Drzwi do domu w klasycznym stylu

Drzwi do domu w klasycznym stylu

Kiedy przystępujemy do urządzenia mieszkania musimy zadecydować o stylu wnętrz. Choć najczęściej wybierane są nowoczesne aranżacje, wiele osób wciąż decyduje się na klasyczny wystrój. Rządzi się on jasno określonymi regułami, których przestrzeganie pozwala stworzyć komfortowe miejsce o unikalnym klimacie. Czytaj dalej

 

Klasyczne czyli …?

 
Kiedy spotykamy się z opisem wnętrza, które określone jest jako klasyczne mamy w głowie pewne jego wyobrażenie. Jednak co tak naprawdę oznacza styl klasyczny? Pierwsze skojarzenie z tym hasłem przywodzi na myśl stare i ciężkie meble oraz duże pomieszczenia. Sprawa jest jednak o wiele bardziej skomplikowana. To przede wszystkim wysoka jakość użytych materiałów wykończeniowych, dbałość o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Dowodem na to są ozdobne aplikacje i motywy florystyczne, często drobne i misterne, podkreślające bogactwo i wszechobecny luksus. Nie do pomyślenia jest zastosowanie plastiku czy innych sztucznych materiałów. W grę wchodzą tylko naturalne surowce, takie jak drewno, wiklina czy skóra. W znacznym stopniu wpływa to na koszt wyposażenia wnętrza w prawdziwie klasycznym stylu. Niezwykle istotnym elementem są meble: duże o prostym, ale eleganckim wzornictwie. Dopełnienie tej eleganckiej całości stanowi kolorystyka, która powinna być stonowana i spokojna. - Ważne jest aby trzymać się jednej tonacji barw. Najczęściej stosowane są beże i brązy – mówi projektantka wnętrz Ewa Olszewska.
Wyposażenie to jednak nie wszystko. Same pomieszczenia również muszą odpowiadać  klasycznej charakterystyce. Podstawowa sprawa to duży metraż i przestrzeń, które umożliwiają wyeksponowanie wszelkich sprzętów, ale również pozwalają uniknąć ścisku i uczucia przytłoczenia. Wielkie okna w znacznym stopniu doświetlają wnętrze, a masywne drzwi stanowią kolejną okazję do podkreślenia przepychu i bogactwa.

 

Czytaj również: Panelowe drzwi do wnętrz z drewna, połączonego z płytą MDF

 

klasyczne drzwi do domu

Klasyczne dziś

 
Epoka klasycyzmu dawno już minęła, a od tego czasu wnętrza niejednokrotnie odmieniane były przez  kolejne trendy. Dziś okazuje się, że wiele osób powraca do XVIII wieku. Zdawać by się mogło, że jest to trudne lub wręcz niemożliwe, ponieważ klasycyzm panował w rezydencjach i pałacach. Jak więc go odtworzyć w niewielkich mieszkaniach? Okazuje się, że można. Dzisiejszy styl klasyczny, który pojawia się w mieszkaniach został nieco zmodernizowany, jednak nadal zachowuje pełnię elegancji i dostojeństwa. Wzory i zdobienia pozostały bez zmian, natomiast najnowsze bryły nie są już tak ciężkie i przytłaczające, dlatego swobodnie komponują się z mniejszymi powierzchniami. Klimat klasycznego piękna można z powodzeniem odtworzyć poprzez dobór poszczególnych detali, takich jak lustra, lampy czy drzwi. – Z myślą o miłośnikach klasycznych rozwiązań, nasi projektanci przygotowali skrzydło drzwiowe Portos. Charakteryzuje je specyficzny design, który podkreśla tradycyjny charakter wnętrza – mówi Marek Kapica odpowiedzialny za markę Invado. Nie tylko ich wygląd, ale i materiał, z którego są wykonane nawiązuje do klasycznego stylu. Portos to drzwi fornirowane, to znaczy, że okleina wykonana jest z naturalnych, bardzo cienkich płatów drewna.
Chcąc trzymać się klasycznych reguł nie wystarczy dobrać odpowiedni kształt i materiał wykonania drzwi. Należy również zadbać o szczegóły - w tym przypadku o klamkę. To właśnie tego typu detale mają decydujący wpływ na charakter wnętrza. – W zestawieniu ze skrzydłem Portos idealnie komponuje się klamka Apollo z oferty produktowej Invado. – Cechują ją  łagodne, opływowe kształty, a możliwość wyboru jednego z sześciu kolorów sprawia, że bez trudu można dopasować ją do barw urządzanego wnętrza – przekonuje Marek Kapica.Od zawsze – na zawsze

 
Klasyka od zawsze cieszy się uznaniem i zainteresowaniem, przede wszystkim ludzi dojrzałych. Daje poczucie stabilności, ale również sugeruje zakorzenienie w tradycji i więź z przeszłością. Choć najlepiej prezentuje się w wysokich mieszkaniach, np. w przedwojennych kamienicach lub w domach poza miastem, nic nie stoi na przeszkodzie aby urządzić w tym stylu mniejsze mieszkanie.
Można śmiało stwierdzić, że nowe tendencje w urządzaniu wnętrz nie zdołają wyprzeć stylu klasycznego. Tym bardziej, że dziś bez trudu można połączyć go z wszelkiego rodzaju elektroniką i nowoczesnymi technologiami, bez których trudno wyobrazić sobie współczesne mieszkanie.

 

 

Czytaj również: Drewniane drzwi - naturalne piękno we wnętrzu


Źródło: Intro Media / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 68

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >