Sauna - aktywny wypoczynek w twoim domu

Sauna - aktywny wypoczynek w twoim domu

Cele sauny są zawsze te same: wypoczynek, odprężenie, hartowanie i wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. Gwarantuje oczyszczenie organizmu z toksyn, jest idealną profilaktyką w walce z infekcjami i przeziębieniem, a przez intensywne krążenie krwi, skóra staje się jędrniejsza i bardziej dotleniona Czytaj dalej

Natomiast sposób i okoliczności w jakich cele te będą osiągane zależą od każdego użytkownika. W przypadku planowanego domu stosunkowo łatwo o wygospodarowanie odpowiedniego pomieszczenia na saunę lub zespołu pomieszczeń w ramach kompleksu rekreacyjnego. ”Właściwa lokalizacja sauny, dostosowana do trybu i upodobań domowników, czyni ją funkcjonalną i wygodną. Dlatego warto – jeszcze przed wyborem projektu – odpowiedzieć sobie na pytania: w taki sposób chcecie i lubicie korzystać z sauny? Czy ma ona wraz z siłownią, minibasenem (wieloosobową wanną spa), domowym solarium, tworzyć rodzinne zaplecze rekreacyjne? Czy stanie się rytualnym wręcz miejscem spotkań z przyjaciółmi? Czy po trudach całego dnia będzie wymarzonym relaksem przed snem?”- mówi Monika Lisowska- Łętocha, Dyrektor Pracowni Projektowej w ARCHON+ Biuro Projektów.

 

SAUNA DLA AKTYWNYCH
Jest to rozwiązanie dla tych, którzy traktują saunę jako niezbędny element treningu sportowego. W bezpośrednim sąsiedztwie z domową siłownią, wanną spa – staje się miejscem regeneracji sił, a przez zmienność gorących i zimnych kąpieli hartuje ciało, poprawia krążenie krwi, dobroczynnie wpływa na zdrowie, a także wyszczupla. Bardzo ważne jest zaplanowanie miejsca do spożywania napojów w celu uzupełnienia ubytku płynów i soli mineralnych. Korzystanie z sauny po ćwiczeniach może powodować nadmierne odwodnienie, dlatego koniecznością jest wypicie dużych ilości wody i soków zarówno po treningu, a także przed i po pobycie w saunie.

SAUNA DLA TOWARZYSKICH
Spotkania z przyjaciółmi w miłej relaksującej atmosferze wcale nie muszą pochłaniać dużych powierzchni. W skromniejszych warunkach domowych, aby dobrze rozplanować funkcję wystarczy wydzielić odpowiednie kąciki: szafa lub półka z wieszakiem zamiast szatni, do mycia i schładzania ciała wystarczy kabina prysznicowa, obok szersza ławka (najlepiej o długości ok. 2m) lub stołek dla krótkiego odpoczynku. Po 2-3-krotnym cyklu: sauna – ochładzanie – wypoczynek, spotkanie dobrze zakończyć kolacją, dlatego najlepiej zlokalizować saunę na parterze. „Jeśli planujecie Państwo większy kompleks, składający się kilku pomieszczeń, odpowiedniejsza będzie piwnica koniecznie z możliwością wyjścia i schłodzenia się na świeżym powietrzu. Warto wówczas umieścić na zewnątrz kadź lub beczkę, które idealnie nadają się do zanurzania. Za to w zimie można chłodzić się na śniegu- proponuje Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+ Biuro Projektów.

SAUNA DLA DOMATORÓW
Zlokalizowanie sauny w intymnej części domu ma swoje uzasadnienie, jeśli wolicie Państwo taką formę relaksu bezpośrednio przed snem. Po cyklu kąpieli, który może trwać łącznie ok. 1,5-3 godzin, zaleca się długi odpoczynek – nawet do 3 godzin. Sauna może być zlokalizowana przy łazience ogólnodostępnej na poddaszu bądź w wydzielonej części sypialni małżeńskiej. Ponieważ na poddaszu często brakuje powierzchni na wydzielenie dużego kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego, ważna jest analiza funkcji i czynności jakie człowiek wykonuje przed –  w trakcie – i po pobycie w kabinie sauny. Wskazany jest podział czynności na dwie części i rozdzielenie ich do dwóch pomieszczeń: w łazience – część mokra: kąpiel higieniczna przed wejściem do sauny i po zakończeniu całego cyklu, wytarcie/wysuszenie, pobyt w kabinie sauny, schłodzenie; w sypialni lub w wydzielonym aneksie wypoczynkowym – część sucha: rozebranie się, wypoczynek, ewentualnie wyjście na świeże powietrze (np. na balkon).

 

Korzystając z wielowiekowej tradycji kąpieli w saunie, warto poznać podstawowe rodzaje i dobrać odpowiedni do wymagań użytkowników:
  • sauna sucha – jest najgorętsza, ponieważ użytkownik potraktowany zostaje od samego początku kąpieli temperaturą ok. 100-110°C, przy bardzo niskiej wilgotności powietrza,  nieprzekraczającej 10%. Następuje szybkie wysuszenie skóry i intensywne pocenie. Jest przeznaczona dla najbardziej wytrwałych i doświadczonych użytkowników.
  • sauna parowo-ziołowa – jest najchłodniejsza, bowiem temperatura osiąga jedynie 45-65°C, natomiast wilgotność jest bardzo wysoka 40-60%. Niewskazana jest wilgotność powierza powyżej 70% w pomieszczeniach, w których ściany i sufit wyłożone są drewnem w związku z zagrożeniem gromadzenia się wilgoci oraz rozwoju grzybów i pleśni. W saunie tej można również używać substancji zapachowych – w piecu znajduje się odpowiedni pojemnik na olejki eteryczne.
  • sauna mokra – najpopularniejsza w Finlandii i najczęściej stosowana, gdzie kąpiel rozpoczyna się w temperaturze 50°C, a wilgotność uzyskana przez polanie kamieni wodą, osiąga 35%. Stopniowo temperaturę należy zwiększać do 90°C przy 10-15%  wilgotności powietrza.


„Planując saunę w swoim domu należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna musi posiadać kanał wentylacyjny. W samej kabinie musi znajdować się otwór nawiewny o powierzchni 200 cm² w ścianie bezpośrednio za piecem, natomiast wylot maksymalnie oddalony od wlotu – najlepiej umieścić w suficie. Minimalna wysokość kabiny – 2 m. Dla zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji gorącego powietrza między kabiną a sufitem pomieszczenia  w którym się znajduje, należy pozostawić kilkanaście centymetrów wolnej przestrzeni, podobnie między ścianami kabiny a ścianami pomieszczenia – 5-10 cm.”- radzi Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+.

Drzwi powinny otwierać się zawsze na zewnątrz, mogą być z drewna – ale koniecznie z okienkiem, najlepiej z hartowanego szkła. Podłoga wyłożona terakotą odporną na działanie wysokich temperatur, na niej niezbędna jest drewniana kratka, uniemożliwiająca poślizgnięcie i poparzenie stóp. Piec powinien być umieszczony na ścianie wejściowej do kabiny, wówczas natychmiastowo ogrzewa powietrze wpadającego podczas wchodzenia i wychodzenia z sauny i być zasilany prądem trójfazowym- kontynuuje Monika Lisowska- Łętocha z ARCHON+ Biuro Projektów.

 

 

„Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość wypoczynku w saunie jest prawidłowe oświetlenie. Nie może być ono zbyt silne, najlepiej osłonięte drewnianymi abażurami lub umieszczone pod ławkami. Do tego spokojna relaksująca muzyka, ciepłe kolory, naturalne materiały – gwarantują pełną regenerację sił, odpoczynek fizyczny i psychiczny w Twoim domu”
- podsumowuje Monika Lisowska- Łętocha.


Źródło: ARCHON+ / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Ostatnio na forum

  • Podłogi Liczba postów: 229 Grupa: Robimy stro... Z własnego doświadczenia mogę polecić sprawdzoną i profesjonalną firmę https://www.sklepwykladziny.pl/panele-wi nylowe_k_245.html. Posiadają wysokiej jakości wyk...
  • Rozbiórki Liczba postów: 103 Grupa: Stawiamy śc... Przeczytałem dużo wpisów z tego wątku i dowiedziałem się bardzo dużo. Ta wiedza mi się przyda. ________________________________ ____________ https://www.tarnowsk...
  • blacha trapezowa Liczba postów: 133 Grupa: Robimy dach Mam blachę dwumodułową na dachu swojego domu z firmy Regamet. Nie jest to może budynek gospodarczy, ale wiem, że mają też w swojej ofercie blachy trapezowe. Mam...
  • Pokój dla dziecka Liczba postów: 182 Grupa: Nowości ara... kolory kolory i jeszcze raz kolory. Postaw na barwy pastelowe, delikatne i bardzo stonowane, oczywiście jasne. Rzuć okiem na wzornik NCS i wybierz kolor dla sie...
  • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 245 Grupa: Firmy budow... Planujesz rozbiórkę starego domu? A może niedawno kupiłeś dom, który posiada zagracony garaż i pełno w nim złomu? Firma https://kamm.pl/ oferuje i specjalizuje....
  • Samemu czy z firmą Liczba postów: 2 Grupa: Aktualności Każdego w końcu czeka przeprowadzka i do tego polecam fantastyczną firmę przeprowadzkową https://www.przeprowadzkiwroclaw.pl Bardzo dobrze się z nimi współpraco...

Kalkulator paneli podłogowych

Społeczność budnet.pl ma już 17887 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 120

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >