Jak urządzić „czystą” łazienkę

Jak urządzić „czystą” łazienkę

Łazienka to miejsce, w którym najtrudniej utrzymać porządek a jej sprzątanie to jeden z najmniej przyjemnych obowiązków. Najlepiej pomyśleć o tym już na etapie jej planowania. Okazuje się, że umiejętna aranżacja i dobór odpowiednich materiałów i urządzeń, mogą okazać się kluczowe, dla utrzymania jej w czystości. Czytaj dalej

 

Dostępna na rynku, bogata oferta nowoczesnych rozwiązań pozwala na aranżację łazienki według indywidualnych upodobań. Nie trzeba najdroższych urządzeń, skomplikowanych instalacji, ani pomocy dekoratora, aby nasza łazienka była ładna, funkcjonalna i łatwa do sprzątania. Wystarczy przy jej projektowaniu zwrócić uwagę, na kilka istotnych elementów.

 

Czytaj również: Aranżacje inspirowane wakacjami

 

Triki hydrauliki

Przy projektowaniu łazienki łatwej do utrzymania w czystości, jednym z ważniejszych czynników jest zaplanowanie i montaż urządzeń sanitarnych i sprzętów. Im więcej instalacji schowamy w ściany lub zabudujemy, tym łatwiej potem będzie utrzymać te miejsca w czystości. Do wyboru mamy zestawy podtynkowe do WC, umywalek czy bidetów. Wykorzystanie takich systemów jest korzystniejszym rozwiązaniem zarówno z punktu widzenia estetyki jak i zachowania czystości.
 – Przy wyborze zestawu podtynkowego, warto zwrócić szczególną uwagę na dobrą jakość z długą gwarancją oraz ogólnopolskim serwisem. Zestaw taki wbudowywany jest w ścianę, więc ważne jest, aby wybrać model o bardzo solidnej konstrukcji. Decyzja o wyborze zestawu podtynkowego WC, jest dodatkowo istotna ze względu na dostępność przycisków do spłukiwania wody, a także samej muszli. Te elementy są ściśle związane z danym zestawem, warto więc sprawdzić, czy mają interesujący nas design. Są to elementy montowane na zewnątrz, więc będą także dodatkową ozdobą – zauważa Agnieszka Gałązka, ekspert marki DELFIN, z Grupy SBS. W przypadku wyboru baterii pod kątem ich późniejszego czyszczenia, dobrym pomysłem jest wybór baterii sztorcowych, wystających z powierzchni wanny lub umywalki.

 

Czytaj również: Łazienka przyjazna niepełnosprawnym

 


 

Podłogi i ściany lśniące czystością

Wyschnięte krople wody na ścianach i podłodze w łazience oraz brudne fugi, to zmora wielu pań domu. Jeśli jednak wybierzemy płytki ścienne o strukturze bez połysku, nie będzie trzeba ich co chwilę polerować. To samo jest w przypadku podłogi. Fugi trzeba od razu zaimpregnować odpowiednim preparatem, który ochroni przed brudem i szybkim przebarwianiem.

 

Czytaj również: Podłoga w łazience: co zamiast kafelków?

 

Gra światłem

Dobre oświetlenie jest w łazience bardzo pożądane, gdyż najczęściej nie ma w niej okna. Warto zaplanować więcej punktów świetlnych na suficie oraz przy lustrze, co na pewno będzie nam potrzebne przy codziennej pielęgnacji. Jeszcze często stosowane w łazienkach plafony, są trudne do czyszczenia. Dobrym więc rozwiązaniem zarówno estetycznym jak i pozwalającym na łatwiejsze zachowanie czystości, są podwieszane sufity z oświetleniem halogenowym. Lustro można doświetlić za pomocą paneli ulokowanych po obu jego stronach lub wysuniętej nad lustrem półce z wbudowanym oświetleniem.

 

Czytaj również: Luksusowa łazienka w domu

 


Ciepło i czysto

Choć do czyszczenia łatwiejsze są grzejniki płytowe, jednak w polskich łazienkach teraz się już takich nie montuje. Grzejnik w łazience to nie tylko jej ogrzanie, ale także element dekoracyjny, dostępny w różnych rozmiarach i kolorach. Obecnie w łazienkach montuje się grzejniki drabinkowe, składające się z dwóch pionowych rur zbiorczych oraz rurek poziomych, o przekroju prostokątnym lub okrągłym. Duży wybór rozmiarów, mocy i kształtów daje możliwość aranżacji każdej łazienki – mniejszej i większej, klasycznej i nowoczesnej – informuje Agnieszka Gałązka, ekspert marki Delfin, z Grupy SBS. Jeśli grzejnik jest zbyt duży, dostęp do jego górnych partii, a tym samym do ich czyszczenia może być utrudniony. W łazience musi być jednak ciepło, można więc pomyśleć o mniejszym grzejniku oraz dodatkowo ogrzewaniu podłogowym. Lepiej jednak nie rezygnować zupełnie z grzejnika, kosztem jedynie ciepłej podłogi, gdyż spełnia on dodatkowo funkcję suszarki na ręczniki. Na rynku są także grzejniki z rozszerzoną funkcjonalnością – Grzejnik ma wbudowaną grzałkę elektryczną, która daje możliwość włączania go również poza sezonem grzewczym – mówi Gałązka, z Grupy SBS. 

 

Czytaj również: Biało-czarna łazienka


Lustra

Duża powierzchnia luster w łazience, zwłaszcza na kilku ścianach, to rozwiązanie bardzo efektowne i optycznie powiększające pomieszczenie. Jak jednak utrzymać takie lustrzane powierzchnie w czystości, zwłaszcza gdy są ciągle narażone na zaparowywanie? Są już na rynku dostępne metody, które temu zapobiegają. Specjalna folia to gotowe rozwiązanie grzejne, które w łatwy sposób przykleja się do tylnej części lustra, czyniąc je odpornym na parowanie.

 

Czytaj również: Pomysł na małą łazienkę

 


Szafy i szafki

Jeśli łazienka będzie spora, warto pomyśleć o meblach. Takie szafy i szafki, również wiszące, to dobre miejsca na ręczniki, kosmetyki, chemię itp. Im więcej przedmiotów stoi na zewnątrz, tym więcej gromadzi się na nich kurzu. Większość z nich możemy więc schować. W takich szafkach sprząta się rzadziej, niż ogólnie w łazience.

 

Czytaj również: Łazienka dla dwojga

 

Właściwe materiały wykończeniowe, dobór urządzeń oraz odpowiednie zaplanowanie rodzaju ich montażu - to elementy aranżacji łazienki, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do jej późniejszego, łatwego sprzątania. Nie musi być to związane z dużymi nakładami finansowymi. Każdy kto wykańcza lub remontuje swoją łazienkę, musi i tak kupić wszystkie te elementy wykończeniowe. Rzecz w tym, aby mądrze wybrać. Nie zawsze to co modne, śliczne i błyszczące, będzie praktyczne w używaniu.

Źródło: praktycy / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Jaki pomysł na sypialnie Liczba postów: 219 Grupa: Porady i op... Szanowny Panie, Przed aplikacją farby gruntowanie jest konieczne. Może Pan do tego wykorzystać grunt szybkoschnący Śnieżka Acryl-Putz GR43 Pro. Grunt zwiąże kur...
  • Garderoba – spełnij swoje kobiece marzenie. Liczba postów: 16 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Garderoba to miejsce narażone na zabrudzenia, dlatego do malowania ścian warto wykorzystać farbę Śnieżka Plamoodporna, która jest dostępna w 4...
  • Oryginalne dywany Calvin Klein. Liczba postów: 15 Grupa: Wnętrza Nigdy o takich dywanach nawet nie słyszałem i jak tylko będę miał chwilę wolnego to jak najbardziej zapoznam się z nimi. Zresztą nawet na tej stronie miałem oka...
  • Aranżacja kuchni w stylu eko Liczba postów: 14 Grupa: Wnętrza Szanowni Państwo, Kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności powietrza, dlatego do wygładzenia sufitów i ścian rekomenduję gładź wapienną Śnieżka Ac...
  • Jak dobrać akcesoria do łazienki? Liczba postów: 174 Grupa: Wnętrza W Sotbe kupicie dobrej jakości baterie łazienkowe, polecam, znakomita marka

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 18053 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 1063

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >