Obowiązkowa odzież robocza

Obowiązkowa odzież robocza

Przepisy w Polsce ściśle określają, jakie elementy odzieży roboczej powinien mieć pracownik budowlany. Te elementy zapewniają ochronę życia i zdrowia pracownika budowlanego. Czytaj dalej

 

 

Można stwierdzić, że pracownik budowlany nie często myśli o swoim wyglądzie, jeśli chodzi o odzież roboczą, którą nosi. Jednak w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Strój budowlany musi być wygodny, elastyczny, trwały, funkcjonalny, a przede wszystkim bezpieczny.


Co noszą pracownicy budowlani?

Praca na budowie nie jest łatwym zawodem i ma szereg rygorystycznych standardów, których należy przestrzegać. Oprócz tego, że ubrania muszą być ciepłe, komforcie i suche, to pracownicy używający odzieży roboczej są zmuszeni również do przestrzegania określonych przepisów bezpieczeństwa wymaganych przez przepisy BHP.

 

Obowiązkowa odzież robocza

 

Czytaj również: Ochrona zdrowia w pracy - na co zwrócić uwagę?


Oto lista niezbędnych elementów, które składają się na profesjonalny strój placu budowy:


 • Kaski
             
 • Okulary przeciwsłoneczne lub okulary ochronne
            
 • Zatyczki do uszu
            
 • Rękawiczki
            
 • Koszulki UPF
            
 • Bluzy
            
 • Kamizelki
            
 • Kurtka robocza
             
 • Spodnie robocze
            
 • Pasy narzędziowe
            

Pracownik posiada również buty robocze, wytrzymałe, obuwie ochronne z dobrym bieżnikiem chroniącym stopy przed wypadkami, np. dobrej jakości but od Engelbert Strauss.

Czym są dobrej jakości ubrania robocze?

Budowa to niebezpieczna praca. Tylko w USA dochodzi do ponad tysiąca śmiertelnych wypadków rocznie, co czyni budownictwo czwartym najwyższym wskaźnikiem śmiertelnych obrażeń wśród wszystkich branż, więc szczególnie ważna jest tu ochrona zdrowia i życia budowlańców. Jeśli chodzi o szczegóły związane wyposażeniem pracownika, to musi on posiadać twardy kask, sztywne ochronne nakrycie głowy chroniące przed spadającymi przedmiotami, uderzeniami, zalaniami, słońcem i innymi zagrożeniami.

 

Czytaj również: Typy ładowarek marki Caterpillar dostępne na Mascus


Odzież robocza to także okulary ochronne, gogle lub osłonę twarzy wykonaną z materiału odpornego na uderzenia w celu ochrony oczu przed zanieczyszczeniami, przekłuwającymi przedmiotami i rozpryskami chemicznymi. Aby budować, pracownik powinien mieć zatyczki do uszu lub mufki, takie jak piankowe zatyczki lub dobrze dopasowane słuchawki, blokujące dźwięk z ciężkich maszyn i innych hałasów związanych z budową.


Gdzie mogę znaleźć niedrogie kurtki robocze?

W internecie jest wiele miejsc, gdzie można nabyć dobrej jakości odzież roboczą. Sklepów i ofert jest tak naprawdę bardzo dużo. Jedną z takich ofert przygotował sklep interrnetowy Engelbert Strauss, w którym znaleźć można kurtki robocze, spodnie robocze, koszulki, skarpetki i akcesoria.


Do pełnego wyposażenia brakuje elementów odzieży wzmacniającej rozpoznanie marki. Na pierwszy rzut oka, mniej istotne, ale wbrew pozorom równie ważne, co pozostałe elementy ubioru.


Jak wybrać dobre kurtki robocze?

Podobnie jak w przypadku innych elementów garderoby, takich jak klasyczna bluza czy sprawdzone spodnie, to dobrze dobrana kurtka, to taka, która jest funkcjonalna oraz zapewniająca ciepło na wolnym powietrzu. Kurtki na takie okoliczności wymyślono dla pracowników budowlanych, pracowników fabryk, rolników. Stały się one podstawą odzieży męskiej, z podpinkami i wieloma kieszeniami, zwykle są szyte z wytrzymałych materiałów, takich jak np. moleskin. Należy się także dowiedzieć czy pracodawca zapewnia nam wyposażenie odpowiednie dla stanowiska.

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny / budnet.pl

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Dom z bali Liczba postów: 3 Grupa: Firmy budow... Teraz jest tak wiele możliwości zarabiania pieniędzy w Internecie i jestem pewien, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Wybrałem zakłady sportowe na platformie...
 • Czas na remont Liczba postów: 106 Grupa: Budowa i re... Każda budowa czy też remont to zdecydowanie duże przedsięwzięcie. Warto więc wiedzieć, gdzie kupić wszystkie niezbędne akcesoria - także takie jak chemia budowl...
 • podnośniki Liczba postów: 69 Grupa: Firmy budow... Poszukuje sprawdzonej firmy, która posiada w swojej ofercie podesty teleskopowe Poznań. Ważny jest dla mnie szeroki wybór podestów w korzystnej cenie. Głównie c...
 • Jak pozbyć się grzyba w mieszkaniu? Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... W sumie tak jak już ktoś powyżej napisał to na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem jest również to aby przede wszystkim wiedzieć jakie jest źródło wilgoci. W każdy...
 • Stropodachy wentylowane Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re...

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18304 użytkowników

Użytkownicy online (4)

gości: 93

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >