Zadbaj o swój dom, zanim zrobi się zimno i mokro
Tegoroczne prognozy pogodowe przewidują zimę cieplejszą niż zwykle, jednak częściej mają występować opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wskazuje, że temperatura w całym kraju ma być nieco wyższa niż średnia z lat 1991-2020. To jednak nie oznacza braku wyzwań. Częstsze i bardziej intensywne opady deszczu będą wymagać przygotowania naszych domów na nadchodzące warunki pogodowe.
Czytaj dalej
Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pozwolą przygotować dom na zimę oraz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.
1. Sprawdzenie rynien
Większe opady deszczu oznaczają, że rynny będą intensywnie pracować, odprowadzając wodę. Aby zapobiec zalaniu domu, upewnij się, że są one czyste i drożne. Liście, igliwie i inne zanieczyszczenia mogą blokować przepływ wody, co prowadzi do zalewania dachu i fundamentów. Długofalowo warto rozważyć montaż osłon na rynny, które zatrzymają większe zanieczyszczenia. Regularne czyszczenie rynien to również sposób na uniknięcie większych napraw.
2. Przygotowanie systemu grzewczego
Zanim zrobi się naprawdę zimno, odpowietrz grzejniki oraz oczyść kominki. Serwisowanie pieca lub kotła to także istotny krok, aby system grzewczy działał efektywnie przez całą zimę. Brak konserwacji może prowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania nawet o 30 proc. i więcej[1]. Regularna konserwacja systemu grzewczego wydłuża zaś jego żywotność i zapewnia bezpieczną i bezawaryjną eksploatację. Ponadto chroni środowisko i oszczędza koszty ogrzewania przy zachowaniu wysokiego poziomu komfortu grzewczego.
3. Sprawdzenie izolacji
Szczelność domu to podstawa oszczędności na kosztach ogrzewania. Skontroluj okna i drzwi, aby upewnić się, że nie tracisz przez nie ciepła. Jeśli poczujesz przewiew, zainstaluj uszczelki lub zastosuj taśmę izolacyjną. Eksperci podają, że przez drzwi i okna możemy stracić nawet od 20 do 30 proc. ciepła[2].
4. Ochrona rur przed zamarzaniem
Warto również zadbać o izolację rur wodnych, szczególnie tych znajdujących się w nieogrzewanych pomieszczeniach, takich jak piwnice czy garaże. Zamarznięte rury mogą pęknąć, a to prowadzi do kosztownych napraw. Specjalne piankowe otuliny to tani i skuteczny sposób na ochronę przed tym problemem.
5. Kontrola wentylacji
Pamiętaj również o wentylacji, szczególnie w piwnicach i na strychach, gdzie wilgoć może prowadzić do powstawania pleśni. Sprawdź, czy wentylacja działa prawidłowo, ale również zamknij te kanały, które mogą powodować niekontrolowaną utratę ciepła.
6. Sprawdzenie sprzętu do odśnieżania
Chociaż prognozy IMGW mówią o mniejszych opadach śniegu, nie oznacza to, że odśnieżanie nie będzie konieczne. Przygotuj się na każdą ewentualność i sprawdź stan sprzętu, takiego jak łopaty, odśnieżarki. Warto mieć na uwadze, że za odśnieżanie chodnika przed domem odpowiadają właściciele, a za zaniedbania grożą mandaty od straży miejskiej.
7. Ubezpieczenie zimowe
Bardzo ważnym elementem przygotowania domu na zimę jest też objęcie nieruchomości odpowiednim ubezpieczeniem uwzględniającym home assistance.
– Przygotowując dom na zimę, warto rozważyć wykupienie odpowiednich polis ubezpieczeniowych, które mogą ochronić przed niespodziewanymi kosztami związanymi z uszkodzeniami spowodowanymi warunkami pogodowymi. Zimą zwiększa się na przykład ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez mróz i śnieg, takich jak zamarznięte rury, uszkodzenia dachu spowodowane ciężarem zalegającego śniegu czy zalania w wyniku odwilży. Warto więc upewnić się, że polisa obejmuje takie ryzyka, jak np. powódź, zalanie z powodu wycieku wody z instalacji, szkody spowodowane zjawiskami naturalnymi np. deszczami nawalnymi czy huraganami. Trzeba także pamiętać, że zimą urządzenia grzewcze są intensywnie wykorzystywane, dlatego ubezpieczenie powinno pokrywać organizację naprawy i pokrycie jej kosztów. Jest to szczególnie ważne w chłodnych miesiącach, kiedy na wolnym rynku takie usługi są trudnodostępne ze względu na dużą liczbę zleceń. Warto przy tym pamiętać, by zwrócić uwagę czy pakiet assistance obejmuje nie tylko dojazd i robociznę, lecz także koszty części zamiennych, często pokrywanych w ramach osobnego limitu – może to znacząco zmniejszyć wydatki związane z naprawą. Dotyczy to tak samo serwisu technika urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, instalacji gazowych, elektryka, jak i naprawy sprzętów domowych. Jeśli dom po szkodzie nie nadaje się do zamieszkania, przyda się organizacja noclegu w hotelu lub zabezpieczenie ocalałego mienia – mówi Piotr Hołoweńko, kierownik Działu Sprzedaży Mondial Assistance.
Czytaj również: Kiedy, bez obaw o zdrowie własne i rodziny można bezpiecznie wrócić do domów zalanych przez powódź?
Dobre ubezpieczenie na zimę może nas uchronić przed wysokimi kosztami napraw związanych z uszkodzeniami spowodowanymi przez pogodę. Inwestycja w odpowiednie ubezpieczenie w razie nagłych zdarzeń może pomóc nam zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.
Przygotowanie domu na zimę to nie tylko kwestia komfortu, ale także oszczędności i bezpieczeństwa. Regularna konserwacja, dbałość o system grzewczy i rynny oraz właściwe ubezpieczenie mogą pomóc uniknąć poważnych problemów i zapewnić spokojny sezon zimowy. Warto zacząć działać już teraz!
Czytaj również: Jak zbudować samodzielnie dom?
Grupa Mondial Assistance: interwencja co 2 sekundy w każdym miejscu świata
Jesteśmy międzynarodowym liderem rynku assistance, ubezpieczeń turystycznych i osobistej opieki. Z usług Grupy, świadczonych na wszystkich kontynentach, korzysta 250 milionów ludzi, tj. 4% światowej populacji. To część naszego know-how, które uzupełnia doświadczenie z ponad 20 lat istnienia w Polsce. Od lat pracujemy na sukces wielu znanych Ci firm – również tych największych.
[1] https://homeclimates.com/blog/guide-seasonal-hvac-maintenance
[2] https://oknar-internorm.pl/poradnik/ile-ciepla-ucieka-przez-okna-i-jak-temu-zapobiec
Komentarze
Czytaj też…
Czytaj na forum
- Izolacja dachu skośnego z zastosowaniem wełny mine... Liczba postów: 2 Grupa: Budowa i re... Jeśli planujecie izolację dachu, warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Recticel Insulation. Ich płyty Powerroof to doskonałe rozwiązanie do ocieplenia dachu skośn...
- stoły do produkcji i naprawy palet opłaca się kupi... Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Które stoły do produkcji i naprawy palet opłaca się kupić? Jest tego trochę na rynku, a ja po latach wchodzę znowu na rynek i nie wiem na co się zdecydować.
- Garaż drewniany, blaszany czy murowany. Jaki wybra... Liczba postów: 9 Grupa: Budowa i re... Jeśli szukasz garażu, który łączy funkcjonalność i estetykę, koniecznie zapoznaj się z ofertą Amigo. To producent garaży drewnianych. Możesz dowolnie skonfiguro...
- Od czego zaczynamy urządzanie mieszkania w stanie... Liczba postów: 8 Grupa: Budowa i re... Jakbyście poszukiwali jakiegoś stołu do Waszej jadalni, to koniecznie zerknijcie na taką propozycję, jak stół okrągły rozkładany z oferty https://www.sfmeble.pl...
- Czas na remont Liczba postów: 135 Grupa: Budowa i re... Hejka! W ostatnim czasie natknąłem się na mega interesującego bloga o domowych sprawach – https://wewnetrzudomu.pl/ . Sądzę, że może Was zainteresować, szczegól...