Jak zabezpieczyć  kanały z okablowaniem?

Jak zabezpieczyć kanały z okablowaniem?

Współczesne biurowce, zakłady produkcyjne, laboratoria, a także muzea i archiwa mają wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Do tego dochodzą inne elementy teletechniczne, w które wyposażane są wymienione obiekty.

 

W tym celu projektowane są w nich pionowe i poziome kanały, służące do prowa­dzenia okablowania. Jak zabezpieczyć przeciwpożarowo to coraz powszechniejsze rozwiązanie architektoniczne?

 

Czytaj również: Włączniki o wyrazistym kształcie

 

Kable zasilające, łącza teleinformatyczne i okablowanie sterujące urządzeniami klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi to newralgiczne punkty współczesnych obiektów. Zabezpieczenie od ognia szachtów kablowych jest więc niezwykle ważne. Przestój związany z brakiem prądu lub łączności jest bowiem dla firm niezwykle kosztowny. W szachtach, podobnie jak w innych miejscach, gdzie jest duże zapotrzebowanie na energię elektryczną, występuje szczególne zagrożenie pożarowe. Na szczęście istnieją rozwiązania, skutecznie chroniące kanały kablowe przed ogniem. Są to zarówno bierne, jak i czynne systemy przeciwpożarowe.

 

 

Do tych pierwszych zaliczane są zaprawy ognioochronne oraz specjalne płyty i otuliny ogniochronne. Zabezpieczenia konstrukcyjne służą jednak jedynie ochronie przewodów od pożaru na zewnątrz lub też zabezpieczają przed wydostaniem się ognia z szachtu. Jak natomiast można ochronić kable, gdy ogień pojawi się w środku, wskutek na przykład przepięcia?

 

Czytaj również: Gaz a prawo budowlane

 

Jednym z rozwiązań jest Aktywna Linia Samogasząca z gazem FE-36™ firmy PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy. System składa się butli ze środkiem gaśniczym i polimerowego przewodu, służącego jednocześnie jako detektor ognia i linia gaśnicza. Elastyczny przewód można poprowadzić pomiędzy kablami. Gdy dojdzie do zapłonu, polimerowa rurka pęknie w miejscu przegrzania i ugasi ogień. Jednocześnie wtłoczony do szachtu gaz FE-36™będzie utrzymywał się w nim i nie dopuści do ponownego zapłonu.

 

 

Z zabezpieczeń przeciwpożarowych dla kanałów kablowych, opartych na gazie FE-36™, jest jeszcze Stałe Urządzenie Gaśnicze. W firmie PLISZKA wytwarzana jest specjalna wersja tego systemu, przeznaczona do pracy w torach w podłodze lub w suficie.

 

Czytaj również: Płyta indukcyjna czy gaz?

 

- Modułowa konstrukcja SUG Pliszka na FE-36 pozwala na montowanie zbiorników w rożnych pozycjach. Łatwo można je przystosować do pracy w poziomie, co ułatwia ich montaż np. w przestrzeniach podpodłogowych lub podstropowych oraz w kanałach kablowych. Montowane są m.in. w biurowcach w Warszawie - mówi wykonawca systemów Krzysztof Radecki, Specjalista ds. Obsługi i Remontu Gaśnic i Systemów Przeciwpożarowych w firmie PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy. - Ciekawostką w tym systemie jest manometr na długim kablu, by swobodnie móc kontrolować ciśnienie zbiornika ze środkiem gaśniczym.

 

Powyższe systemy są w pełni automatyczne. Można je również włączyć w istniejący w obiekcie system monitorowania ppoż. i sterowania gaszeniem. W momencie wykrycia ognia przez czujki dymu odpowiednia informacja podawana jest do centrali sterującej, która decyduje o wyzwoleniu środka gaśniczego lub czeka na wyzwolenie przez operatora.

 

 

Szachty kablowe można również chronić systemem ręcznym. Przeznaczone jest do tego Półstałe Urządzenie Gaśnicze PUG z FE-36. Sprawdzi się w obiektach, gdzie istnieje stały nadzór ludzki. W momencie wykrycia ognia przez system czujek PUG przeprowadza się w pobliże źródła ognia i uruchamia ręcznie proces gaszenia.

 

Czytaj również: Puszki elektryczne

 

Wszystkie wyżej wymienione systemy przeciwpożarowe oparto na gazie FE-36™ amerykańskiego koncernu DuPont.  FE-36™ charakteryzuje się bowiem wyjątkowymi właściwościami gaśniczymi. Środek ten jest bezpiecznym dla środowiska i ludzi zamiennikiem halonu 1211. Gasi pożary grup A, B i C oraz urządzenia elektryczne pod napięciem do 123 kV w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo nie uszkadza czułej elektryki i elektroniki oraz teleinformatyki, jak to mogą spowodować systemy z wodą, pianą lub gazem CO2. Systemy z FE-36™ są niskociśnieniowe (do 20 bar), dzięki czemu nie wymagają wzmacniania konstrukcji zabezpieczanych pomieszczeń czy też podwyższania ognioodporności ścian i okien. Nie generują zatem dodatkowych kosztów ani przed montażem, ani po akcji gaśniczej, pozostawiając po odparowaniu czystą i suchą powierzchnię.

Źródło: Pliszka / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 75

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >