Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?

Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?

Dbanie o klimat to dziś już nie tylko moda, ale życiowa konieczność. W trosce o przyszłość (środowiska i portfela) coraz częściej decydujemy się na wprowadzenie w domach rozwiązań proekologicznych, które pozwolą m.in. na oszczędność energii cieplnej. Czy najpopularniejsze obecnie okna tarasowe HS wpisują się w ten trend? Które elementy ich konstrukcji chronią przed nadmierną utratą ciepła? Warto się temu przyjrzeć w przededniu jednego z trudniejszych sezonów grzewczych w ostatnich latach. Czytaj dalej

 

Powszechnie wiadomo, że im szczelniejsze okna, tym bilans energetyczny lepszy. Mniej zużytego paliwa grzewczego to oczywiste korzyści: minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz ulga dla portfela. Istnieją też inne elementy, dzięki którym izolacyjność cieplną drzwi tarasowych HS można jeszcze poprawić. 


Jakie cechy powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?

Fot. HS  próg zlicowany  G-U Polska

Uwaga na szyby

W ostatnim czasie dużo się mówi o oszczędzaniu energii cieplnej nie tylko w kontekście rosnących rachunków, ale także zmian klimatycznych i sposobów ich wyhamowania. Użytkownicy poszukujący rozwiązań, które poprawiają parametry termoizolacyjne domów, zwracają uwagę m.in. na szczelność stolarki okiennej, w tym również dużych przeszkleń. Zdają sobie bowiem sprawę, że dzięki temu w okresie grzewczym ich rachunki nie poszybują, albo wzrosną w mniejszym stopniu. Dlatego pierwszym elementem, na którego parametry izolacyjne warto zwrócić uwagę, wybierając okna podnoszono-przesuwne, są oczywiście szyby.

 

Wpływ na straty ciepła ma przede wszystkim konstrukcja pakietu szybowego, a więc liczba komór szybowych, rodzaj gazu szlachetnego między szybami (argon, krypton) oraz gatunek szyby, np. Thermofloat. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsze – pod względem termicznym – jest okno. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła „U” w przypadku okien tarasowych, balkonowych czy fasadowych nie powinien przekroczyć 0,9 W/m2K – tłumaczy Jarosław Wodzisławski, technik G-U Polska.

 

Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?Fot.  Próg bez barier  G-U Polska

Czytaj również: Czy duże, przeszklone drzwi tarasowe mogą być antywłamaniowe?

 

Wybierając okna tarasowe HS, warto jednak pamiętać nie tylko o parametrach izolacyjnych szyb, ale także o detalach, które również mogą mieć znaczący wpływ na bilans cieplny domu, mimo że na co dzień nie zwraca się na nie szczególnej uwagi.

 

Po pierwsze: termoizolacyjne progi

Progi stanowią istotny podzespół nowoczesnych okien podnoszono-przesuwnych (HS), między innymi dlatego, że ich konstrukcja zapobiega powstawaniu mostków termicznych u podstawy. Dzięki separacji termicznej strumień ciepła płynący z wnętrza na zewnątrz jest przerywany, co pozwala osiągnąć znaczne oszczędności energii. Ciepło zostaje zatrzymane w pomieszczeniach, nie ucieka na zewnątrz.

 

Profile bazowe takich progów, jak np. Thermostep 204 oraz Thermoschwelle 50, dzięki konstrukcji komorowej, zapewniają jedne z najniższych współczynników przenikania cieplnego – zarówno w strefie skrzydła jezdnego, jak też w strefie skrzydeł stałych okien HS – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski.


Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?

Fot. . Próg GU Thermostep 204 G-U

Energooszczędne progi G-U do drzwi podnoszono-przesuwnych są przystosowane do różnych systemów profili. Dzięki wielu opcjom głębokości zabudowy można je wykorzystać niemal we wszystkich sytuacjach montażowych, zarówno w nowych, jak i remontowanych budynkach.

 

Po drugie: montaż trójwarstwowy

Żadne, nawet najbardziej szczelne okno czy próg, nie będą spełniać należycie swojej roli, jeśli zostaną nieodpowiednio zamontowane. Sprzymierzeńcem progów G-U jest zestaw montażowy: – Jednym z elementów mających istotny wpływ na energooszczędność progów jest montaż trójwarstwowy, tzw. „ciepły”, który zapewnia wysoką izolacyjność termiczną i minimalizuje straty energii. Pozwala także uniknąć kondensacji wilgoci, zapewniając uszczelnienie chroniące m.in. przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Wspiera również uszczelnienie tarasów w obszarze zewnętrznym oraz zapobiega powstawaniu pleśni – mówi ekspert G-U.

 

Po trzecie: odwodnienie liniowe

Za zmniejszenie komfortu termicznego odpowiada zarówno ciepło, które ucieka przez nieszczelne konstrukcje, jak i wilgoć przedostająca się z zewnątrz do domu. Rozwiązaniem, które zapewnia jeszcze skuteczniejszą ochronę termiczną, w przypadku okien tarasowych podnoszono-przesuwnych, jest odwodnienie liniowe – idealnie dopasowane i fabrycznie konfekcjonowane do każdego okna HS.

 

Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?Fot. Odwodnienie liniowe bez zaślepki G-U

Czytaj również: Bezprogowe drzwi must-have w domu bez barier

 

Odwodnienie liniowe jest kompatybilne z progiem „na zero” i praktycznie niewidoczne. A jednak zapewnia kompletną ochronę termiczną i ochronę przed wilgocią. Dlatego nie traktowałbym go jako wartości dodanej do drzwi tarasowych HS, ale jako element nieodzowny w czasach, kiedy oszczędność energii na wielu płaszczyznach staje się priorytetem. Odwodnienie to gwarantuje przede wszystkim, że woda opadowa nie będzie zalegała w okolicach okien tarasowych, ani podciekała, co mogłoby w przyszłości doprowadzić do ich nieszczelności. System odwodnienia pozwala odprowadzać do kanalizacji w bezpieczny sposób wodę opadową, a także wodę z topniejącego śniegu z okolic progowych – tłumaczy Jarosław Wodzisławski.

 

Po czwarte: gabaryty

Okna tarasowe HS są zazwyczaj bardzo duże – skrzydło jezdne może ważyć nawet 600 kg. Tak spore przeszklenia wpisują się w obowiązujące na rynku trendy architektoniczne, nadając przestrzeniom mieszkalnym nowoczesny styl i zapewniając komfort użytkowania. Ale nie tylko w tym tkwi ich siła. Dzięki swoim gabarytom są też bardzo szczelne, a więc i efektywne energetycznie.

 

Konstrukcja okienna oparta na systemie HS pozwala na instalację nawet czterech skrzydeł jezdnych i dwóch stałych, przy czym powierzchnia jednego skrzydła jezdnego może osiągać nawet 10 m². W czasie zamykania ciężkie skrzydło jezdne wraz z uszczelką po prostu osiada na progu, nie wymagając dodatkowej regulacji, gdyż docisk tworzy się samoistnie, dzięki grawitacji, zapewniając szczelność – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski z G-U.

 

Najbliższy okres grzewczy będzie dla nas prawdziwym wyzwaniem. Nic dziwnego, że poszukujemy rozwiązań, które – krok po kroku, detal po detalu – wspierają oszczędność energii, bez ingerencji w komfort cieplny domowników. To również rozwiązania z długookresową perspektywą – bo, gdy poradzimy sobie z obecną, niełatwą sytuacją na rynku energii cieplnej, kwestie działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych będą nam towarzyszyć jeszcze wiele lat.

 

Jakie parametry i właściwości powinny posiadać energooszczędne drzwi tarasowe?Fot. Odwodnienie liniowe G-U

Źródło: nonoproblemo / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18054 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 985

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >