DLACZEGO WARTO INSTALOWAć KOLEKTORY SŁONECZNE?

DLACZEGO WARTO INSTALOWAć KOLEKTORY SŁONECZNE?

Ciągły wzrost kosztów wytwarzania energii cieplnej spowodowany jest przede wszystkim wzrostem cen paliw i kosztów ochrony środowiska. Problem ten zaczął wzbudzać coraz większe zainteresowanie społeczne w zakresie możliwości zaspakajania potrzeb energetycznych z odnawialnych źródeł energii, które przyczyniają się także do zachowania równowagi w środowisku naturalnym. Czytaj dalej

- DARMOWE PALIWO

Energia promieni słonecznych nic nie kosztuje i wykorzystanie jej do przetworzenia w ciepło użytkowe  daje nam niepowtarzalną okazję korzystania z darmowego paliwa, który to proces można przeprowadzić za pomocą kolektorów słonecznych i systemów solarnych. Dodatkowo źródło ciepła czyli słońce jest zasobem niewyczerpalnym. Nie grozi więc nam, że „paliwa” zabraknie, a w czasach ocieplenia klimatu ilość promieniowania słonecznego będzie rosnąć.
Duża część społeczeństwa dostrzegła praktyczno-ekonomiczne oszczędności, jakie zapewnia przyszłemu użytkownikowi “ekologiczna instalacja”. Dowodem tego są tysiące systemów zamontowanych przez inwestorów indywidualnych jak i instytucjonalnych.

- SZYBKI ZWROT PONIESIONYCH WYDATKóW –  NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI
KOLEKTORóW PŁASKICH

Raz poczyniona inwestycja na stałe zniweluje koszty energetyczne dla danego obiektu. Początkowo poniesione nakłady bardzo szybko rekompensują się i pozwalają obniżyć koszty średnio nawet o ok. 70% oszczędności związanych z rocznymi kosztami przygotowania ciepłej wody użytkowej i o około 20% związanymi z ogrzewaniem. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty – stałe oszczędności. Koszt instalacji słonecznej złożonej z kolektorów płaskich jest porównywalny z kosztem instalacji tradycyjnej. Jeśli jednak wziąć pod uwagę, że dalsza eksploatacja systemu z kolektorami prawie nic nie kosztuje, inwestycja szybko się zwraca.
Właściwie zaprojektowana instalacja pozwala na wymierne korzyści, zapewnia koszty eksploatacji ograniczone do niezbędnego minimum i gwarantuje szybką amortyzację. Sprawia to, że sprzedaż systemów solarnych znacznie wzrasta z każdym rokiem i sięga obecnie ok. 40.000 m2 powierzchni czynnej w 2005 r

Kolektory słoneczne z powodzeniem można eksploatować przez co najmniej 20-30 lat z minimalną konserwacją okresową ( tylko wymiana płynu solarnego)

- SZCZEGóLNIE SZYBKI ZWROT KOSZTóW NASTęPUJE W PRZYPADKU MONTAŻU INSTALACJI WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH

Instalacje takie powstają najczęściej w obiektach o dużym zapotrzebowaniu na c.w.u., np. w instytucjach użyteczności publicznej: szpitalach, szkołach, pływalniach, uzdrowiskach czy ośrodkach pomocy społecznej.

- WSPóŁPRACA Z INNYMI SYSTEMAMI GRZEWCZYMI, ŁATWOŚć MONTAŻU I DOWOLNOŚć W CZASIE

Systemy solarne montowane są jako oddzielne systemy do podgrzewania c.w.u., ale także mogą współpracują z kominkami z płaszczem wodnym, niskotemperaturowymi systemami grzewczymi ( np. ogrzewaniem podłogowym ), kotłami grzewczymi oraz pompami ciepła lub są wyposażane w grzałkę elektryczną zamontowaną w zasobniku.

Systemy solarne można usytuować praktycznie wszędzie: na dachach obiektów, jako panele ścienne czy jako zadaszenie werand. Montuje się je w dowolnym momencie procesu budowlanego – w czasie budowy lub w dowolnym istniejącym obiekcie.

- NIEPOWTARZALNY DESIGN

Czarny kolor obudowy kolektora oraz granatowo-czarny odcień widocznego przez szybę absorbera uszlachetnia wygląd każdego dachu.

- MAKSYMALNA EFEKTYWNOŚć SYSTEMóW SOLARNYCH PE FIRMY  „POLSKA EKOLOGIA”  SP. Z O.O.

Najważniejszą częścią instalacji grzewczej jest kolektor słoneczny. Przetwarza on energię słoneczną w ciepło ogrzewając  wodę użytkową, basenową oraz budynki w miesiącach przejściowych. Wytworzone w kolektorach słonecznych ciepło przenoszone jest przez czynnik roboczy do zbiornika wody użytkowej, w którym jest akumulowane. Efektywną pracą systemu steruje różnicowy regulator temperatury współpracujący z pompą obiegową.

Firma „Polska Ekologia” Sp. z o.o. dzięki szeroko zakrojonym pracom badawczym wprowadziła na rynek unikatowe rozwiązania niespotykanie w innych rodzajach kolektorów, a niezwykle podwyższające rezultaty pozyskiwania ciepła – głównie w aspekcie ekonomicznym, krótko i długoterminowym. A mianowicie:

A. Kolektory PE posiadają przepływ szeregowo-równoległy (tzw. "podwójna harfa") łączące zalety przepływów szeregowego i równoległego  co powoduje wysoki wzrost temperatury nawet przy niezbyt dużym natężeniu promieniowania słonecznego.

B. Dodatkowo przepływ szeregowo-równoległy sprawia że wyjście kolektora jest na tej samej wysokości co zasilanie, dzięki czemu kolektory są szybko i łatwo łączone szeregowo za pomocą szybkozłączek pierścieniowych – oszczędności materiału i czasu.

C. Przewody miedziane odbierające ciepło z absorbera są do niego przylutowane i lekko spłaszczone, a taka budowa powoduje dodatkowo turbulencje płynu odbierającego ciepło. Spłaszczenie i turbulencje powodują maksymalny możliwy odbiór ciepła.

D. Włączenie pompy obiegowej zimą rozpuszcza warstwę śniegu, powodując zsunięcie pokrywy śnieżnej (niemożliwe w kolektorach rurowych-próżniowych).

E. Wyjątkowo płaska krzywa sprawności kolektora oznacza niezwykle wysoką wydajność (sprawność zbliżona do najlepszych kolektorów rurowych-próżniowych – znacznie droższych).

Dodatkowo kolektory słoneczne PE charakteryzują się wysoką jakością użytych materiałów i wykonania.
Głównym składnikiem kolektorów firmy „Polska Ekologia” jest miedź i wysokoselektywna powierzchnia absorbera TINOX. Oprócz tego obudowa kolektora jest pokryta warstwą lakierniczą i składa się z jednego elementu giętego. Zespoły montażowe wykonane są ze stali nierdzewnej, a do montażu szyby solarnej użyte zostały najlepsze środki spoinowe używane w przemyśle motoryzacyjnym. Wszystko to sprawia, że kolektor jest bezawaryjny oraz wyjątkowo odporny na korozję i warunki atmosferyczne. Wyraziło się to w okresie gwarancyjnym stosowanym przez producenta – 10 lat.

- OCHRONA ŚRODOWISKA

Używając tego źródła energii oszczędza się paliwa kopalne, których ilość wciąż się zmniejsza i których używanie zanieczyszcza środowisko naturalne. Oszczędność pieniędzy i stanu środowiska - rzadkie i wyjątkowo opłacalne połączenie.

Systemy solarne to przede wszystkim ekonomicznie wyrażona oszczędność poprzez zmniejszenie kosztów ogrzewania, prestiż a także ekologia dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Źródło: POLEKO / budnet.pl

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

 • Ile kosztuje budowa domu? Liczba postów: 677 Grupa: Budowa i re... Taka jest prawda, że koszt budowy domu zależy od wielu czynników. Od wielkości domu, różnych rozwiązań jakie chcemy do niego wprowadzić. Myślę, że jednak jak b...
 • hala namiotowa Liczba postów: 17 Grupa: Firmy budow... W przypadku kiedy jesteście na etapie poszukiwań skutecznych rozwiązań, to myślę że warto abyście przejrzeli kilka ciekawych opcji w tym zakresie, które również...
 • Automatyczna brama garażowa Liczba postów: 40 Grupa: Budowa i re... Ja sie na tym nie znam ale dużo takich bram widziałam tutaj https://www.systemo.eu/oferta/bramy-gara zowe/. Może akurat i spasuje.
 • Innowacyjne opakowania Liczba postów: 113 Grupa: Budowa i re... Sprawne i skuteczne pakowanie towarów wymaga odpowiedniego sprzętu.Zastanawiam się nad zamówieniem przez sieć takich produktów hurtowo czyli w większej ilości.....
 • Z jakiego prezentu ucieszy się mężczyzna, który lu... Liczba postów: 4 Grupa: Budowa i re... Ja dostałem od żony na urodziny zestaw narzędzi firmy Tech Pro, osobiście jestem bardzo zadowolony a jednocześnie zaskoczony nie sądziłem że bedzie wiedziec jak...

Ostatnio na forum

 • Płoty ogrodowe Liczba postów: 346 Grupa: Ogrodzenia... My również zdecydowaliśmy się na ogrodzenie drewniane, wcześniej myśleliśmy nad siatką ale jednak dzięki temu mamy pełną prywatność i też dużo lepiej to wygląda...
 • Ogrody Zimowe Liczba postów: 71 Grupa: Ogrody Ogród zimowy to fantastyczna sprawa my też w tym roku zaczynamy budowę. Już mamy wszystko uzgodnione z firmą https://ogrodyzimowe.net.pl mam nadzieję że już zim...
 • Kruszywa, rozbiórki i wyburzenia Liczba postów: 161 Grupa: Firmy budow... Ja ze swojej strony mogę Państwu polecić firmę od profesjonalnych wyburzeń i jest to firma http://emetal.pl/oferta.Firma oferuję kruszenie gruzu, rozbiórka budy...
 • Home Design - Meble - Aranżacja Wnętrz - Śląsk - C... Liczba postów: 2 Grupa: Firmy budow... Home Design - Chorzów - Śląsk - projektowanie - aranżacja wnętrz, meble na wymiar, meble nowoczesne - ekskluzywne - retro, kuchnie, szafy wnękowe, garderoby,...
 • Podłogi Liczba postów: 210 Grupa: Robimy stro... A możesz sprawdzić sobie jak działa taka wykładzina podłogowa: https://www.forbo.com/flooring/pl-pl/pro dukty/p7nkta jedna z lepszych aktualnie dostępnych na ryn...
 • Rozbiórki Liczba postów: 96 Grupa: Stawiamy śc... Przy rozbiórce czy pracach remontowych ważne jest przykładać uwagę do szczegółów takich jak porządek w miejscu pracy. Warto poczytać poradniki traktujące o tym....

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16121 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 434

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >