Wyjątkowe klucze do drzwi zewnętrznych

Wyjątkowe klucze do drzwi zewnętrznych

Odpowiednia konstrukcja i grubość drzwi, materiał, z którego są one wykonane, w końcu odpowiedni zamek, ryglujący skrzydło w kilku miejscach na różnej wysokości. Elementów, od których zależy bezpieczeństwo drzwi wejściowych, jest bardzo wiele. A w jaki sposób na bezpieczeństwo wpływa sam klucz?

 

Niewiele osób orientuje się, jakie rodzaje i typy kluczy są dostępne w sprzedaży. Możemy je podzielić, zależnie od zasady działania, na 3 główne grupy: mechaniczne, magnetyczne, elektroniczne. Z kolei biorąc pod uwagę rodzaje nacięć, wyróżniamy modele frezowane, nacinane i nawiercane.

 

Czytaj również: Laureat konkursu „Dobry Design 2014”

 Jak najwięcej kombinacji kodu

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo klucza jest ilość możliwych kombinacji kodu. – Ilość kombinacji zależy od liczby nacięć i nawierceń na modelu – czym jest ich więcej, tym model uznaje się za bezpieczniejszy. Ilość kombinacji kodu klucza jest określona w europejskiej normie PN-EN 1303; 2007. Produkt musi posiadać daną ich liczbę, by być zakwalifikowany do konkretnej klasy. Klucz z klasy 1. posiada 100, podczas gdy ten z najwyższej grupy ma już 100 000 kombinacji kodu – tłumaczy Grzegorz Korzeniowski, ekspert firmy Assa Abloy, globalnego lidera produkcji systemów zabezpieczeń obiektów. Im wyższa klasa i ilość kombinacji, tym model jest bezpieczniejszy. Najbezpieczniejsze modele posiadają nawet kilka milionów kombinacji kodu.Bardzo ważną kwestią jest także trwałość kluczy – muszą być one maksymalnie wytrzymałe i odporne na ścieranie. Ich jakość w dużej mierze zależy od materiału, z którego klucz jest wykonany. Najmocniejsze są te stworzone z chromu lub mosiądzu.

 

Czytaj również: Drzwi idealne do domów pasywnych

 


 

Chroniony patentem

Bezpieczna konstrukcja klucza to taka, która nie pozwoli lub w jak największym stopniu utrudni sczytanie i skopiowanie. Równie ważne jest jednak także zabezpieczenie klucza przed niekontrolowanym dorabianiem. W znacznym stopniu chroni nas przed tym zestaw, w skład którego wchodzi karta bezpieczeństwa. Na karcie, podczas zakupu, umieszcza się zakodowane dane  dotyczące kształtu i kodu klucza. Do każdorazowego dorobienia kluczy niezbędna jest wówczas karta danego modelu.

 

Czytaj również: Nowa marka drzwi zewnętrznych

 

Najwyższy poziom bezpieczeństwa oferują nam klucze chronione patentem. – Na rynku znajdziemy modele chronione patentem na terenie Polski, a także te z patentem międzynarodowym. Klucze tego typu są zarejestrowane w Urzędzie Patentowym, a więc prawo do ich wytwarzania i sprzedaży ma tylko producent oraz osoby lub firmy przez niego upoważnione. W tym wypadku klucz może być dorabiany tylko u producenta lub w oficjalnych punktach dystrybucyjnych firmy. Ważne jest, aby odpowiednimi patentami chronione były zarówno rozwiązania konstrukcyjne, jak i wzór klucza surowego – dodaje ekspert Assa Abloy. Klucz chroniony patentem da nam pewność, że nikt nie będzie miał możliwości jego dorobienia bez naszej zgody. Informację o tym fakcie znajdziemy na opakowaniu produktu.

Źródło: Sfera PR / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 18793 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 71

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >