Gruntowy Wymiennik Ciepła - bezpłatne ciepło z ziemi

Gruntowy Wymiennik Ciepła - bezpłatne ciepło z ziemi

Już od dawna planujesz budowę swojego wymarzonego domu. Długo zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego projektu, który spełni twoje oczekiwania. Czytaj dalej

Masz wiele pytań i wątpliwości, jedną z kluczowych spraw staje się to, czy dom będzie ekonomiczny w utrzymaniu – przerażają cię koszty ogrzewania budynku. Rozwiązaniem twojego problemu może stać się wykorzystanie darmowego ciepła zgromadzonego w gruncie.

Dobrodziejstwo natury
W naszych warunkach klimatycznych tuż pod powierzchnią ziemi, na głębokości ok. 1,5 m, panuje temperatura średnio około 10 st. C. Latem, w zależności od temperatury powietrza i nasłonecznienia, wzrasta ona do maksymalnie 15 st C, a w zimie nie spada poniżej 4 st C. To dobrodziejstwo natury stanowi zatem doskonałe źródło energii cieplnej lub chłodniczej w zależności od pory roku. Dlaczego by zatem z niego nie skorzystać?
Tak też pomyśleli sobie specjaliści od wentylacji i zaprojektowali Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC). Został on tak stworzony, aby wykorzystywał darmową energię zgromadzoną w ziemi i współpracował z układami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. GWC odpowiada za wymianę energii cieplnej między gruntem, a powietrzem dostarczanym do pomieszczeń poprzez system wentylacji. GWC ma za zadanie wstępne ogrzanie powietrza zimą, a schłodzenia latem, zanim dotrze ono do centrali wentylacyjnej.

Gruntowy Wymiennik Ciepła – jak to działa?
Dostępne na rynku Gruntowe Wymienniki Ciepła to kilkadziesiąt metrów rury o średnicy 100 - 150 mm zakopanej pod powierzchnią gruntu, połączonej z czerpnią terenową. Poprzez czerpnię, która w praktyce jest słupem zakończonym siatką i daszkiem, zasysane jest świeże powietrze. Trafia one do rur, gdzie jest ogrzewane i doprowadzone do centrali wentylacyjnej, a następnie rozprowadzane po domu. System ten ma jednak kilka wad. Kłopoty pojawiają się w momencie, kiedy wężownicę chcemy położyć na małej działce i musimy ją gęsto ułożyć. Jeśli znajdzie się ona w miejscu, np. podjazdu dla samochodów osunięcie ziemi może spowodować zgniecenie rury i zniszczenie systemu. Najpoważniejszą wadą są jednak problemy natury higienicznej. W systemie rur zbiera się wilgoć, co w połączeniu z zasysanymi poprzez czerpnię terenową kurzem, insektami czy drobnymi zanieczyszczeniami stanowi doskonałe warunki do rozwoju pleśni, grzybów i bakterii.

Chcąc uniknąć tego typu problemów należy skorzystać z nowoczesnego systemu GWC proponowanego przez firmę Dospel. Rury zakopane pod powierzchnią ziemi mają o wiele mniejszy przekrój (40 mm) i krąży w nich roztwór glikolu. Te innowacyjne rozwiązania powodują, iż system oferowany przez firmę Dospel jest bardzo odporny na wpływy mechaniczne, a wężownica ZWC może przebiegać nawet pod fundamentami budynku. Dodatkowo w systemie Dospel, dzięki całkowitej separacji powietrza od gruntu, nie występują problemy z pleśnią, bakteriami czy nieprzyjemnymi zapachami. Przekazywanie ciepła odbywa się w module WPC (wymiennik ciecz-powietrze), najczęściej w pobliżu centrali wentylacyjnej, np. Daytona 250. Stamtąd ogrzane powietrze kanałami wentylacyjnymi jest rozprowadzane po domu.

Gruntowy Wymiennik Ciepła – co możesz zyskać?
Gruntowy Wymiennik Ciepła w połączeniu z systemem wentylacji mechanicznej jest użyteczny przez cały rok.
Zimą GWC odpowiada za wstępne ogrzanie powietrza docierającego do centrali wentylacyjnej. Chroni to rekuperator przed zamarznięciem, a także znacząco wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji (brak konieczności wstępnego nagrzewania powietrza, np. nagrzewnicą elektryczną). GWC firmy Dospel pozwalana na uzyskanie nawet do 2 kw energii cieplnej.
Biorąc pod uwagę to, iż w ostatnich latach zimy w naszym kraju są dość łagodne, a za to lato upalne warto zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z eksploatowania GWC w roli ekologicznego klimatyzatora. Zakładamy, że na zewnątrz temperatura osiąga 30 st. C. GWC powoduje, że powietrze nawiewane do domu za pośrednictwem centrali wentylacyjnej jest schłodzone o około 5 st. C – te kilka stopni mniej zdecydowanie poprawią mikroklimat wewnątrz pomieszczeń zapewniając uczucie przyjemnego chłodu. W ten sposób zyskujemy podwójnie. Z jednej strony mamy naturalną klimatyzację, która w odróżnieniu od tradycyjnej nie wpływa negatywnie na stan zdrowia, a z drugiej – nasz portfel jest zasobniejszy, ponieważ ta metoda chłodzenie powietrza jest wyraźnie tańsza od klimatyzatora.
GWC w połączeniu z centralą z odzyskiem ciepła Daytona doskonale sprawdza się także w okresach przejściowych takich jak wczesna wiosna czy jesień. Dzięki niemu można utrzymać w domu stałą temperaturę bez konieczności uruchomiania kotłów grzewczych, które przy pracy start-stop-start pobierają znaczne ilości energii.
Gruntowy Wymiennik Ciepła firmy Dospel wykorzystując odnawialną energię zapewni komfortowe warunki w twoim domu przez cały rok.

Źródło: E.C.H.O. Communications / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Czas na remont Liczba postów: 108 Grupa: Budowa i re... Jak zabierasz się za generalny remont to przyda się dostawca klejów wysokiej jakości do różnych prac. Odwiedź witrynę Bostik a znajdziesz tam nie tylko masę por...
  • Malowanie Liczba postów: 51 Grupa: Moja budowa Nie lepiej spróbować samodzielnie? Z tego co wiem to obecnie takie malowanie przez fachowców to nie jest tania usługa. Do tego trzeba często czekać na wolny ter...
  • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 70 Grupa: Budowa i re... Jak najbardziej warto zainwestować w porządną bramę garażową. Dlatego warto sprawdzić dostępne możliwości, tym bardziej że opcji nie brakuje. Zarówno w zakresie...
  • Bramy garażowe – rodzaje i zastosowanie Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Jeżeli szukacie producenta wysokiej jakości w zakresie bram garażowych, ale również samych garaży wolnostojących to możesz zapoznać się z ofertą przygotowaną pr...
  • O ile można zmniejszyć zużycie energii dzięki smar... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Chcąc u siebie wykonać smart home trzeba będzie mieć świadomość jakie istnieją wymogi co do takiej instalacji, by wiedzieć jakie rozwiązania będą najodpowiednie...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18313 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 102

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >