Domy z drewna

Domy z drewna

Drewno staje się coraz popularniejszym materiałem budowlanym w Europie. Wzrost na rynku domów drewnianych można zaobserwować już teraz między innymi w Niemczech. Z kolei w przypadku Wielkiej Brytanii udział drewnianych konstrukcji w rynku ma wzrastać w ciągu najbliższych 2 lat szybciej niż jakiejkolwiek innej budowlanej metody Czytaj dalej

 

Popularność konstrukcji drewnianych w Europie ma wielowiekowe tradycje. Nadal cenimy jego właściwości, ponieważ drewno jest uniwersalnym i lekkim materiałem. Dużą zaletą tego surowca jest jego łatwość obróbki oraz możliwość stawiania nawet bardzo skomplikowanych konstrukcji w stosunkowo krótkim czasie, między innymi dzięki zastosowaniu prefabrykatów. Równocześnie w Europie dominuje trend proekologiczny, którego głównym założeniem jest redukcja emisji dwutlenku węgla. Drewno, magazynując CO2, korzystnie wpływa na atmosferę i idealnie wpisuje się w ten postulat.

 

Czytaj również: Dlaczego warto zostać certyfikowanym Malarzem/Parkieciarzem?

 

W Europie pomimo kryzysu, jaki dotknął branżę budowlaną możemy zaobserwować wzrost popularności budynków drewnianych. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii w 2014 r. aż jedna czwarta nowo wybudowanych domów będzie tego typu konstrukcjami.  W ciągu najbliższych dwóch lat drewniane konstrukcje mają stanowić 18,4% nowo wybudowanych prywatnych mieszkań oraz 59,4% budownictwa socjalnego.

 

Czytaj również: Cykliczne szkolenia dla Dekarzy

 

Również w Niemczech widać wyraźną poprawę. W ciągu ostatnich lat liczba pozwoleń na budowę spadała. W 2006 r. wydano ich łącznie 23 819, a rok później już tylko 17 390. Dopiero 2011 r. przyniósł wyraźną poprawę i powrót do trendu wzrostowego. Liczba pozwoleń osiągnęła wtedy 22 898. U naszych zachodnich sąsiadów zatwierdzono w 2011 r. około 145 000 pozwoleń na budowę, z czego blisko 15,8% stanowiły właśnie konstrukcje drewniane. Są one szczególnie popularne w Saarze (40,2% zatwierdzonych konstrukcji), Badenii-Wirtembergii (24%) oraz w Bawarii i Hesji  (19,5%).

 

Czytaj również: Odbędą się szkolenia dla firm i ekip wykonawczych

 

Popularność drewna ściśle wiąże się z jego parametrami i uniwersalnością. Drewno pozwala znacznie zredukować m.in. koszty energii potrzebnej do ogrzewania, ponieważ tego typu konstrukcje szybciej się nagrzewają i przede wszystkim dobrze trzymają zmagazynowane ciepło. W dodatku jest lekkim i przyjaznym w obróbce surowcem, co pozwala na stawianie domów nawet w miejscach mało korzystnych gruntowo.

 

Czytaj również: Jak nie dopuścić do zaprószenia pożaru?

 

Natomiast w Polsce jednym z czynników wpływających na wybór technologii drewnianych jest przystępna cena. Średnia cena domu może być nawet o 15 - 20% niższa od budowanego metodą murowaną, a czas realizacji inwestycji aż czterokrotnie krótszy. Branża konstrukcji drewnianych dopiero jest odkrywana w naszym kraju
i w najbliższych latach możemy spodziewać się coraz większego zainteresowania oferowanymi przez nią rozwiązaniami.

Źródło: Unicorn Media / budnet.pl
Autor: Waldemar Zieliński, Prezes Zarządu Fabryka Konstrukcji Drewnianych S.A.

Zobacz galerie zdjęć

Tagi

Czytaj też…

Czytaj na forum

Kalkulator ilości tapety

Społeczność budnet.pl ma już 16300 użytkowników

Użytkownicy online (1)

gości: 194

Ostatnio dołączyli
Zobacz wszystkich >
Galerie
Zobacz wszystkie galerie >