Czy klimatyzacja jest formą luksusu czy konieczności? Komfort wynikający z posiadania klimatyzacji

Czy klimatyzacja jest formą luksusu czy konieczności? Komfort wynikający z posiadania klimatyzacji

Jeszcze do niedawna urządzenia klimatyzacyjne kojarzyły nam się z luksusowymi wnętrzami o wysokim standardzie. Czytaj dalej

Dziś stają się powszechnym wyposażeniem pomieszczeń codziennego użytku: centrów handlowych, restauracji, biur, a także prywatnych mieszkań.Do najważniejszych czynników wpływających na rosnącą popularność klimatyzatorów w Polsce można zaliczyć: wzrost wymogów technicznych powstających inwestycji, wzrost oczekiwań Polaków odnośnie standardów pracy i życia codziennego, a także spadek cen urządzeń klimatyzacyjnych oraz wzrost ich jakości i efektywności.

WARUNKI TECHNICZNE INWESTYCJI

W ostatnich latach Polska zaczęła doganiać kraje Europy Zachodniej pod kątem standardów realizowanych inwestycji. Są to naturalne tendencje obserwowane w krajach wysokorozwiniętych, co wynika z rosnących wymagań zarówno ze strony inwestorów, jak i ustawodawców. Dzięki temu na przykład wszystkie nowopowstające budynki usługowo-produkcyjne muszą być obecnie wyposażane w systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne, posiadające certyfikaty energetyczne uwzględniające zyski i straty ciepła.

Systematycznie rosną nie tylko normy techniczne, jakie muszą spełniać budynki i pomieszczenia, ale także nakładany jest obowiązek zakładania systemów klimatyzacji w wybranych sektorach usługowych. Dotyczy to na razie aptek – gdzie taka konieczność jest określona prawem o roku 2010 – ale w następnych latach ma być on rozszerzany o kolejne branże.

PRZEDE WSZYSTKIM KOMFORT

Polacy coraz bardziej cenią sobie wygodę zarówno w domu, jak i w pracy. Dla poczucia komfortu potrzebujemy optymalnej temperatury, która pozwoli nam efektywnie funkcjonować. Urządzenia wysokiej klasy umożliwiają nie tylko chłodzenie w upalne dni, ale także dogrzewanie pomieszczeń w zimie, przy optymalizacji zużycia energii.

Nowoczesne systemy klimatyzacyjne pozwalają wyeliminować niekorzystne dla samopoczucia, sezonowe wahania temperatur. Co więcej, inwestycja w klimatyzację – zarówno pomieszczeń użytku publicznego, jak i prywatnych domów – podnosi nie tylko komfort związany z temperaturą, ale także umożliwia poprawę jakości powietrza, dzięki stosowaniu nowoczesnych filtrów.

EFEKTYWNOŚĆ ZA ROZSĄDNĄ CENĘ

Nie bez znaczenia jest też co raz większa konkurencja na rynku producentów i dystrybutorów, dzięki której klimatyzacja staje się coraz tańsza, a tym samym bardziej dostępna dla każdego konsumenta.

Ponadto, klienci częściej są zainteresowani takimi cechami, jak: jakość wykonania, klasa energooszczędności, czy parametry pracy urządzenia. Jednocześnie rośnie świadomość ekologiczna Polaków, dlatego producenci i dystrybutorzy – podążając za tym trendem – oferują przyjazne środowisku urządzenia. Nie bez znaczenia jest także wygląd. Urządzenia te są zdecydowanie mniejsze, a dzięki pracy projektantów stanowią przyjazny dla oka element wystroju wnętrza, co dodatkowo przekonuje użytkowników do korzystania z tych rozwiązań.

Inną tendencją, jaką można zaobserwować na rynku klimatyzacji, jest zainteresowanie kompleksowymi rozwiązaniami, które pozwalają na obsługę kilku pomieszczeń za pomocą jednego urządzenia. Takie układy dają możliwość chłodzenia kilku pomieszczeń, dzięki czemu system jest jeszcze bardziej energooszczędny.

DOBÓR WŁAŚCIWEGO URZĄDZENIA

Klimatyzatory dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Urządzenia typu on off oraz inwertery. W zależności od naszych wymagań i kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na zamontowanie klimatyzacji, możemy wybrać jedną z nich.

Urządzenia on off działają na zasadzie włącz-wyłącz. Agregat jest załączany i sprężarka pracuje na pełnych obrotach. Po uzyskaniu zadanej temperatury sprężarka jest wyłączana, a temperatura w pomieszczeniu rośnie o 2 stopnie Celsjusza, po czym sytuacja się powtarza. Urządzenie zostaje automatycznie włączone i proces zaczyna się od początku.

Urządzenia inwerterowe natomiast uzyskują średnio dwa razy większe obroty, dzięki czemu szybciej uzyskują żądaną temperaturę. Po jej osiągnięciu płynnie zmniejszają obroty. Pozwala to na zredukowanie zużycia energii i cichszą pracę, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Ponadto, urządzenia inwerterowe są dużo bardziej precyzyjne, dlatego otrzymujemy mniejsze wahania temperatur w pomieszczeniu. Ciągłość i płynność pracy wydłuża też żywotność urządzenia, a co za tym idzie zmniejsza koszty serwisowania i ewentualnej wymiany. Jednostki inwerterowe są średnio o 40% bardziej energooszczędne niż zwykłe klimatyzatory. Wyższa cena tych urządzeń często zwraca się już po pierwszym roku eksploatacji.

Oferta urządzeń klimatyzacyjnych jest coraz bogatsza i pozwala na dobranie rozwiązania na miarę naszych potrzeb oraz możliwości, zarówno architektonicznych, jak i finansowych. Na sprzedaż klimatyzatorów istotnie przyczyniają się czynniki atmosferyczne – upalne lata i mroźne zimy. Tegoroczne rekordy temperatur w czasie wakacji były przyczyną prawdziwego boomu na klimatyzatory - urządzenia zostały wyprzedane z magazynów, co zaowocowało nawet 6 tygodniowymi okresami oczekiwania na dostawę. Dlatego dla własnego komfortu warto podjąć decyzję o zakupie klimatyzatora z wyprzedzeniem.

 

Sławomir Kubiczek, kierownik produktu ds. urządzeń klimatyzacyjnych Centrum Klima SA

 

Źródło: GENESIS PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17342 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 259

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >