Remont domu:Profile okienne bez tajemnic

Remont domu:Profile okienne bez tajemnic

Firma EKO-OKNA, czołowy polski producent okien z Raciborza, przygotowała dla klientów akcję informacyjną „Profile bez tajemnic”.

1.    Co to jest profil okna?
Profil okna to w skrócie konstrukcja, która trzyma szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy, listw przyszybowych, profili łączących itp. To najważniejszy element całego okna, decyduje w dużej mierze o tym, czy okno ma dobre właściwości termoizolacyjne (trzyma ciepło), zabezpiecza przed niepożądanymi gośćmi (np. w oknach antywłamaniowych) oraz czy spełnia walory estetyczne (np. profile kolorowe). Profile różnią się od siebie rozwiązaniami konstrukcyjnymi, rodzajem wzmocnień,  położeniem uszczelek, rozwiązaniami wentylacji i odwodnienia, wyglądem estetycznym oraz ilością komór. Na rynku obecnie najbardziej popularne są okna 5 i 6 komorowe, które zastąpiły 3 komorowe profile popularne kilka lat temu.
 


2.    Co to znaczy, że okna są 5 komorowe?
W przekroju profilu okna pięciokomorowego, jak sama nazwa wskazuje można wyodrębnić pięć komór. Okna 5 komorowe wyparły z rynku okna 3 komorowe. Zapewniają one lepszą izolacje cieplną i akustyczną (chronią przed hałasem). Okna z profilami 5 komorowymi polecane są do mieszkań w bloku na niewysokich piętrach. Kupują je również osoby, które swoje mieszkanie traktują jako tymczasowe i nie chcą inwestować większych pieniędzy w jego wyposażenie. Te okna są obecnie najpopularniejsze na rynku.


3.    Co to znaczy, że okna są 6 komorowe?
Te okna posiadają dodatkową, 6 komorę, dzięki czemu rozmiar ramy to 74 mm. Powierzchnia szyby jest zatem mniejsza, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze straty ciepła oraz jeszcze większą ochronę przed hałasem. Do niedawna okna 6 komorowe były traktowane jako produkt lepszego gatunku, jednak ze względu na rosnące wymagania klientów i rosnącą popularność stają się obecnie coraz bardziej powszechne i dostępne. Pierwsi polscy producenci już teraz oferują okna sześciokomorowe w ofercie standardowej (czyli w cenie okien pięciokomorowych. Okna 6 komorowe są doskonałe do domów oraz do mieszkań w bloku, które znajdują się na wysokich piętrach, w przestrzeniach wietrznych i narażonych na niskie temperatury.

4. Czy profile mogą mieć różne kolory i jak je dobrać?

Okna białe są najbardziej popularne i najczęściej kupowane. Ale kolor zależy tylko od upodobań i fantazji właściciela. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych odcieni. Chętnie kupowane są w ostatnim czasie okna, których okleina przypomina drewno – dąb, orzech, czy mahoń. Gama kolorów okien jest bardzo bogata – można mieć okna niebieskie, zielone, żółte, czy czerwone. Dobierając odcień profilu warto zwrócić uwagę na komponowanie się okna z elewacją domu, kolorem drzwi wejściowych, czy dachu. Przy wyborze okien kolorowych warto zdecydować się na okna z profilem 6 komorowym. Kolor przyciąga promienie słoneczne, rozgrzewa tworzywo. Usztywnienia oraz szeroka rama zapobiegają odkształceniu się profilu.

5.    Czy ilość komór w profilu ma wpływ na cenę okna?
Cenę okna determinuje przede wszystkim jego wymiar. Im jest większe i bardziej nietypowe, tym cena jest wyższa. Do niedawna ceny okien 6 komorowych przewyższały ceny okien 5 komorowych o kilkanaście procent. Jednak od niedawna pierwsi polscy producenci oferują okna 6 komorowe w standardzie, a więc w cenie 5 komorowych. Przed decyzją o zakupie okna warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty.

6.    Czym różnią się profile proste od okrągłych?
Profile proste różnią się od okrągłych przede wszystkim estetyką. Proste są bardziej tradycyjne i pasują do obiektów opartych o wiele kątów prostych. Okna okrągłe wykorzystuje się często w budynkach o bardziej niekonwencjonalnym wyglądzie. Oba rodzaje profili mają swoich licznych zwolenników. 

Źródło: PRIME Communications S.C. / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18529 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 81

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >