Czy okno w łazience jest nam potrzebne?

Czy okno w łazience jest nam potrzebne?

Oknem w łazience mogą się przede wszystkim cieszyć właściciele domów jednorodzinnych. Głównym atutem tego rozwiązania jest możliwość wentylacji pomieszczenia oraz korzystania z naturalnego światła. Czytaj dalej

 

W nowoczesnych łazienkach okna stanowią często także elegancki element aranżacyjny, który nadaje wnętrzu wyrafinowanego charakteru. Jak zatem wybrać najlepsze okno do naszej łazienki?

 

Pogromca wilgoci

Łazienka to miejsce, w którym ze względu na jego charakter bardzo łatwo gromadzi się para wodna. Powstaje ona między innymi podczas kąpieli czy prania. "Jeżeli nie stworzymy jej możliwości „ucieczki”, powietrze stanie się zbyt wilgotne. To z kolei może doprowadzić do rozwoju na ścianach i suficie pleśni i grzybów. Stanowią one nie tylko problem natury estetycznej, szpecąc pomieszczenia, ale mogą także wywoływać alergie lub inne groźne choroby, na przykład grzybicę czy choroby układu oddechowego" - mówi Wioleta Maniecka, Menadżer ds. Szkoleń z firmy OKNOPLAST. Okno w łazience pozwoli nam łatwo rozwiązać ten problem. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób przewietrzymy wnętrze, wpuszczając do środka świeże powietrze.

 

Barokowy styl w łazience. Luksusowe stylizowane baterie łazienkowe.

 

Wentylacja łazienki za pomocą otwartego okna może być kłopotliwa podczas chłodniejszych pór roku. Jeśli obawiamy się, że w ten sposób nadmiernie wyziębimy pomieszczenie, możemy zastosować nawiewniki okienne. Dzięki nim utrzymamy świeże powietrze i odpowiedni poziom wilgotności  w naszej łazience o każdej porze roku. Na rynku dostępne są dwa rodzaje nawiewników. "Pierwszy z nich stanowią te, których stopień otwarcia ustawiamy ręcznie wedle własnych potrzeb lub pod kątem warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Drugi rodzaj to inteligentne nawiewniki, które dzięki specjalnemu czujnikowi automatycznie dostosowują się do warunków panujących w pomieszczeniu – wilgotności powietrza i jego temperatury - jak również do czynników zewnętrznych, np. siły wiatru. Reagują one na wszelkie zmiany, zwiększając lub zmniejszając ilość napływającego powietrza, a tym samym zapewniając jego wymianę na odpowiednim poziomie" – tłumaczy Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.

 

 

Czar naturalnego światła

Na zdrowie i samopoczucie człowieka najlepszy wpływ ma naturalne światło. Żadne, nawet najlepsze oświetlenie nie jest w stanie go zastąpić. Czemu więc nie wykorzystać tego faktu projektując łazienkę? "Okno w łazience pozwoli nam na naturalne, optymalne oświetlenie pomieszczenia. Ponadto pełni ono bardzo praktyczną funkcję. Dzięki dostępowi światła dziennego do wnętrza nie jesteśmy zmuszeni włączać sztucznego oświetlenia za każdym razem, kiedy chcemy skorzystać z łazienki. W ten prosty sposób nasze rachunki za energię elektryczną będą zdecydowanie niższe. Ponadto, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej będziemy także mogli bezkosztowo dogrzać pomieszczenie podczas chłodniejszych pór roku" – mówi Wioleta Maniecka, Menadżer ds. Szkoleń z OKNOPLAST. Warto pamiętać, że łazienka w naszym domu nie musi być tylko praktycznym pomieszczeniem. To właśnie tutaj, w aromatycznej kąpieli, możemy się odprężyć po ciężkim dniu w pracy. Naturalne oświetlenie pomoże się nam zrelaksować, zwłaszcza jeśli dodatkowo mamy piękny widok za oknem.

 

 

Łazienka w stylu glamour

Obecnie, nowoczesne łazienki często są małymi dziełami sztuki. Modna glazura, eleganckie detale i dodatki sprawiają, że wnętrze ma wyjątkowo wyszukany charakter. Także odpowiednio dobrane okno może wiele zdziałać. "Jeśli łazienka usytuowana jest od strony południowej, a w dodatku mamy piękny widok za oknem - warto rozważyć zastosowanie dużych przeszkleń. To dość odważne rozwiązanie, które sprawi jednak, że pomieszczenie będzie mieć wyjątkowo wyrafinowany i nowoczesny charakter. Nie musimy przy tym obawiać się nadmiernego chłodu w łazience. Strona południowa jest bowiem tą najlepiej nasłonecznioną. Ponadto, nowoczesne okna, np. te energooszczędne zapewnią optymalne ciepło w pomieszczeniu całym rokiem" – tłumaczy Wioleta Maniecka.

 

Armatura dzięki której woda staje się źródłem dobrego samopoczucia

 

Jeśli wolimy bardziej tradycyjny styl, możemy rozważyć montaż okien o klasycznym kształcie - prostokątnym lub kwadratowym. Do łazienki pasują również okna o asymetrycznych kształtach - trójkątne, łukowe lub półkoliste. Takie oryginalne formy przyciągają wzrok i stanowią istotny element dekoracyjny. "Warto pamiętać, że bez względu na kształt czy rozmiar okna powiększy ono optycznie i doświetli nawet małą łazienkę" – dodaje Wioleta Maniecka
z OKNOPLAST.  

 


 

Ochrona intymności

Zdarza się czasami, że nasza łazienka – zamiast na przykład na ogród - wychodzi na ulicę lub dom  sąsiadów. Pojawiają się wtedy dylematy, czy rzeczywiście w takiej sytuacji warto planować okno. "Nie rezygnujmy z tej możliwości – doradza Wioleta Maniecka z OKNOPLAST. Rozwiązaniem w tej sytuacji są na przykład szyby ornamentowe. Ich wzorzysta faktura sprawia, że wnętrze łazienki jest niewidoczne z zewnętrz, a jednocześnie światło słoneczne dociera nadal do pomieszczenia" – dodaje Wioleta Maniecka z OKNOPLAST.

 

Źródło: Partner of Promotion / budnet.pl

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17357 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 213

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >