Czym się kierować, wybierając okna?

Czym się kierować, wybierając okna?

Montaż okien to jeden z większych wydatków przy budowie domu. Ale oszczędność na tym elemencie może się zemścić, chociażby w postaci wysokich rachunków za ogrzewanie. Dobre okno to takie, które będzie ładne, trwałe i zapewniające wysoki komfort użytkowania.

 

Współczynnik przenikania ciepła

 Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła, to jeden z najważniejszych parametrów określających jakość okna. Im niższa jego wartość, tym lepiej – maksymalna dopuszczalna wartość to 1,8, natomiast dla okien energooszczędnych powinno to być max 1,2 (http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/ioiw/WspU.pdf). Najlepsze okna mają oczywiście wynik znacznie poniżej tej normy, w okolicach 0,8 W/m2K albo mniej. Dlaczego jest on tak ważny? Po pierwsze, określa właściwości termiczne całego okna (profil plus szyby), po drugie, przy małych stratach ciepła płacimy mniej za ogrzewanie. Przy nietypowym kształcie ram należy poprosić o wyliczenie Uw dla tego konkretnego rozwiązania. Ale okna nie tylko generują straty ciepła, mogą się też dogrzewać pomieszczenia. Wysoki współczynnik przepuszczalności energii g zapewnia dodatkowe ciepło w pomieszczeniu, ale latem ta cecha może być prawdziwym przekleństwem, dlatego trzeba uważać na wartość tego wskaźnika, zwłaszcza w oknach wychodzących na południe; na ścianie północnej wysoka wartość g jest jak najbardziej wskazana.

 

 

Czytaj również: Rolety nowej generacji

 

Klasa profilu okna

 Klasę profilu okna określają symbole A, B, C. Najwyższą jakość zapewnia klasa A. Ścianki tak oznaczonych profili są grubsze, co zapewnia większą odporność na odkształcenia i wyższy komfort akustyczny. Istotna jest też ilość komór – im więcej, tym okno jest cieplejsze. Skala od A1 do C5 pokazuje, w jakim stopniu okno jest odporne na wiatr – klasa A jest klasą najniższą. Z kolei parametry od 1A do 9A określają klasę wodoszczelności. Wyższa klasa zapewnia lepszą ochronę przed opadami; w polskim klimacie okna powinny mieć klasę 4A albo wyższą. Warto też zwrócić uwagę na klasę przepuszczalności powietrza – od 1 do 4, gdzie 4 gwarantuje najwyższą szczelność. Okna spełniające te standardy można zamówić na stronie www.stolplastik.pl

 

Czytaj również: Nowy typ wysokoselektywnego szkła przeciwsłonecznego

 

Dodatkowe funkcje

 Współczesne okna są wyposażone w wiele praktycznych funkcji. Warto zwrócić uwagę na kąt rozwarcia okna, obecność ograniczników (zabezpieczają okno przed uderzeniem o ścianę), możliwość uchylania okien, blokady bezpieczeństwa. W przypadku okien połaciowych, istotny jest sposób ich otwierania (rozwieralne, obrotowe, uchylne).

Źródło: stolplastik / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 17313 użytkowników

Użytkownicy online (2)

gości: 140

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >