Czy duże okna są praktyczne?

Czy duże okna są praktyczne?

Naturalne doświetlenie wnętrz budynków jest bardzo istotne dla naszego samopoczucia. Dobrze doświetlone powinny być nie tylko biura, gdzie pracujemy, ale także nasze mieszkania. Czytaj dalej

 

Dla firmy Dolcan to jeden z najważniejszych elementów przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych. W wielu inwestycjach deweloper montuje panoramiczne okna od ziemi do sufitu. Nie bez przyczyny, klienci szukają mieszkań dobrze doświetlonych. 

 

 Fot. DolcanOsiedle Ogrody Ochota – w mieszkaniach montowane są panoramiczne okna od sufitu do podłogi

 

Jesienią i zimą, kiedy dni są krótkie, pochmurne do naszych domów i mieszkań dociera dużo mniej światła, niż w trakcie letnich miesięcy. Od lat znane są badania potwierdzające, że brak słońca i światła dziennego przekłada się na złe samopoczucie czy  przygnębienie. Dlatego duże i odpowiednio rozmieszczone okna są tak istotne. 
Regulują to przepisy. Ustawa określa, że stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic do powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu powinien wynosić co najmniej 1:8.

 

Czytaj również: Zabezpieczenie domu przed włamaniem

 

Prawo określa, ale rzeczywistość weryfikuje te założenia. Wiele z budowanych dziś osiedli, przypomina bloki z czasów PRL, mają malutkie okna i zabudowane, betonowe balkony. W efekcie ich wnętrza są ciemne i mało przyjazne. Duże, cenione firmy deweloperskie dbają jednak o jakość architektury i komfort życia mieszkańców. – We wszystkich naszych osiedlach współczynnik powierzchni okien do metrażu mieszkania jest dużo lepszy, niż określają to normy budowlane. Dlatego pomieszczenia są tak jasne, i przestronne – mówi Norbert Kowałko, inspektor nadzoru robót budowlanych z firmy Dolcan.

 

Deweloper, w każdej inwestycji, niezależnie od tego czy jest to wielorodzinny, kilkupiętrowy budynek, czy dom jednorodzinny, realizuje dużo przeszkleń. Firma wykorzystuje różne rozmiary okien, są to zarówno okna klasyczne dwuskrzydłowe, ale także szerokie, jednoskrzydłowe. W mieszkaniach Dolcan montowane są także okna panoramiczne, czyli od sufitu do podłogi, o jednym lub trzech skrzydłach. Ich rozmiar przykładowo na osiedlu Magenta w Rembertowie wynosi nawet 4,14 m x 2,35 m. Deweloper wykorzystuje zasadę, iż przez wyższe, pionowe okna wpada więcej światła, niż przez okno o tej samej powierzchni, ale niższe.

 

 Fot. DolcanOsiedle Rudy Rydz – duże przeszklenia na obu kondygnacjach zapewniają dopływ światła słonecznego do wnętrz

 

Zazwyczaj szerokie, panoramiczne przeszklenia planowane są w salonie. Jak m.in. w architekturze mieszkań na osiedlach bezczynszowych. Głównie ze względu na fakt, iż w mieszkaniach tych każdy lokal ma taras i wyjście do ogródka. Tu większość stanowią dwu lub trzyskrzydłowe przesuwne okna.Ale w wybranych inwestycjach, jak np. Skierniewicka City, takie panoramiczne szyby montowane są również w sypialniach, a nawet łazienkach. Na wyższych piętrach gwarantują one niepowtarzalny widok na miasto, który można podziwiać np. relaksując się w wannie. 

 

Duża ilość przeszkleń w naszych inwestycjach nie sprawia jednak, że mieszkania są chłodniejsze, czego czasem zupełnie niepotrzebnie obawiają się klienci. Wszystkie montowane przez nas okna mają bowiem niski współczynnik przenikania – podkreśla Norbert Kowałko. 

 

Czytaj również: Innowacyjność w oknach PVC – suche szklenie statyczne STV®

 

Transparentne balkony i zimowe ogrodyDeweloper zadbał nie tylko o tradycyjne przeszklenia w mieszkaniach. O dobrym  doświetleniu wnętrz architekci Dolcan pamiętają również projektując balkony. Balustrady wykonane są zwykle z przezroczystego szkła, lub są to ażurowe zabezpieczenia wykonane z metalu. W inwestycjach Ogrody Ochota i Skierniewicka City deweloper przewidział również duże przeszklone ogrody zimowe. Pomieszczenia sprawdzają się zwłaszcza w pochmurne jesienno-zimowe dni, kiedy światła za oknem jest wyraźnie mniej. 

 

- Klienci chętniej wybierają w pierwszej kolejności lokale z dużymi oknami i balkonami – potwierdza Anna Sitnik, zastępca dyrektora biura sprzedaży w Dolcan. Jak ważne jest to dla osób poszukujących mieszkania pokazują też dane zebrane przez agencję Metrohouse: 91 proc. osób poszukujących mieszkania zwraca uwagę na stronę, na którą wychodzą okna. Najbardziej preferowane kierunki gwarantujące dobre doświetlenie mieszkania - południe i zachód. 88 proc. klientów potwierdza, że to czynnik ważny dla nich w procesie wyboru mieszkania. 

 

Źródło: GlobalBrand Institute / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17077 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 241

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >