
Obalamy mity na temat ciemnych elewacji i podpowiadamy dlaczego warto na taką się zdecydować
Na temat ciemnych elewacji krąży wiele teorii. Że blakną, że nadmiernie się nagrzewają, powodując pękanie tynków czy wzrost temperatury we wnętrzach w czasie upałów. Czy rzeczywiście tak jest? Obalamy największe mity na ten temat.
Czytaj dalej
Kolory elewacji domu decydują o jego wyglądzie i charakterze. W nowoczesnych projektach nieprzerwanie króluje biel, jednak coraz częściej występuje ona w towarzystwie ciemnych odcieni szarości, brązu czy nawet czerni. Co ciekawe, ciemne kolory coraz można spotkać na całej powierzchni ścian zewnętrznych budynku. Czy to dobry pomysł?
Fot. Baumit
MIT: Ciemne kolory są niebezpieczne
Prawdą jest, że ciemne kolory standardowo absorbują światło znacznie silniej niż jasne barwy, przez co elewacje nimi pokryte nagrzewają się szybciej w trakcie ekspozycji na działanie słońca. Co więcej nagła zmiana nagrzanej elewacji podczas zamoczenia deszczem może być przyczyną powstawania naprężeń, mogących skutkować uszkodzeniami tynku, objawiającymi się pęknięciami i odspojeniami. Do tego pod wpływem ekspozycji na promienie UV, wyprawy tynkarskie mogą szybciej się starzeń – ciemne barwy blaknąć i tracić swój pierwotny wygląd. Ale…
Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z ciemnych kolorów na elewacji. Nawet najciemniejsze kolory tynków i farb fasadowych można bezpiecznie stosować bez obaw o przegrzanie czy odbarwienie elewacji – oczywiście pod warunkiem doboru odpowiedniej wyprawy wierzchniej i poprawnego wykonania.
Fot. Baumit
Czytaj również: Drewniana elewacja - co można zrobić, by uniknąć problemów z pogodą, szkodnikami i czasem?
Niektórzy producenci pomyśleli i o tym, wykorzystując w swoich produktach technologię chłodzenia. – Wymagające tego kolory naszych tynków i farb elewacyjnych z linii Baumit Pura, Baumit Star i Baumit Crystal, o współczynniku odbicia światła HBW < 20 i współczynniku odbicia całkowitej energii słonecznej ≥ 25, są fabrycznie wzbogacane o tzw. coolpigmenty. Odbijają one znaczną część promieni słonecznych, chroniąc elewacje, w tym systemy ocieplenia przed skutkami nadmiernego nagrzewania się – mówi Maciej Iwaniec, product manager w Baumit Polska. – Dzięki temu powierzchnia o intensywnych, ciemnych barwach nie nagrzewa się do wartości zagrażającej trwałości całego układu termoizolacji. Ocieplenie chronione jest przed uszkodzeniem, a kolor farb czy tynków przed odbarwieniem – dodaje.
Fot. Baumit
Czytaj również: Zastosowanie płyt gresowych z serii Monolith Plus na elewacji budynku
Oznacza to, że przy zastosowaniu odpowiedniego tynku lub farby elewacyjnej, nawet ciemna kolorystyka może być bezpiecznie stosowana w systemach ociepleń ETICS, nie powodując konieczności wykonywania pogrubionej warstwy zbrojącej.
MIT: Ciemne elewacje powodują przegrzewanie wnętrz
Zmiany klimaty stają coraz bardziej odczuwalne w naszej szerokości geograficznej. Od 2000 roku obserwuje się wyraźny wzrost średniej temperatury i liczby fal upałów. Jednym z pojawiających się w tym kontekście pytań jest: „Czy konieczne jest unikanie ciemnych kolorów na elewacjach, by zapobiec przegrzewaniu się wnętrz?
Zespół naukowców prowadzących badania w Baumit Viva Park postanowił to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości. Przeprowadził stacjonarną symulację, aby dowiedzieć się, czy jest to skuteczny sposób, aby uciec przed upałem w lecie. Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Fot. Baumit
– Wszystko zależy od konstrukcji ścian zewnętrznych. W domach bez izolacji, przy czarnej fasadzie wzrost temperatury jest rzeczywiście znaczący – mówi Maciej Iwaniec, po czym dodaje: – Przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej 32°C i bezpośredniemu nasłonecznieniu powoduje ona wzrost temperatury powierzchni ściany w pomieszczeniu o około 5°C. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, gdy budynek jest wykonany z betonu i ocieplony. Przy białej fasadzie temperatura powierzchni ściany w pomieszczeniu kształtuje się na poziomie 26,3°C, a przy czarnej osiąga wartość 26,9°C. Różnica jest zatem nieznaczna. Najgorzej w tym zestawieniu wypada natomiast dom z czarnego betonu bez izolacji. Wniosek nasuwa się zatem sam. Przy zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji możliwa jest ogromna różnorodność kolorów elewacji bez wpływu na jej estetykę i funkcjonalność czy klimat we wnętrzach.
Reasumując, jeśli marzy nam się elewacja w ciemnych kolorach, wcale nie musimy z niego rezygnować w obawie o uszkodzenie elewacji czy przegrzanie wnętrz latem. Kluczem do jego spełnienia są ocieplone mury i wyprawa tynkarska zawierająca specjalne coolpigmenty.
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Dekorator wnętrz Liczba postów: 200 Grupa: Firmy budow... Bigg Boss 19 is expected to be even better, as it will open doors for commoners once again, with only a few celebrities joining the season. This mix promises m...
- Instalacje SANITARNE I GRZEWCZE. Liczba postów: 48 Grupa: Firmy budow... Przy ostatniej realizacji przebudowy zaplecza sanitarnego w szkole szukaliśmy kabin, które będą trwałe, estetyczne i łatwe w utrzymaniu. Finalnie postawiliśmy n...
- Budowa domu jednorodzinnego Liczba postów: 357 Grupa: Firmy budow... A czy przykładowo wiecie już gdzie pozyskacie dobry beton? Tak pytam, ponieważ zastanawiam się nad tym gdzie dokonac dla siebie na budowę taki...
- Instalacja smart home Małopolska Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Ktoś zna jakąś firmę w Myślenicach, która oferuje kompleksową instalację smart home? Chodzi mi o coś, co obejmuje doradztwo, instalację i konfigurację.
- Kto wam prowadzi księgowość?? Firma zewn? Liczba postów: 119 Grupa: Firmy budow... Projektowanie stron www to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i UX. Często widzę strony, które wyglądają świetnie, ale są zupełnie nieintuicyjne w obs...