Czy ogrzewanie zaczyna się od września?

Czy ogrzewanie zaczyna się od września?

23 września rozpoczęła się jesień. Warto wykorzystać ostatnie ciepłe chwile i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. Kiedy na zewnątrz ochłodzi się, powrót do ciepłego mieszkania będzie prawdziwą przyjemnością. Czytaj dalej

 

Dlaczego, mimo że do zimy jeszcze daleko, w naszych mieszkaniach już we wrześniu kaloryfery mogą być ciepłe?  Wielu z nas błędnie sądzi, że kaloryfery w mieszkaniach są ciepłe jedynie w tzw. „sezonie grzewczym”, który kojarzyć się może ze srogą zimą i minusowymi temperaturami. Rzeczwywistość jest inna – „sezon grzewczy” już dawno przestał istnieć, a komfort cieplny dzięki ciepłym grzejnikom możemy odczuwać nawet we wrześniu. Jak to się dzieje?

 

Czytaj również: Funkcjonalny grzejnik o estetycznym wyglądzie

 

Wszystko zawdzięczamy automatyce pogodowej, która nazywana jest potocznie „pogodynką” – urządzenie to dba, by w naszych mieszkaniach było ciepło i przytulnie zawsze wtedy, gdy temperatura za oknem spada poniżej ustalonego pułapu. „Pogodynki” zamontowane są we wszystkich warszawskich węzłach cieplnych obsługiwanych przez SPEC. Te sprytne urządzenia automatycznie sterują dostawami ciepła do budynków, gdy tylko odnotują spadek temperatury na dworze (zazwyczaj jest to 12°C).

 

Czytaj również: Jakie są właściwości ogrzewania podłogowego?

 

– "Wszyscy użytkownicy warszawskiego ciepła sieciowego mogą z niego korzystać przez cały rok, kiedy tylko jest ono potrzebne. I, mimo że wiele administracji przyzwyczajonych jest do pojęcia „sezon grzewczy”, który ich zdaniem zaczyna się późną jesienią i kończy wraz z nadejściem wiosny, z ciepła do ogrzewania mieszkań możemy korzystać tak samo, jak z ciepłej wody – przez wszystkie miesiące w roku" – mówi Piotr Stachowiak, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło.

 

 

Korzystanie z „pogodynki” nie podwyższa kosztów ogrzewania budynku, za to pozwala na bardziej racjonalne wykorzystywanie ciepła. Płacimy jedynie za ciepło faktycznie dostarczone i zużyte – stała opłata obowiązuje przez cały rok. Dostawa ciepła może być uruchomiona wielokrotnie nawet na kilka godzin, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego progu.

 

Czytaj również: Jak zapewnić komfort cieplny w domu?

 

- "Warunkiem korzystania z „pogodynki” jest włączony węzeł cieplny. Niestety, administracje często go odłączają, przez co – mimo włączonej  automatyki – mieszkańcy odcięci są od dostaw ciepła" – wyjaśnia Marcin Pałczyński, ekspert kampanii Warszawskie Ciepło. Dodatkowo, mieszkańcy mogą regulować temperaturę w pokojach za pomocą termostatów grzejnikowych – to jeden ze sposobów, który pozwala na racjonalne wykorzystywanie ciepła.

 

Jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za ogrzewanie pamiętajmy, by nie zastawiać kaloryferów meblami i nie zasłaniać ich np. ciężkimi zasłonami. Wolna przestrzeń przed grzejnikiem pozwoli ciepłu swobodnie krążyć po pomieszczeniu. Mimo że chłodne poranki i wieczory stają się już codziennością, osoby korzystające z „pogodynki” nie muszą martwić się o ciepło w swoich mieszkaniach. Automatyka pogoda dopilnuje, byśmy kładli się spać i budzili w ciepłym i przytulnym pomieszczeniu.Źródło: Multi PR / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17007 użytkowników

Użytkownicy online (3)

gości: 239

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >