za produkt jest częścią składową całej usługi, np. montażu, obowiązuje nas 8-proc. podatek" – wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert Chapel Parket Polska. Warunkiem korzystania z niższej stawki VAT jest powierzchnia domu, czy mieszkania. - "Stawka 8-procentowa dotyczy tzw. budownictwa społecznego. Oznacza to, że  powierzchnia mieszkania nie może przekraczać 150 m kw., a domu 300 m kw. To jest atut, ponieważ mimo podwyżki podatku nadal można zaoszczędzić kupując towar razem z usługą" – wyjaśnia S. Kos.

 

Zdrowe i energooszczędne materiały budowlane

 

Powierzchnia większości domów i mieszkań pozwala na stosowanie preferencyjnej stawki podatkowej. Nie zmienia to jednak faktu, że od 1 stycznia wzrosła ona z 7 do 8 procent. Ekspert z Chapel Parket Polska przyznaje, że podwyżki podatków nigdy nie sprzyjały zwiększeniu obrotów. - "W innych krajach na stałe obniżono VAT o kilkanaście procent i to bez żadnych warunków. Wszystko po to, aby ruszyć gospodarkę" – mówi Sebastian Kos.

 

Jakie jest kobiece spojrzenie na branżę budowlaną?

 

Chapel Parket Polska to producent stylizowanych drewnianych podłóg. Firma oferuje towar ekskluzywny, produkowany z najwyższej jakości drewna i tylko na zamówienie. Dla jej klientów podwyżka nie powinna mieć dużego znaczenia. Sebastian Kos zwraca jednak uwagę na pewną prawdę ekonomiczną. -  "Nasze obroty zwiększyły się, kiedy w Europie nastał kryzys. W naszym kraju problem ten doskwierał trochę mniej, ale mimo to potwierdziła się teoria, że produkty wysokiej jakości w czasie recesji sprzedają się lepiej" – przekonuje ekspert Chapel Parket.

 

Jakie jest kobiece spojrzenie na branżę budowlaną?

 

Sebastian Kos uważa, że najlepszym sposobem zaoszczędzenia pieniędzy jest zakup produktu dobrej jakości, który będzie nam służył przez lata. - "Jest takie powiedzenie, że bogatego nie stać na kupowanie tanich rzeczy. Trzeba pamiętać, że cena często idzie w parze z jakością. Podejmując decyzje zakupowe warto mieć to na uwadze" – podsumowuje Sebastian Kos.

 

Źródło: Adventure Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18306 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 92

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >