Miedź przeciwdrobnoustrojowa

Miedź przeciwdrobnoustrojowa

Nowy Szpital Chiyoda, z wyspy Kiusiu w Japonii, jest pierwszą placówką na świecie kompleksowo wyposażoną w klamki i uchwyty z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

 

Szpital posiada 19 oddziałów specjalistycznych i przygotowany jest na przyjęcie 200 pacjentów. Decyzję o kompleksowym wykorzystaniu miedzi w nowym szpitalu podjęto po testach przeprowadzonych przez personel szpitala, które dowiodły, że na elementach miedzianych znajduje się znacznie mniejsza ilość zarazków niż na stali nierdzewnej. Właściciel placówki, Dr Susumu Chiyotanda,  uzasadnia swoją decyzję:

 

Czytaj również: Beton odporny na trudne warunki atmosferyczne


„zastanawiałem się nad przedmiotami, których pacjenci dotykają najczęściej i skupiłem się na powierzchniach, które mogą stanowić źródło zakażenia drobnoustrojami zagrażającymi życiu. Chcemy przerwać obieg zakażeń, a miedź zabijając zarazki może nam w tym pomóc.” Dodał również, że „prowadzone przez ostatnie 2 lata testy nie tylko wykazały, że miedź posiada właściwości przeciwdrobnoustrojowe, ale również pomogły lekarzom i pielęgniarkom zrozumieć dlaczego tak się dzieje.” 


 

Japoński specjalista badający właściwości miedzi przeciwdrobnoustrojowej dr Takeshi Sasahara wyjaśnia, że ”zastosowanie miedzi i jej stopów może zmniejszyć ryzyko infekcji, na które narażeni są zarówno pacjenci jak i personel szpitala, i w rezultacie przyczynić się do wzrostu jakości opieki medycznej.” Miedz posiada naturalne właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Miedź oraz jej  stopy takie jak mosiądz i brąz skutecznie zwalczają bakterie, tym samym eliminując przyczyny powstawania chorób. Szpital Chiyoda zdecydował się na wykorzystanie mosiądzu ze względu na jego atrakcyjny kolor, co jest świetnym przykładem nadania profilaktyce zakażeń estetycznego wizerunku.

 

Czytaj również: Klasyfikacja reakcji na ogień produktów budowlanych

 

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że obciążenie biologiczne na powierzchniach dotykowych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej  jest znacznie mniejsze niż na powierzchniach niemiedzianych. Na podstawie wstępnych danych oceniono, iż zastąpienie tylko sześciu najczęściej dotykanych powierzchni odpowiednikami z miedzi, o 40% zmniejszyło ryzyko nabycia przez pacjentów infekcji szpitalnych.

 

 

Źródło: Profile / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18531 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 268

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >