Domowa ekologia na Dzień Ziemi

Domowa ekologia na Dzień Ziemi

Już 22 kwietnia będziemy obchodzić w Polsce Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poznać podstawowe zasady domowej ekologii i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia.

 

Dzięki przestrzeganiu kilku prostych reguł nie tylko ochronimy naszą planetę przed ekologiczną katastrofą, ale również podreperujemy domowy budżet.

 

Segreguj śmieci

Drobne czynności, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, pozwolą chronić środowisko naturalne przed postępującą degradacją. Pierwszym krokiem w stronę ekologicznego trybu życia będzie wygospodarowanie w swoich domach miejsca na specjalne pojemniki, które będą przeznaczone na konkretny rodzaj odpadu. Na rynku dostępne są kilkukomorowe śmietniki, które nie zajmują więcej miejsca niż standardowe kosze na śmieci. Dodatkowo, wyrzucając odpady do kontenerów, pamiętajmy o tym, że pojemnik oznaczony na niebiesko przeznaczony jest na papier, żółty na plastik, natomiast do zielonego wrzucamy jedynie szkło.

 

Czytaj również: Jak i gdzie montować kolektory słoneczne?

 

Zakręcaj wodę

W ciągu każdego dnia wykorzystujemy ogromne ilości wody. W trakcie pięciominutowego prysznica wylewamy około 50 litrów wody, natomiast podczas kąpieli aż 120 litrów. Tymczasem, kontrolując zużycie wody, nie tylko żyjemy bardziej ekologicznie, ale również oszczędzamy na rachunkach. Aby ograniczyć zużycie wody, najpierw powinniśmy naprawić nieszczelne zawory, ponieważ wbrew pozorom, dużo wody marnuje się właśnie w ten sposób. Kolejnym krokiem będzie  zakręcanie kurka podczas mycia zębów – o czym często zapominamy. Zużycie wody możemy również ograniczyć biorąc krótki prysznic zamiast długiej kąpieli.

 

 

Oszczędzaj energię

Każde urządzenie elektryczne podłączone do kontaktu pobiera energię. Upewnijmy się więc przed wyjściem z domu czy wszystkie sprzęty zostały wyłączone. Fundacja Na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF podaje, że wyłączenie tylko połowy urządzeń pozwoliłoby ograniczyć emitowanie dwutlenku węgla o  milion ton w skali roku. Podczas zakupu urządzeń energooszczędnych zwracajmy także  uwagę na klasę energooszczędności. Najlepiej jeśli wybierzemy urządzenia o klasie ,,A”, a także ,,A+” oraz „A++”.

 

Czytaj również: Budowanie pasywne coraz modniejsze w Polsce


Używaj ekologicznych środków

Ekologiczne produkty są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego warto z nich korzystać jak najczęściej. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu w domu ekologicznych środków czystości, takich jak na przykład ekologiczna linia produktów Green Vision. Preparaty tego typu, zawierają tylko naturalne składniki, które nie powodują podrażnień skóry i uczuleń. Ponadto, nie zawierają substancji chemicznych, a mimo to są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty.

 

 

Noś ekologiczną torbę

Według specjalistów, sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu zazwyczaj wyrzucamy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej jest wykorzystywać ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Nie dość, że są wygodniejsze w noszeniu zakupów, to mamy przy tym pewność, że nie urwą się pod wpływem ich ciężaru. Wychodząc z domu na zakupy, często zapominamy o torbie ekologicznej, dlatego warto położyć ją w widocznym miejscu np. na szafce w przedpokoju. Wówczas nie umknie to naszej uwadze.

 

Czytaj również: Jaki będzie dom przyszłości


Korzystaj z recyklingu

Warto na co dzień wybierać produkty, których opakowania nadają się do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. Korzystając z takich rozwiązań, znacznie ograniczamy  powiększające się z roku na rok obszary wysypisk śmieci, a także zmniejszymy zużycie energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych. Dobrym pomysłem jest oddawanie niepotrzebnego papieru na makulaturę – jedna tona zebranego papieru, pozwoli ochronić nawet 17 drzew przed ścięciem.

 

 

Utylizuj baterie

Baterie zawierają szkodliwe substancje i nie powinny trafiać na wysypisko śmieci z innymi odpadami. Stanowią one zagrożenie dla środowiska ze względu na zawartość ołowiu, rtęci i kadmu. Pamiętajmy więc o zutylizowaniu starych baterii. Wystarczy wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się w niektórych supermarketach czy w instytucjach publicznych.

 

 

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 104 Grupa: Budowa i re... Szanowni Państwo, do wygładzenia ścian warto zastosować elastyczną i odporną na pękanie gładź. Rekomenduję wybór Śnieżka Acryl-Putz ST10. Gładź może być aplikow...
  • Budowa maszyn Liczba postów: 369 Grupa: Firmy budow... Czy możecie polecić firmę, która posiada w ofercie maszyny do obróbki metali? Zależy mi także na serwisie maszyn. Do tej pory wyszukałam w Internecie firmę Pol-...
  • remont maszyn przemysłowych Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Jeżeli interesuje Was temat folowników - podsyłam pomocny artykuł https://www.iloggo.pl/serwis-falownikow/
  • Na czym oszczędzić przy projekcie i wykończeniu do... Liczba postów: 6 Grupa: Firmy budow... Każdy budowlane wie jak ważne, jest posiadanie rusztowania na przykład do elewacji. Są jednak sytuacje kiedy rusztowania niestety nie posiadamy a dostaliśmy zle...
  • Własna firma Liczba postów: 73 Grupa: Firmy budow... Polecam kontenery biurowe, bo bardzo praktyczne rozwiązanie, mój szef jest zadowolony, dla mnie do obsługiwania klientów jest wystarczająca ilość miejsca.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17898 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 175

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >