Orynnowanie – lista artykułów

Dach i rynny gotowe na zimowe śniegi

Odprowadzanie zarówno wody deszczowej, jak i tej powstającej z rozpuszczającego się śniegu stanowi niezwykle istotne zadanie rynien. Przecież to właśnie system rynnowy w porze jesiennej i zimowej można określić mianem najważniejszego strażnika domu. Woda przedostająca się na elewację czy docierająca do konstrukcji budynku stanowi bowiem ogromne zagrożenie dla budynku. Aby uniknąć takich niebezpieczeństw, wystarczy regularne kontrolowanie i czyszczenie rynien. Tylko tyle i aż tyle. Sprawdź, o czym warto szczególnie pamiętać i jak się do tego zabrać.

Odprowadzanie deszczówki z dachów płaskich

Powszechnie uważa się, że trudno jest odprowadzić wodę deszczową z płaskiego dachu. Kilka lat temu w tym względzie rynek zrewolucjonizował system dedykowany do tego rodzaju konstrukcji, który znacznie uprościł prace dekarskie. Najbardziej innowacyjnym elementem jest adapter, który pozwala przejść przez attykę i połączyć wpusty dachowe przez rurę kanalizacyjną z rurami spustowymi. Do niedawna adapter przeznaczony był do stosowania z rurami spustowymi o kwadratowym i prostokątnym przekroju, obecnie można go montować w wyposażenie dachu płaskiego również w rury okrągłe.

Rynny półokrągłe i kwadratowe - który wybór będzie lepszy?

Wybór systemu rynnowego inwestorzy bardzo często zostawiają na sam koniec. Wielu z nich niesłusznie uważa, że rynny mają znaczenie wyłącznie funkcjonalne, a ich estetyka jest sprawą drugorzędną. Stąd większą uwagę poświęcają elewacji czy dachowi, które oprócz tego, że mają chronić, muszą dobrze wyglądać. Tymczasem systemy rynnowe również mogą mieć duży wpływ na odbiór wizualny budynku, czego dowodzi rosnąca popularność rynien o przekroju kwadratowym.

Jak dopasować rynny do stylu i budynku z nietypowym dachem

Współczesna architektura zaskakuje bogactwem form. Dotyczy to także dachów, których kształty mogą być niezwykle różnorodne, w zasadzie ograniczone jedynie wyobraźnią inwestora. Skomplikowany, niestandardowy dach z pewnością będzie stanowił ozdobę budynku i powód do dumy dla właściciela – takie pokrycie oznacza jednak również konieczność montażu nietypowego orynnowania.

Jak zabezpieczyć rynny przed zawirowaniami pogody?

Postępujące zmiany klimatu powodują, że latem zaczynamy spoglądać w niebo z coraz większym niepokojem. Nagłe ulewy, burze czy gradobicia mogą pojawić się dosłownie w każdym miejscu z bardzo dużą siłą. Dlatego warto, na ile to możliwe, przygotować nasz dom na takie niespodziewane zjawiska pogodowe. Ważnym elementem, o który warto zadbać jest m.in. system rynnowy.

Rynny klasyczne z połyskiem czy matowe, które rozwiązanie wybrać?

Orynnowanie ma za zadanie sprawnie i skutecznie odprowadzać wodę opadową z dachu, a także chronić elewację budynku przed zalaniem. Czy nie może być jednak równocześnie elementem estetycznym, który efektownie podkreśli piękno naszego domu?

Kiedy rynny nadają się do naprawy, a kiedy już do wymiany?

System rynnowy to bardzo istotny element domu, którego rola często bywa niedoceniana. Tymczasem prawidłowo działające orynnowanie pozwala uniknąć mieszkańcom wielu problemów. Dlatego warto regularnie kontrolować jego stan, w razie potrzeby naprawiać, a w skrajnych przypadkach nawet wymienić całą instalację.

Jakie rynny wybierać na dachy małych domków, altan, garaży i wiat?

To, że system rynnowy to istotny element dachu, wie chyba każda osoba budująca dom. Nie zapominajmy jednak, że również mniejsze dachy i daszki wymagają skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Z tego względu rynny powinny się też pojawić na budynkach gospodarczych takich jak garaże, wiaty czy altany. Jak je dobrać, by były praktyczne i trwałe?

Jak samodzielnie uszczelnić przeciekające rynny?

Nieszczelne rynny uniemożliwiają odpowiedni przepływ wody, co stwarza ryzyko zalania elewacji i jej zawilgocenia, sprzyjającego rozwojowi grzybów oraz pleśni. Jak zatem skutecznie udrożnić i zabezpieczyć orynnowanie, aby uniknąć podobnych problemów? Można wykorzystać do tego łatwe w aplikacji taśmy na bazie butylu.

Dom i rynny dobrze przygotowane na zimę

Intensywne opady śniegu, silne mrozy, porywiste wiatry – w tym roku zima postanowiła przypomnieć o sobie i wszystko wskazuje na to, że nieprędko nas opuści. Właściciele domów jednorodzinnych mają tym samym ręce pełne roboty. O czym koniecznie muszą pamiętać?


Stron: 15 ▾ Skocz do strony
◂  1 2 3 4  ▸  ▸▸

Czytaj też…

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18331 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 63

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >