Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby

Drzwi zewnętrzne muszą być szczelne, aby chronić dom przed chłodem i ulicznymi hałasami. Dlatego warto regularnie sprawdzać ich stan, by kontrolować ich funkcjonalność i wygląd. Jak uszczelniać drzwi wejściowe? Czytaj dalej

 

Dlaczego warto uszczelniać drzwi zewnętrzne?

Szczelność to jeden z najważniejszych parametrów drzwi zewnętrznych i istotny wskaźnik ich jakości – ma bezpośredni wpływ na izolację termiczną oraz akustyczną całego domu. To właśnie od tego zależy, jak wysoka jest przepuszczalność powietrza, a także słyszalność  dźwięków z okolicy.

 

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby

 

Niestety nawet najlepsze drzwi z czasem mogą ulec rozszczelnieniu. Jest to naturalny skutek wieloletniego użytkowania. Oznacza to, że stan techniczny wejścia do domu powinno się regularnie kontrolować.

 

Odpowiednie uszczelnienie skutecznie redukuje dochodzenie hałasów z ulicy czy przenikanie chłodu do wnętrza. W efekcie możliwe jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, niwelowanie przeciągów oraz ogólne poprawienie komfortu codziennego życia.

 

Jak sprawdzić, czy drzwi zewnętrzne są szczelne?

Do wykonania kontroli szczelności drzwi nie trzeba zamawiać usług żadnego fachowca, ponieważ obecność szpar da się bez trudu wykryć samodzielnie. Najłatwiejszym sposobem na znalezienie miejsc przepuszczających powietrze jest przyłożenie dłoni do ościeżnicy drzwi. W przypadku nieszczelności na ręce będzie można poczuć chłodne podmuchy.

 

Czasami jednak powiewy bywają trudne do wykrycia. Dzieje się tak, gdy rozszczelnienia drzwi są jeszcze dość małe. Aby zlokalizować takie drobne szpary, warto użyć świeczki lub zapalniczki.

 

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby

 

Delikatny ruch powietrza można wychwycić podczas przykładania ognia do framugi. Płomień wychwyci nawet najmniejsze podmuchy i zasygnalizuje, że istnieje potrzeba uszczelnienia drzwi. Jak to zrobić? O uszczelnianiu dowiesz się z tego artykułu!

 

Uszczelki na dolną krawędź skrzydła drzwi

Największe i najbardziej uciążliwe rozszczelnienia zwykle powstają przy dolnej krawędzi drzwi wejściowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że z biegiem lat próg ulega wydeptaniu.

 

W efekcie wejście do domu obniża się, co prowadzi do powstania szpary pomiędzy posadzką a drzwiami. Aby zredukować ten odstęp, w dolnej ramie skrzydła warto zamontować uszczelkę szczotkową. Wyróżnia się ona odpowiednią:

 

●      gęstością;

●      trwałością;

●      dopasowaną wysokością.

 

Ten ostatni parametr ułatwia zabezpieczenie nawet szerokich przerw. Podczas kupowania uszczelki trzeba jednak uważać na rozmiar. Nieodpowiednia wielkość sprawia, że np. szczotkowe wypełnienie szpary będzie sunęło po podłodze, co może doprowadzić do uszkodzenia posadzki.

 

Jak uszczelnić obwód drzwi zewnętrznych?

Mosty termiczne pomiędzy drzwiami a ościeżnicą pojawiają się na różnych odcinkach obwodu skrzydła. Z tego względu warto wiedzieć, jak zabezpieczyć szpary występujące po bokach oraz u góry drzwi.

 

Do redukcji przerw służą uszczelki gumowe lub piankowe. Te pierwsze sprawdzają się głównie w przypadku niewielkich luk, które mierzą maksymalnie kilka milimetrów.

 

Piankowe uszczelki są zwykle wykorzystywane do szerszych rozszczelnień. Tego typu rozwiązanie zda egzamin nawet przy lukach osiągających ponad 1 cm.

 

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? Skuteczne sposoby

 

Wypełnienie z pianki jest wskazane, gdy na jednym boku skrzydła występują szpary o różnej szerokości. Ten rodzaj uszczelki wyróżnia wysoka elastyczność, dzięki której materiał dopasowuje się do różnorodnych ubytków.

 

Wybór uszczelki do drzwi zewnętrznych – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rozmiar i materiał wykonania to nie wszystkie właściwości, które trzeba wziąć pod uwagę podczas wybierania uszczelek do drzwi zewnętrznych. Przed zakupem wypełnienia do szpar należy sprawdzić jeszcze jedną ważną rzecz – czy produkt jest przeznaczony do użytku zewnętrznego.

 

Wybór odpowiednich rozwiązań jest istotny dla ich funkcjonalności i trwałości. Wyroby stworzone do redukcji szczelin przy drzwiach wewnętrznych, nie sprawdzą się na dworze, ponieważ nie są przystosowane do zmiennych warunków atmosferycznych. Wzmożona wilgoć czy silny mróz szybko uszkodzą tego rodzaju uszczelki.

 

Jak zamontować uszczelki – na drzwiach czy ościeżnicy?

Uszczelki można umieścić zarówno na drzwiach, jak i przy ościeżnicy. Ta druga opcja zwykle jest wygodniejsza, ponieważ montaż odbywa się na nieruchomym elemencie. Stabilność sprawia, że nakładanie uszczelki jest bardziej precyzyjne. Dodatkowo podczas oklejania ościeżnicy występuje mniejsze ryzyko przypadkowego uszkodzenia uszczelki.

 

Szczelność drzwi zewnętrznych jest kluczowa dla odpowiedniej izolacji termiczno-akustycznej domu. Aby nie dopuścić do nadmiernej przepuszczalności powietrza, warto regularnie kontrolować występowanie szpar między drzwiami a ościeżnicą. Szybkie wykrycie luk i eliminacja ich przy pomocy np. uszczelki szczotkowej, gumowej czy piankowej,  zapewnia komfort podczas codziennej eksploatacji.

 

Czytaj również: Dopłata do wymiany drzwi zewnętrznych w ramach programu "Czyste Powietrze"

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

  • Własna firma Liczba postów: 217 Grupa: Firmy budow... Prowadząc firmę z dużą flotą samochodów, warto rozważyć zakup paliwa do firmy z transportem. Dokładnie jak to wygląda można się dowiedzieć z tego artykułuhttps:...
  • Praca Liczba postów: 83 Grupa: Firmy budow... Osobiście chciałbym Wam polecić sprawdzić stronę https://interimjob.pl/ , na której znajdziecie znajdziecie ofertę nowoczesnej i profesjonalnej agencji pośredni...
  • Podatki Liczba postów: 43 Grupa: Moja budowa Wiele przedsiębiorstw napotyka problemy przy rozliczaniu podatku VAT, szczególnie kiedy prowadzą działalność na terenie różnych państw. Jednym ze sposobów na up...
  • Zielona Góra- jakieś sprawdzone firmy? Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... Według mnie warto korzystać z usług specjalistów, aby nie marnować swojego czasu i pieniedzy. W przypadku mojego biznesu korzystam z usług profesjonalnej firmy....
  • Fotowoltaika – zielona energia. Na czym polega? Liczba postów: 25 Grupa: Budowa i re... Bruk-Bet Fotowoltaika pomaga swoim klientom w przejściu na zieloną energię, oferując pełną obsługę od projektu po montaż instalacji słonecznych. Odkryj korzyści...

Ostatnio na forum

  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 196 Grupa: Nowości ara... Bardzo ciekawą ofertę edukacyjnych zabawek dla dzieci posiada sklep https://www.toyz.pl/ Z pewnością znajdziecie tam idealną propozycje dla każdego dziecka.
  • Ogrody Zimowe Liczba postów: 96 Grupa: Ogrody Ogrody zimowe to najlepsza propozycja i bardzo mi się podobają, aby można było pięknie korzystać z niego przez cały rok. Chcecie sprawdzić, które opcje są najko...
  • Podłogi drewniane - parkiet, deski... Liczba postów: 356 Grupa: Robimy stro... Podłogi drewniane moim zdaniem są najlepsze, bo sprawiają wrażenie ciepłych i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Świetnie się prezentują i bez problemu można je....
  • Rozbiórki Liczba postów: 107 Grupa: Stawiamy śc... A propos takich czynności jak skup złomu to warto pamiętać, że dobrze jest zezłomować starą niepotrzebną pralkę czy z gospodarstwa rolnego pług itd.
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 4 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 142 Grupa: Robimy dach Gdy wiata ma być solidna to tylko blachotrapez. Klienci czasem szukają innych rozwiązań ale to są opcje mniej korzystne w relacji jakość do ceny.

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 19167 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 274

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >